nane.gen.tr https://www.nane.gen.tr Nane, Nane Özellikleri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, nane.gen.tr Wed, 24 Feb 2016 00:00:00 +0000 Wed, 08 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Naneli Sakız https://www.nane.gen.tr/naneli-sakiz.html Wed, 07 Nov 2018 00:12:05 +0000 Naneli Sakız, sigarayı bırakmak isteyen kişilerin ilk başvurduğu yollardan bir tanesidir. Bunun dışında naneli sakız ferahlatıcı etkisi ile ağızda kötü koku oluşmasına da belli bir süre engel olur. Naneli sak Naneli Sakız, sigarayı bırakmak isteyen kişilerin ilk başvurduğu yollardan bir tanesidir. Bunun dışında naneli sakız ferahlatıcı etkisi ile ağızda kötü koku oluşmasına da belli bir süre engel olur. Naneli sakız yemeklerden sonra sindirimi hızlandırır ve çene kaslarınızın güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca naneli sakızın dişlere de faydası vardır. Her yıl tonlarca çiğnenen naneli sakızın birçok faydası vardır. Bazı kişilerde naneli sakızı kilo vermek için kullanırlar.

Naneli sakız kilo verdirir mi

Bu konuda bazı bilimsel araştırmalar ve çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmaların sonucunda naneli sakız çiğneyen kişilerin uzun bir süre tokluk hissini yaşadığı ve bu nedenle gün içerisinde normalden daha az abur cubur gibi yiyecekler tükettiği tespit edilmiştir. Eğer sürekli açlık hissediyorsanız gün içerisinde naneli sakız çiğneyebilirsiniz. Bu sizi biraz tok tutar ve açlık hissini azaltır.

Naneli sakızın faydaları,

Naneli sakız ile ilgili birçok araştırma vardır. New Castle da bulunmakta olan Northumbria Üniversitesinde yapılan bir çalışmaya göre sürekli naneli sakız çiğneyen kişilerin akılda tutma, öğrenme ve yeniden hatırlama konularında yetenekli oldukları tespit edilmiştir. Bunun dışında naneli sakız çiğneyen öğrencilerin sınavlarda daha başarılı oldukları ve daha dikkatli oldukları görülmüştür. Naneli sakız aynı zaman da nefesi ferahlatır ve sizi sakinleştirip stres atmanızı sağlar. Başka bir faydası da ağzı oyalar ve sigara içenlerin ilacı olur. Kilo verme konusunda da oldukça faydası olan naneli sakızı herkesin çiğnemesi gerekir.

Naneli sakızın zararları,

Naneli sakızın zararları konusunda bilimsel çalışmalar yapılmıştır. Fakat bu bilimsel çalışmaların sonunda naneli sakızın bilinen hiçbir zararı tespit edilememiştir. Naneli sakızın tek zararı çevreyedir. Sakızları gelişi güzel yere atmak hem doğaya hem de bazı kuşlara zarar verebilir. Bunun yerine sakızı bir peçete içerisine sarıp ya da bir metal kutu içerisine koyup atmak daha doğru olur.

Naneli sakızın dişlere faydası,

İstanbul Teknik üniversitesi Diş Hekimliği tarafından yapılan araştırmada naneli sakızın gerçekten diş dostu olduğu tespit edilmiştir. Araştırmayı yapan öğretim üyesi Profesör Dr. Osman ZEKİ naneli sakızın çiğnendikçe tükürük salgısının artığını söylemiştir. Tükürük salgısı da dişlerin çürümesine engel olur. Bu yüzden naneli sakız diş dostudur diyebiliriz. Ayrıca sakız çiğnemek dişlerinize ve çenenize antreman yaptırıyor. Ayrıca naneli sakız dişteki yemek artıkların temizlenmesine yardımcı olur.
]]>
Naneli Krem https://www.nane.gen.tr/naneli-krem.html Wed, 07 Nov 2018 11:11:34 +0000 Naneli krem, harici şekilde kullanabilen bu şekilde dolu fayda temin eden son derece verimli bitkisel yağlardan biridir. Nane kremi hakkında her derde deva olduğu söylenir ve tasdik edilir. Nane bitkisinin toprağın üst tarafından eld Naneli krem, harici şekilde kullanabilen bu şekilde dolu fayda temin eden son derece verimli bitkisel yağlardan biridir. Nane kremi hakkında her derde deva olduğu söylenir ve tasdik edilir. Nane bitkisinin toprağın üst tarafından elde edilen esansiyel yağlardan elde edilen mental ve mentan yer almaktadır. Nane kremi su buharının damıtma yöntemi ile elde edilmektedir.

Nane kreminin tarihçesi 

Nane Avrupa kıtasından Mısır'a kadar Mısır'dan Japonya kadar dünya üzerinde birçok kültürde tarih boyunca Tabii özellikle malzeme olarak kullanılabilen bitkiler arasındadır nane kreminin milattan önceye kadar uzandığı belgelenmiştir.

Nane kremini faydaları
 • Gergin kasları gevşetme seni sağlar.
 • Karın ağrılarını dindirir. 
 • Enerji verir.
 • Nefesleri tazeler ağız kokularını giderir. 
 • Solunum kanallarının temizler.
 • Baş ağrısına ve migrene iyi gelir.
Nane krem nelere iyi gelir ve nasıl kullanılır

Baş ağrısı: Kan dolaşımını iyileştirir ve kasları rahatlatan nane kremi migren ve gerilim tipi baş ağrılarına iyi gelmektedir. Hindistan cevizi kremi ile karıştırılır ağrıların başlayacağı zaman şakaklara doğru sürülür masaj yapılabiliyor. Kullanış olarak, bir yemek kaşığı Hindistan cevizi kremi yanına nane kremi güvende olacaktır. Diğer kremlerle birlikte aynı ölçüde kullanılabilir.

Güneş yanıkları: Cilt yanıklarına Hindistan cevizi yağına, bir kaç damla nane kremi damlatılır, cildin ferahlamasına ve yanıklarına daha çabuk iyileşme göstermesine yardımcı olur.

Kas ağrıları: Nane kremi oldukça etkili bir doğal ağrı kesici ve gevşetici özelliğindedir. Gergin kasları gevşetmek, sırt ağrılarını hafifletmek ve stres kaynaklı baş ağrılarını gidermek için çok önerilir. Nane kremi ile masaj yaparken, nane kremini incelterek uygulamak cildin tahriş olmaması açısından önem taşır. 

Kaşıntı: Alerji bir nedenden ya da bir böcek ısırığından dolayı kaşıntı oluştuğundan, nane kremi ve lavanta kremi karıştırılıp hem ferahlığı sağlar hem de kaşıntıyı dindirir.

Eklem ağrıları: Eklem ağrıları oluştuğunda lavanta ve nane kremi karıştırılıp eklemleri ısıtabilir ve ağrıları hafifletebilir. 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve nane kremi karıştırılıp eklemlerde bir masaj karışımı elde edilebilir.
]]>
Naneli Lokum https://www.nane.gen.tr/naneli-lokum.html Wed, 07 Nov 2018 13:07:47 +0000 Naneli lokum, Türklerin bilinen en eski şekerlemelerindedir. İnsanların, ağzında yumuşakça dağılan yutarken boğaza verdiği rahatlık ve damakta bıraktığı tat ile tercih ettiği lezzettir. Lokum sadece ülkemizde değil ne Naneli lokum, Türklerin bilinen en eski şekerlemelerindedir. İnsanların, ağzında yumuşakça dağılan yutarken boğaza verdiği rahatlık ve damakta bıraktığı tat ile tercih ettiği lezzettir. Lokum sadece ülkemizde değil neredeyse tüm dünyanın tanıdığı bir lezzettir. Türkiye dışında da üretilmektedir. Lakin ülkemizdekiler gibi bir lezzete ve damak tadına uymamaktadır. Lokum, bir rivayete göre 15. yüzyıl, bir rivayete göre de 18. yüzyılda tadılmaya başlamıştır.

Lokumun hazırlanmasında kullanılan içinde olmazsa olmazı şeker, nişasta ve sudur. Bunların yanında potasyum bi tartarat veya tartarik asit veya sitrik asitten biri eklenerek yapılır. Bunların dışında katılacak ya da eklenecek gıdalar ise lokumun çeşitlerini ortaya çıkarır. Meyve kuruları, kuruyemişler, çeşitli aroma verici şerbetler katılarak hazırlanan lokumlarda vardır. Lokum verildiği şekli korumalıdır. Elastiki olmalı yani sünmelidir. Bastırılıp bırakınca eski formuna dönmelidir. Yerken ağızda kaymalıdır.

Günümüzde bir çok gıda maddesi lokumların içeriğine girmiştir. Güllü lokum, kivili lokum, ananaslı lokum gibi eski ve yeni bir çok çeşidi vardır. Bunların içinde yıllardır nanenin ağızda bıraktığı ferahlığı lokumla birlikte hissettiren naneli lokum vardır. Türk mutfağının vaz geçilmezlerinden olan, gıda sektöründe bir çok ürüne aroma katan nanedir. Lokum ustaları naneyi lokumun içeriğine ekleyerek damak tadına hitap etmişlerdir. Özellikle bazı kişiler Türk kahvesinin yanında naneli lokum isterler.

Naneli lokum malzemeleri
 • iki bardak su,
 • 100 gram nişasta,
 • bir kg şeker,
 • yarım limon suyu,
 • iki gram krem tartar,
 • kıyılmış taze nane yaprakları
 • iki yemek kaşığı kadar badem yağı
 • Lokumun harmanlamak için: 100 gram pudra şekeri 50 gram nişasta
Naneli Lokum Yapılışı: Orta büyüklükte bir tencereye 1 kilo şekeri ve 2 bardak suyu boşaltalım. Orta derecedeki ateşte şeker eriyinceye kadar kaynamaya bırakılır. Kaynayınca limon suyunu ve kıyılmış nane ilave edilir. Kıvam almaya başlayıncaya kadar kaynatılır; kaynarken üzerinde oluşan köpük alınmalıdır. 100 gram  nişasta, yarım çay bardağı suyla çırpılır. Hazırlanan nişasta bulamacı kaynayan şekerli suya yavaş yavaş ve karıştırarak ilave edilir. Daha sonra krem tartar eklenir. Kıvam, macun gibi oluncaya kadar kaynatılır. Kenarları yüksek olan bir tepsiyi badem yağı ile yağlanır. Hazır hale gelen macun tepsiye dökülür, tepsiye yayılması sağlanır ve soğumaya bırakılır. Bir tepsi içerisine pudra şekeri ve nişasta karıştırılarak serilir. Macun tepsiye aktarılır. Küp şeklinde kesilip, pudra şekeri ve nişasta karışımına bulanarak bir tepsiye dizilir. Naneli lokumumuz hazırdır.
]]>
Naneli Makarna https://www.nane.gen.tr/naneli-makarna.html Thu, 08 Nov 2018 03:07:50 +0000 Naneli makarna yapımı oldukça kolay olan lezzetli yemektir. Normal makarna yapımının yanı sıra makarnayı daha güzel kokmasına ve tat vermesine yarayan nane sayesinde çok farklı bir lezzet elde etmeniz söz konusudur. Bunun i Naneli makarna yapımı oldukça kolay olan lezzetli yemektir. Normal makarna yapımının yanı sıra makarnayı daha güzel kokmasına ve tat vermesine yarayan nane sayesinde çok farklı bir lezzet elde etmeniz söz konusudur. Bunun ile birlikte az zamanı bulunan kimselerin çok pratik olarak yapacağı naneli makarna sayesinde çok kısa bir süre içinde karnını doyurması söz konusudur. Burada dikkat edilmesi gereken en temel husus kişinin güzel bir sunum yaparak naneli makarna yemeğini çok güzel bir hale getirmesidir. Burada tamamen sizlerin emeklerin olduğunu belirtmemiz gerekir. Damak tadınıza ve yemek zevkinize göre naneli makarna yapımına kendiniz karar vereceksiniz.

Naneli makarna yemeğinin yapılması normal makarna yapımından farklı olarak kişinin göz ve damak zevkine hitap etmesi yönünden oldukça önemli bir husustur. Bunun ile birlikte normal makarna tüketimi ile alınan kalori sayısını da bu sayede daha da azaltmanız söz konusu olacaktır. Ayrıca kişi nane tüketimi sayesinde karbonhidrat tüketimini de dengede tutması sebebi ile naneli makarna sayesinde kilo alma derdinden de kurtulacaktır. Zira naneli makarna içinde barındırdığı nane bitkisi sayesinde midede hazmı kolaylaştıracaktır. Bunun yanı sıra sindirim sistemini de daha aktif çalışmasına yol açacaktır. Özellikle de midede sağladığı yararları bakımından naneli makarna tüketimi oldukça faydalıdır.

Naneli Makarna Malzemeleri

 • 1 paket makarna
 • 4-5 dal nane
 • 4-5 dal maydanoz
 • 100 gram rendelenmiş kaşar peyniri
 • Tuz

Naneli Makarna Yapılışı

Naneli makarna yapmak isteyenler için ilk önce yapmaları gereken şey boş bir tencerenin içerisine su koyup kaynatmak olacaktır. Bu esnada ise kaşar peynirimizin rendelenme işlemini yapmamız gerekmektedir. Bunun yanı sıra su kaynamaya yakın içerisine mutlaka tuz atılması gerekmektedir. Tuzun atılmasını ihmal etmemek gerekmektedir. Zira yemek piştikten sonra atılan tuz lezzetli olmayacaktır. Hemen ardından ise kaynayan suyumuzun içerisine bir paket makarnamızı dökmemiz gerekir. Makarna kaynar suyun içerisinde iyice pişmesi gerekir. Bu işlem yaklaşık olarak 10-15 dakika kadar sürebilir. Bunun yanı sıra maydanozlarımızı ve naneyi de kesmemiz gerekmektedir. Maydanoz için belirli bir küçüklükte kesilmesi ideal olacaktır. Ancak nanelerimizin çok küçük parçaları ayırıp kesmemiz gerekir. Bunun yanı sıra makarna en son piştikten sonra süslemek amacı ile de bir parça nane ayırmamız şarttır. Ardından kaynayan makarnamızı süzgeçten geçirdikten sonra bir kaba alıp kaşar peyniri ile iyice rendelemek gerekmektedir. Bundan sonra yemek hazır diyebiliriz. Maydanoz ve naneleri de içine ekleyip servis yapabilirsiniz.

]]>
Limonata Naneli https://www.nane.gen.tr/limonata-naneli.html Thu, 08 Nov 2018 07:35:41 +0000 Limonata Naneli, yaz aylarının vazgeçilmez içecekleri arasında sayılmaktadır. Özellikle içerisinde barındırdığı c vitamini sayesinde çocuklarınıza güvenle içirebileceğiniz bu lezzet aynı zamanda da yapımı oldukça Limonata Naneli, yaz aylarının vazgeçilmez içecekleri arasında sayılmaktadır. Özellikle içerisinde barındırdığı c vitamini sayesinde çocuklarınıza güvenle içirebileceğiniz bu lezzet aynı zamanda da yapımı oldukça kolaydır. Limonata naneli olarak yapılabildiği gibi içerisinde nane dışında diğer turunçgillerden herhangi bir sebzeyi ya da yeşilliği koyabilmeniz mümkündür. Sizlerin damak zevkine göre hazırlanan ve istediğiniz kadar içerisine dahil edebileceğiniz bu içecek sağlığa da bir o kadar faydalıdır. Yani ne kadar limonata naneli tüketirseniz o kadar yararını görürsünüz. Bunun yanı sıra naneni içerisinde barındırdığı doyurucu yapı sayesinde de hiçbir zorluk yaşamadan kullanmanız mümkündür. Aynı zamanda bu şifalı bitki metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına da yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra özellikle de yaz aylarında bunaldığınız esnada bu muhteşem içeceği tüketerek hararetinizi gidermeniz mümkündür. Limonata yapımı aynı zamanda da yapımı oldukça kolay bir içecek olduğundan oldukça rağbet gördüğünü söylememiz mümkündür.

Limonata naneli hazırlanmasında dikkat edilmesi gereken en temel husus ise içerisine şeker atılıp atılmayacağıdır. Bilindiği üzere zaten içerisinde limon ve nane bulunan böyle bir içeceğin içine şeker atılması bir takım sorunlar ile karşılaşılmasına neden olabilir. Özellikle de şeker hastaları için bu durum oldukça sıkıntılı bir süreçtir. Burada dikkat edilmesi gereken en temel husus ise bireylerin limonata naneli hazırlarken içerisine ne kadar limon, ne kadar su ve ne kadar nane koyacağıdır. Bu miktarları kendinize göre ayarlamanız ve ancak bundan sonra şeker içerisine ilave etmeniz gerekir. Ancak bu durum sık tercih edilmemesi çok önemli bir husustur. Zira bilindiği üzere zaten limonun yüksek derecede şeker içermesi sebebi ile böyle bir sorun ile karşılaşılması söz konusu olabilir. Bu durum şeker hastaları ve tansiyonu yüksek kimseler için oldukça büyük sıkıntılar doğurabilir. Bunun dışında limonata naneli tüketilmesinde hiçbir sakınca bulunmamaktadır.

Nane Limon Kaynatılmasından Farkı

Bilindiği üzere grip olan kimselerin nane limon tüketerek bu sorundan kurtulmaları söz konusudur. Ancak bu işlem yapıldığı esnada limonu kaynatmamız gerekir. Ancak limonata naneli ise soğuk tüketilmesi gereken bir içecektir. Bu yönü ile nane limon hazırlanmasından farklıdır. Suyun kaynatılması çok daha farklı etki yapacaktır. Özellikle de limonda bulunan c vitamininin suyunun ısıtılarak içilmesi halinde çok daha çabuk bir şekilde bedene etki edeceğini unutmamak gerekmektedir. Bunun dışında yaz aylarında zaten gribe yakalanma ihtimali oldukça düşük olması sebebi ile limonata naneli tüketilmesinde herhangi bir sıkıntı yaşanmaz.

Nane Limon İkilisinin Etkisi

Nane ile limon içerdiği besin değerleri ve bireyin metabolizmasına yapmış olduğu etki sebebi ile oldukça farklı bir etki yaratacaktır. Bunun yanı sıra sürekli olarak nane limon tüketiminin de uygun olmayacağını söylemek mümkündür. Ancak belirli aralıklarla limonata naneli yapılması beden direncini arttırıp daha sizi gün boyunca dinç tutmanıza yardımcı olacaktır.

Naneli Limonata Buz Atılması

Limonata naneli yapıldığı zaman genellikle içerisine buz da atıldığı bilinmektedir. Ancak bu durum doğrudan limonataya etki etmemesi sebebi ile herhangi bir sorun yaratmayacaktır. Bunun yanı sıra yaz aylarında harareti alması bakımından buz atılmasında hiçbir sakınca yoktur. Limonata naneli sık tüketilmesi her türlü derde çare olacaktır.

]]>
Naneli Sigara https://www.nane.gen.tr/naneli-sigara.html Thu, 08 Nov 2018 12:34:34 +0000 Naneli Sigara, Sigara kullanımı dünya olduğu gibi ülkemizde de oldukça yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Bu zararlı alışkanlık konusunda birçok önlemler alınmasına rağmen kişilerin sigarayı bırakmaları konusunda Naneli Sigara, Sigara kullanımı dünya olduğu gibi ülkemizde de oldukça yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Bu zararlı alışkanlık konusunda birçok önlemler alınmasına rağmen kişilerin sigarayı bırakmaları konusunda birçok zorluk ile karşılaştığını söylemek mümkündür. Özellikle de içerisinde barındırmış olduğu nikotin ve benzeri maddeler sigara içenleri bağımlı yapacak hale getirmektedir. Üstelik bu durum uzun yıllar boyunca bu zararlı alışkanlığı bırakamamaya da neden olmaktadır. Bu sebepten ötürü sigarayı bırakmak isteyenler için birçok yöntem bulunmuştur. Bu yöntemlerden birisi de makalemizin konusu olan naneli sigara kullanımıdır. Naneli sigara tüketimi normal sigaradan farklı olarak içerisinde yer alan zehirli maddelerden arındırılmış halde üretilmektedir. Bunun yanı sıra nanenin güneşte uzun süre bekletilip kurutularak küçük parçalara ayrılması sağlanır. Böylelikle de yapay sigaramızın içerisine bu nane tozları eklenerek naneli sigara elde edilir.

Naneli Sigara Kullanımı

Naneli sigara kullanımı adından da anlaşılacağı üzere nane tanının yoğun bir şekilde geldiği bir sigara türüdür. Bunun yanı sıra isteye göre daha farklı yapay sigaralar üretilmektedir. Yani yalnızca naneli sigara üretildiğini söylemek yanlış olur. Ancak tüm bu uğraşlara rağmen yine de insanlar naneni sigaranın normal sigaradan çok farklı olduğunu düşündüklerinden pek fazla rağbet etmemektedirler. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise bağımlı kimsenin bu duruma uzun zamandır alışkın olması sebebi ile ilerleyen zamanlarda da başka herhangi bir yapay sigara türüne alışamamasından kaynaklanmaktadır. Oysaki sürekli olarak sigara tüketen kimseleri ilerleyen süreçlerde zaten kısmen de olsa tat duygularını kaybettiğini söylemek mümkündür. Ancak naneli sigara tüketimi sayesinde böyle bir sorun ile karşılaşılması söz konusu olmayacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken en teme husus ise kişinin alışkanlıklarını tamamen terk etmek konusunda kararlı olmasıdır. Bunun için de mutlaka uzman bir destek alması şarttır.

Bu makalemizde sizlere naneli sigaranın normal sigara alışkanlığını nasıl ortadan kaldırdığını belirteceğiz. Bunun yanı sıra bu sigaranın ilerleyen zamanlarda daha da farklı olarak kişinin artık sigaradan soğumasını nasıl başardığı hususunu detaylı bir şekilde aktaracağız. Bahsettiğimiz hususlara dikkat edilmesi halinde herhangi bir sorun ile karşılaşmazsınız. Bunun ile birlikte naneli sigara tüketimi sayesinde normal sigara alışkanlığınız da ortadan kalkar.

Naneli Sigaranın Faydaları

Naneli sigara normal sigaralardan farklı olarak içerisinde barındırmış olduğu nane bitkisi kişin solunum yollarını açtığını söylemek mümkündür. Zira nane bitkisi solunum yollarına doğrudan müdahale edip kişinin nefes almada zorlanmalar yaşamasını da engeller. Bu sebepten ötürü özellikle de astım rahatsızlığı çeken kimselere bol bol nane tüketmeleri önerilmektedir. Bunun yanı sıra naneli sigara kullanımı sayesinde de çok büyük yarar göreceklerini söylemek mümkündür.

Normal sigara kullanımı kişinin hem sağlığını olumsuz bir şekilde etkilediği gibi hem de bütçesini de zora sokar. Bu sebepten ötürü bir an önce sigara tüketimini bırakması oldukça önemlidir. Bunun içinde makalemizde belirttiğimiz gibi naneli sigara tüketmesi oldukça faydalı olacaktır. Zira naneli sigara hem normal sigara içme isteğini azaltacağı gibi hem de ekonomik anlamda kişiye büyük faydalar sağlayacaktır. Naneli sigara kullanan kimse yavaş yavaş normal sigara tüketiminden soğuyacağından oldukça etkili bir yöntemdir. Ancak burada en önemli sorumluluk hastaya düşmektedir. Hastanın sigara tüketimine kesin bir sınır koyması oldukça önemli bir konudur.

]]>
Naneli Pilav https://www.nane.gen.tr/naneli-pilav.html Fri, 09 Nov 2018 03:46:21 +0000 Naneli pilav: sofralarda daha sık ter alması gereken pilav çeşitleri arasında yer almaktadır. Pilavı çeşitlerinin Türk mutfağındaki yeri ve önemi bilinmektedir. Hemen hemen her öğünde ana yemeği tamamlayıcı olarak pila Naneli pilav: sofralarda daha sık ter alması gereken pilav çeşitleri arasında yer almaktadır. Pilavı çeşitlerinin Türk mutfağındaki yeri ve önemi bilinmektedir. Hemen hemen her öğünde ana yemeği tamamlayıcı olarak pilav kullanmaktayız. Pilav çeşitleri büyük küçük herkesin damak zevkine uygun olan ve her yemekte aranan lezzetler arasında yer alan bir yemektir. Naneli pilav pilavın içeriğine ek olarak nene eklenmesi sonucunda yapılan bir yemektir ve denediğinizde göreceksiniz ki nane pilav ile müthiş bir uyum içerisindedir. Sofralarda bazen bulgur ve pirinç pilavı dışında arayışlar içine gireriz. Sizde pilav arayışı içindeyseniz naneli pilavı mutlaka denemelisiniz. Naneli pilav hafif ve tadını sevebileceğiniz bir pilavdır. Fakat sofralarda fazla yer verilmez. Özellikle yaz aylarında taze nane ile pilav ayrıcalıklı bir tada ulaşmaktadır. Kış aylarında ise pilavı kuru nane ile yapmak mümkün. Şimdi sizinle naneli pilav tarifini paylaşalım. Mutlaka denemelisiniz. Sofralarınızda değişiklik oluşmasına fayda sağlayacak olan naneli pilavı herkese tavsiye ederiz. Şimdiden kolay gelsin.

Naneli pilav için gerekli malzemeler:
 • 2 su bardağı pirinç
 • Yarım çay bardağı şehriye
 • 4 su bardağı sıcak su
 • 3 yemek kaşığı tereyağı
 • 4 dal taze nane
 • 1 tutam tuz
 • 1 yemek kaşığı kuş üzümü
Naneli pilav yapılışı: Öncelikle kuş üzümlerini yıkayarak bir kase içerisine koyun ve ıslanmasını sağlayın. Sonrasında taze naneleri bol su ile yıkayıp ayıklayın. Ayıklanan naneleri küçük küçük doğrayın. ocağın bir bölümünde pilav için çaydanlık içerisinde su kaynatın. Bu arada pirinçleri ayıklayın ve bol su ile yıkayıp süzülmeye bırakın. Sonra pilav tavasını elinize alın ve ocağın üzerine koyun. Tereyağını tava içerisine koyarak ocağın altını açın. Şehriyeyi yağların içine koyarak kavurun. Şehriye kavrulma aşamasında iken devamlı karıştırın. Kısık ateşte kavrulan şehriyeler kahverengi bir renk aldığında önceden yıkanan pirinçleri şehriye içerisine ilave edin ve 1-2 dakika kavurun. Sonrasında pirinç içerisine kuş üzümlerini ve ocağın diğer bölümünde kaynayan suyu ilave ederek karıştırın.son olarak pilavın tuzunu da ayarlayın. Pilavı kısık ateşte kapağını kapatarak pişirin. Pirinçler suyunu çekince ve pilav pişince ocağın altını kapatın ve önceden doğranmış naneleri pilav üzerine ilave edip kapağını kapatın. Pilavı doldurup servis yapacağınız aşamada henüz tavada iken karıştırıp nanenin pilava karışmasını sağlayın. Sonra naneli pilavı orta boy bir kaseye doldurup kaşıkla üzerini biraz bastırın. Kasede bastırılmış pilavı servis tabağı üzerine ters bir şekilde indirip kaseyi kaldırın. Böylece servis tabağı üzerinde naneli pilav yuvarlak, derli toplu bir görünüme kavuşacak ve çok güzel bir görsellik kazanmış olacaktır. Afiyet olsun.
]]>
Naneli Kahve https://www.nane.gen.tr/naneli-kahve.html Fri, 09 Nov 2018 11:36:05 +0000 Naneli Kahve, Çayla pek arası olmayan kahve düşkünleri bu naneli kahve tam da size göre. Kahve düşkünleri bilir ki, kahvenin zamanı saati olmaz. Sabah kahvesi, yemeklerden sonra kahve, akşam kahvesi diye bu liste uzayıp gider. Son Naneli Kahve, Çayla pek arası olmayan kahve düşkünleri bu naneli kahve tam da size göre. Kahve düşkünleri bilir ki, kahvenin zamanı saati olmaz. Sabah kahvesi, yemeklerden sonra kahve, akşam kahvesi diye bu liste uzayıp gider. Son zamanlarda değişik tadlar arayanlar için naneli kahve seçeneği oldukça popüler bir tercih olmuştur. Peki naneli kahve nasıl yapılır. Kahve firmalarının ürettiği piyasa da naneli kahve diye araştırdığınız da kolaylıkla ulaşabileceğiniz, naneli kahveler için özel şuruplar var. Naneli kahve dışında bir çok farklı aroma çeşidi de mevcuttur. Nane aroması türk kahvesine oldukça yakışan bir tad olduğunu belirtmekte fayda var. Naneli kahve birkaç şekilde yapılabilir. En kolay ve lezzetli olanı kahveler için hazırlanmış şurup ile aroma kazandırmak. Yinede sizinle hazırlanma şekillerini paylaşalım sizde denedikten sonra hangi naneli kahvenin sizin damak zevkinize uygun olduğuna karar verebilir, tercihinizi ondan yana kullanırsınız. Şimdi sizinle birlikte naneli kahve yapım aşamalarına geçelim, 
 • Filtre naneli kahve, french pressin içine 1 çorba kaşığı Filitre kahve, 1 tatlı kaşığı kuru nane ve arzuya göre şeker koyun. Üzerine 1 fincan kadar kaynar suyu ilave edin. Kaşık yardımıyla karıştırın ve kapağını kapatın. Ortalama iki dakika yeterli olur beklemesi için. Filtresini indirip fincana alabilirsiniz. Filitre naneli kahve içime hazır. Umarım beğenirsiniz ve sizde misafirlerinize ikram edersiniz. 
 • Naneli türk kahvesi,  Bir fincan kahve için, bir fincan su, bir tatlı kaşığı türk kahvesi  ve arzuya göre şeker cezveye koyun ve karıştırın. Ocağa alın ve ağır ateşte pişirin. Kahve köpürmeye başlayınca köpüğünü kaşıkla alıp fincana koyun. Cezvede kalan kahvenin içerisine bir kaç damla nane şurubu ekleyin. Karıştırdıktan sonra fincana koyup servis yapın. 
 • Taze naneli kahve, Karıştırma kabının içerisine 1 fincan soğuk süt, Şeker, birkaç adet buz, 2 tatlı kaşığı nescafe ve iki dal taze nane koyun. Blenderı çalıştırın ve tamamen karıştırın. Naneli kahve soğuk olarak servis edilir. Afiyet olsun. 
]]>
Naneli Şeker https://www.nane.gen.tr/naneli-seker.html Sat, 10 Nov 2018 04:42:25 +0000 Naneli şeker, sadece ülkemizde değil diğer birçok ülkede insanların tutkusu haline gelmiş mükemmel bir şekerdir. Birçok farklı çeşitte naneli şeker bulunmaktadır .Bu şekerler özellikle kalitesine bağlı olarak değişiklikle Naneli şeker, sadece ülkemizde değil diğer birçok ülkede insanların tutkusu haline gelmiş mükemmel bir şekerdir. Birçok farklı çeşitte naneli şeker bulunmaktadır .Bu şekerler özellikle kalitesine bağlı olarak değişiklikler göstermektedir. Naneli şekerin kaliteli olanları istenilen tadı vermektedir. Çünkü kalitesiz olan naneli şekerler, sadece nane aroması verilmiş şekerlerdir. Naneli şekeri bazı insanlar çok sevdikleri için tüketirken bazı insanlar da ağız kokusunun giderilmesi amacıyla tüketmektedir. Yani bu şekerin farklı amaçlarla kullanıldığı bilinmelidir. Belirmek isterim ki naneli şekeri hangi amaçla kullanırsanız kullanın bu şeker direk olarak kalitesine göre isteğinizi karşılayacaktır. Naneli şeker, insanlarda ağız kokusunun giderilmesinin yanı sıra ferahlığın gelmesine de neden olmaktadır. Çünkü naneli şeker içerisinde bulunan az miktarda mentol, insanlarda mükemmel etkilere neden olur. Bu mentol direk olarak nefes alırken ve verirken hissedilen soğukluklar kendisini ortaya çıkarır. 

Günümüzde tüketilen birçok naneli şeker içerisinde mentol bulunmaktadır. Bu mentol, belli bir süre tüketildiğinde insanları kendisine bağımlı bir hale getirmektedir. Nikotin bağımlılığına benzemeyen bu bağımlılık daha çok tatlı bir bağımlılıktır. Fakat bazı insanlar bu bağımlılıktan rahatsızlık duyabilirler. Bu durumlarda naneli şekeri bırakmak için zorlanabilirsiniz. Naneli şeker tüketildikten sonra bazı yiyeceklerin tadını alamayabilirsiniz. Çünkü direk olarak dilin tat almasını değiştiren bu şeker, içerisindeki mentol nedeniyle içeceğiniz suyunda etkisi fazla olacaktır. Mentolü tükettikten sonra solunum yollarınız soğuğu daha çok alacağı için direk olarak içtiğiniz su çok soğuk gelecektir. Naneli şekerin insan vücudunda bu gibi etkileri bulunmaktadır. Bilmelisiniz ki naneli şeker içerisinde bulunan şeker oranı diğer şekerlere göre ne kadar düşük olursa olsun içerisinde bulunan şeker insanlarda diş sağlığına zarar vermektedir. Bu nedenle sadece naneli şeker değil, tüm şeker türlerinde aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. 
]]>
Naneli Yoğurt Çorbası https://www.nane.gen.tr/naneli-yogurt-corbasi.html Sat, 10 Nov 2018 14:36:48 +0000 Naneli Yoğurt Çorbası, Bu çorba içine koyulan malzemeler itibari ile hem büyükler hem de çocuklar için çok faydalıdır. İçinde yoğurt olması sebebi ile kalsiyum kaynağıdır. Bu çorbayı daha önceden hazırla Naneli Yoğurt Çorbası, Bu çorba içine koyulan malzemeler itibari ile hem büyükler hem de çocuklar için çok faydalıdır. İçinde yoğurt olması sebebi ile kalsiyum kaynağıdır. Bu çorbayı daha önceden hazırladığınız et ya da tavuk suyu ile daha lezzetli hale getirebilirsiniz. Ayrıca çok uğraştırıcı bir tarif olmadığından kolaylıkla yapabilirsiniz. Tarifimizi hemen verelim.

Naneli Yoğurt Çorbası için gerekli malzemeler

 • Bir buçuk su bardağı kadar yoğurt
 • 4 yemek kaşığı pirinç
 • 1.5 bardak su
 • 4.5 su bardağı et suyu yada normal su
 • 1.5 yemek kaşığı un
 • 1 adet yumurta
 • 2.5 yemek kaşığı tereyağı
 • yeterli miktarda tuz, karabiber, kırmızı toz biber

Çorbanın yapılışı 

Pirinçleri 1.5 bardak suda yumuşayana kadar haşlayalım. Aşurelik buğday kullanacaksanız onu da önceden haşlamış olmalıyız. Et suyumuzu tencereye alalım, haşlanmış pirinç yada aşurelik buğdayları da ekleyip ve ocağın altını açalım. Bu sırada büyük bir kabın içerisinde un, yumurta, ve yoğurdu pürüzsüz bir kıvam alana dek çırpalım. Isınmış olan et suyundan kepçe yardımı ile yoğurtlu karışıma ekleyerek hızlıca karıştıralım. Buna tempeleme işlemi adı verilir. Bu işlemle yoğurdun sıcak su ile kesilmemesi için bir nevi alıştırma yapmış oluyoruz. Ilık hale gelen yoğurtlu karışımı et suyuna yavaş, yavaş ilave etmeye başlıyoruz. Tüm yoğurdu ilave edip kaynayana kadar karıştırıyoruz. Bu sırada ayrı bir tavanın içinde tereyağımızı eritelim. Eriyen yağın içine nane ve toz kırmızı biberi ekleyip köpürünce altını kapatalım ve kaynamakta olan çorbamıza ilave edelim. Artık tuzunu da bu aşamada ekleyebiliriz, tuzu önceden eklemiş olsaydık çorbamız kesilebilirdi. Hepsi bu kadar.

Afiyet olsun.       

]]>
Naneli Çorba https://www.nane.gen.tr/naneli-corba.html Sun, 11 Nov 2018 00:27:19 +0000 Naneli Çorba, Nanenin hoş aroması ile yoğurda bambaşka bir lezzet katan nanenin birçok hastalığa da faydalı olduğunu biliyor muydunuz Nane aroması zihni kötü duygulardan arındırır ve stres altında olan bir kişiyi rahatl Naneli Çorba, Nanenin hoş aroması ile yoğurda bambaşka bir lezzet katan nanenin birçok hastalığa da faydalı olduğunu biliyor muydunuz 
Nane aroması zihni kötü duygulardan arındırır ve stres altında olan bir kişiyi rahatlatır. Depresyona girmesini engeller. Aynı zamanda tansiyon hastalarının tansiyonunu dengeler. Naneli çorba, bir çok yörede yapılmasına rağmen her yörenin kendine özgü bir yemek kültürü vardır. Karadeniz bölgesinde naneli çorbayı bol miktarda kullanırlar. Ege bölgesinde pirinç yerine sütlü buğday kullanırlar. Naneli çorba bazı yörelerde yoğurtlu çorba yada yayla çorbası olarak ta bilinir. 

Naneli Çorba Malzemeler:
 • 1 cay bardağı pirinç
 • 1 kase yoğurt
 • 1 yemek kaşığı un
 • 1 litre sıcak su
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 3 yemek kaşığı kuru nane
 • 1 adet yumurta
 • 1 tatlı kaşığı tuz
Naneli Çorba Yapılışı:

Naneli Çorba için, öncelikle pirinçleri iyice yıkayıp süzün. Daha sonra geniş bir tencereye alarak üzerine sıcak su ilave edin. Pirinçler haşlanmaya başlayınca üzerine eklemek için bir kase yoğurt içine unu ve yumurtayı katıp iyice çırpın. Daha sonra azar azar çorbanın içine ekleyerek iyice karıştırın. Kaynayana kadar karıştırın yoksa yoğurt çorbası kesilir. Tuzu erken katmakta çorbanın kesilmesine neden olur.Bu nedenle çorba pişene kadar tuzunu eklemeyin. Naneli çorba kaynayıp kıvama geldiği zaman ayrı bir sos tavasında tere yağını kızartıp köpürünce üzerine nane atıp karıştırın. Daha sonra naneli sosu, çorbanın içine ekleyerek iyice karıştırın. Daha sonra ilk sıcağı geçince kaselere doldurup sıcak servis edin. Özellikle pilav ve et sotenin yanında ikram edilmesi çok yakışacaktır. 
]]>
Naneli Poğaça https://www.nane.gen.tr/naneli-pogaca.html Sun, 11 Nov 2018 15:58:24 +0000 Naneli Poğaça, Fırından çıkan sıcak, sıcak mis kokulu bir poğaçaya kimse hayır diyemez. Poğaça 5 çaylarının vazgeçilmez ikramı olup bu nefis lezzeti sabah kahvaltılarınız için yada çocuklarınızın beslen Naneli Poğaça, Fırından çıkan sıcak, sıcak mis kokulu bir poğaçaya kimse hayır diyemez. Poğaça 5 çaylarının vazgeçilmez ikramı olup bu nefis lezzeti sabah kahvaltılarınız için yada çocuklarınızın beslenme çantasına koymak için de hazırlayabilirsiniz. Yapımı ise inanılmaz kolaydır.

Naneli poğaça malzemeleri,   

 • 2 adet orta boy yumurta
 • Yarım çay bardağı sıvıyağ
 • Tercihe göre 3 yemek kaşığı margarin yada tereyağı
 • 4 dolu yemek kaşığı yoğurt 
 • Yarım su bardağı beyaz peynir
 • 1.5 çay kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı kuru nane
 • 1 paket kabartma tozu
 • Aldığı kadar un(yaklaşık 2-3 bardak kadar)

Üzeri için,

 • Çörek otu

Naneli poğaça yapılışı,

Kullanacağımız 2 adet yumurtadan birinin sarısını poğaçaların üzerine sürmek için ayıralım. Ayırdığımız yumurtanın akını ve diğer tam yumurtayı, derin bir hamur yoğurma kabına alıp yoğurt, eritilmiş tereyağı, sıvıyağ, rende haline getirilmiş beyaz peynir,  kabartma tozu, tuz ve naneyi güzelce karıştıralım. Karışıma unu da ekleyerek yoğuralım. Kulak memesi kıvamında bir hamur elde edilmesi gerekiyor. Hamurdan eşit parçalar kopararak şekil verelim. Hazırlamış olduğumuz poğaçaları yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dizelim. Üzerlerine ayırmış olduğumuz yumurta sarısını fırça yardımı ile sürelim. Arzuya göre poğaçaların üzerine çörek otu serpip önceden ısıtılmış 180 derece fırında üstleri ve altları kızarana dek pişirelim.

Afiyet olsun.      

 

    

]]>
Naneli Yeşil Çay Faydaları https://www.nane.gen.tr/naneli-yesil-cay-faydalari.html Sun, 11 Nov 2018 19:52:52 +0000 Naneli yeşil çay faydaları, kurutulmuş çay yapraklarının belli işlemlerden geçmesi sonucu hazırlanan ve nane yaprağı ile bir araya gelen bir çay çeşididir. Yeşil çay diğer çayların yanı sıra kavrulmadan belli Naneli yeşil çay faydaları, kurutulmuş çay yapraklarının belli işlemlerden geçmesi sonucu hazırlanan ve nane yaprağı ile bir araya gelen bir çay çeşididir. Yeşil çay diğer çayların yanı sıra kavrulmadan belli işlemler sonucunda yapıldığı için daha sağlıklı ve daha besin değeri yüksek bir çay çeşididir. İçinde bulunan E vitamini, selenyum, manganez, çinko ve krom gibi sağlık açısından oldukça önemli bir yere sahip olan besin değerleri bulundurduğu için zengin bir çay çeşididir. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra yeşil çay ile diğer bir sağlıklı ürün olan nanenin bir araya gelmesi sonucunda tüm bu faydalar ikiye katlanır ve daha zengin bir çay haline gelmektedir. Nane içerdiği vitamin, demir, sodyum, potasyum ve bunun gibi daha bir çok besin değerini taşıyan bir bitki çeşidi olduğu için insan sağlığı ve hastalıklara karşı güçlü bir bitki çeşididir. İşte bu kadar faydaları bulunan nane ve yeşil çayın bir araya gelmiş hali olan naneli yeşil çay tam bir enerji deposudur ve bir çok etkili faydayı içinde bulundurur. Bir kişinini sabahları veya gün içerisinde belli aralıklar da bir bardak naneli yeşil çay tüketmesi onun sıvı ihtiyacının karşılanmasının yanı sıra saymak ile bitmeyen bir çok olumlu durumları da beraberin de vermektedir. Özellikle kış aylarında hastalıklara karşı daha dirençli bir vücuda sahip olmak için ve daha güçlü olmak için naneli yeşil çayın tüketilmesi oldukça önemli bir yere sahip olmaktadır. İşte bu kadar besin değeri yüksek olan ve bir çok faydası bulunan naneli yeşil çayın insan sağlığı için vermiş olduğu faydaları beraber inceleyelim;

Naneli yeşil çay faydaları

 • Soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi bulaşıcı hastalıkların korunmasında oldukça faydalı olmaktadır ve bu hastalıkların yok olmasını sağlamaktadır,
 • Diyet yapıp zayıflamak için oldukça fayda verir ve midenin yumuşamasını sağlar,
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve gelişmesinde oldukça fayda verici özellikleri bulunur,
 • Nefes almada zorluk yaşamada, burun tıkanıklığı sorunun ortaya çıkmasında ve buna benzer durumların yok edilmesinde oldukça fayda verir,
 • Boğaz kuruluğuna iyi gelir ve solunum yollarının açılmasında oldukça olumlu etkiler verir,
 • Ağız kokusunun giderilmesini sağlar ve ferah nefes olmasında etkili olur,
 • Kalp damarlarının ve sinirlerinin açılmasın da oldukça fayda verir ve kalp hastalıklarına karşı tam bir koruyucu özelliğine sahiptir,
 • Mide ekşimesini azaltır ve mide bulantısı gibi sorunların ortadan kalkmasında fayda verici özellikler verir,
 • Kişinin sinirlilik durumunu alır, strese karşı etkilidir ve sakinleştirici bir etki olmasında oldukça faydalıdır,
 • Kasıkta meydana gelen ağrıları azaltır ve kronik ağrıların hafiflemesinde etkin bir rol oynar,
 • Alerji durumlarının yok olmasına ve buna bağlı meydana gelen öksürük, tıkanıklık gibi rahatsızlıkların ortadan kalkmasında etkin bir rol oynar,
 • Hazımsızlığı ve gaz oluşumu gibi mide sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olur,
 • Safra taşının düşürülmesi ve böbreklerde meydana gelen kum gibi sorunların yok olmasını sağlayarak mide ve böbrek yollarını temizler,
 • Bakteriyal ve viral hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır ve bu sorunların giderilmesine yardımcı olur,
 • Bazı mikrop, enfeksiyon ve virüslerin vücuda girmesine engel olur ve bundan dolayı meydana gelen hastalıkların yok edilmesinde fayda verici özellikleri bulunur,

Görüldüğü üzere naneli yeşil çayın insan sağlığı için vermiş olduğu faydaları bu şekilde saymakla bitmez. Hem tadı ile kişinini severek içmesine yardımcı olurken hemde vermiş olduğu bu faydalar ile vücut direncini arttırmaya yardımcı olmaktadır. Sadece hastalıkların giderilmesi için değil hastalıklara karşı korunmada ve vücudun stres ve sinirsel durumlarının yok edilmesinde de oldukça faydalıdır. Bir bardak naneli yeşil çay insan vücuduna girer girmez çalışmaya başlar ve hemen tüketilmesinin ilk dakikalarında fayda vermeye başlar. İşte bu kadar faydalı olan ve her hangi bir yan e]]> Naneli Ayran https://www.nane.gen.tr/naneli-ayran.html Sun, 11 Nov 2018 23:43:54 +0000 Naneli Ayran, Yoğurdun su ile sulandırılması ve içine tuz eklenmesi sonucu elde edilen ayran, hemen hemen herkes tarafından sevilerek içilen bir içecektir. Ayranın mevsimi yoktur. Yaz, kış kebap, döner, çiğ köf Naneli Ayran, Yoğurdun su ile sulandırılması ve içine tuz eklenmesi sonucu elde edilen ayran, hemen hemen herkes tarafından sevilerek içilen bir içecektir. Ayranın mevsimi yoktur. Yaz, kış kebap, döner, çiğ köfte, gözleme yada lahmacun gibi yöresel yiyeceklerin yanında sevilerek içilir. Bu içeceğin sağlık açısından da birçok faydası vardır. Ayran kesinlikle yoğun kıvamlı olmalıdır. Çok fazla su eklemek tadını bozar. Bugün tarif edeceğimiz ayran, hem ferahlama hem de tok tutma özelliğine sahip. O zaman hemen tarifi vermeye başlayalım. 

Naneli Ayran için malzemeler

 • 3 su bardağı süzme yoğurt
 • 2 su bardağı soğuk su
 • 5 sap taze yeşil nane
 • damak tadınıza göre tuz

Naneli Ayran Yapılışı

Ayranı yaparken mikser ya da blender kullanmanız daha iyi sonuç verecektir. Süzme yoğurdu geniş ve çukur bir kaba alalım. içine su karıştırmadan önce yoğurdu blender yardımı ile pürüzsüz kıvama gelene kadar karıştıralım. Suyunu azar, azar ekleyip çırpmaya devam edelim. Damak tadımıza göre tuzunu ilave edip, güzelce yıkamış olduğumuz naneleri ince, ince kıyalım. Ve ayranımızın içine karıştıralım. Özellikle yaz sıcaklarında buzlu olarak servis ederseniz içmeye doyamayacaksınız.

Afiyet olsun.   

 

]]>
Naneli Yoğurt https://www.nane.gen.tr/naneli-yogurt.html Mon, 12 Nov 2018 06:24:37 +0000 Naneli yoğurt; Yoğurt insan sağlığı için çok yararlı bir besin maddesidir. Süt ürünlerinin başında yer alan yoğurt besleyici özelliklerini sütten almaktadır. Özellikle hazır değilde evde tamamen yapılan yoğurdun faydalar Naneli yoğurt; Yoğurt insan sağlığı için çok yararlı bir besin maddesidir. Süt ürünlerinin başında yer alan yoğurt besleyici özelliklerini sütten almaktadır. Özellikle hazır değilde evde tamamen yapılan yoğurdun faydaları tartışılamaz. Dünyada bilinen bir gerçek vardır ki oda kadınların belli bir yaştan sonra yaşadığı kemik erimesi rahatsızlığı vardır. Bu rahatsızlığı en aza indirilmesini sağlayan en büyük etkenli besinde yoğurttur. Her kadının hayatı boyunca mutlaka yoğurt tüketmesi gerekmektedir. Böylelikle zayıflamaya meyilli kemikler erime problemi yaşama oranları en minimize düzeyde kalabilir. Yada zaten kemik erimesi olan kişilerde bile tüketilmeye başlanmasından sonra belirgin boyutlarda düzelmeler meydana gelebilmektedir. 

Naneli Yoğurt karışımının faydaları;

Yoğurt tüketimi yapacak kişilerin hazır yoğurtlardan değilde evde yapılan yoğurtlardan tüketmesinde fayda vardır. Çünkü hazır yoğurtlarda katkı maddeleri bulunmaktadır. Bu katkı maddelerinin kullanım amacı ise raf sürelerinin uzatılması için ilave edilmektedir. Ayrıca hazır yoğurt tüketimi yapılırken dikkat edilecek bir başka noktada üzerindeki yağ tabakasıdır. Hazır yoğurt tüketiminden başka çaresi olmayan kişiler için en azından bu tabakayı hiç bir şekilde yememelerini isteyebilirsiniz. Naneli Yoğurt muhteşem ikili olarak da nitelendirilebilir. Neredeyse her evde bulunabilecek bu iki ürün tam bir şifa kaynağıdır. İçerisinde bulunan mineral ve vitaminler ile insan sağlığı açısından mutlak suret ile tüketilmesi gerekir. Başta yoğurt tam bir kalsiyum kaynağıdır. Küçük, büyük her yaştan insanın tüketmesi gereken bir besindir. Vücutta bulunan kemik sağlığı açısından önemi büyük olan bu besin birde nane gibi her açıdan rahatlatıcı etkisi olan bitki bir araya geldiğinde beden için önemli bir hal almaktadır. Özellikle hamilelik dönemlerinde biz bayanların en çok tükettiği besinlerin başında gelir. 

Naneli yoğurt; hem hafif hemde besleyici yapısı ile her insanın mutlaka haftanın belirli günlerinde alması gereken bir bedin türüdür. Zayıflama bile kullanılan bu iki ürünün birleşmiş hali damak lezzetine düşkün kişiler için adeta vazgeçilmezdir. Hatta salatalık ve yoğurttan yapılan cacıkta kurutulmuş halde kullanılan nane damak lezzetini yerine getiren en önemli otçul bitkilerin başındadır. Kokusu ve ağızda bıraktığı ferahlatıcı etkisi ile birçok insana ağız kokusu ve beden kokusu yaşatmayan nane insan bedenin güzel kokmasına neden olur. Tüketildiği kişilerde naneli bir koku hissedilir. Nane koku açısından yoğurt ise kemik erimesi açısından her daim tüketilmesi gereken besinlerin başında gelir. 

Nane, başlı başına keskin kokusuyla çok güzel olan ve bizleri büyülemeyi başaran bir bitkidir. Ülkemizde nane bitkisi, hemen hemen her bölgede rahatlıkla yetişir. Nane, sofralarımıza görselliği ve tadı ile zenginlik katan bir yiyecektir. Naneyi ister yaş isterseniz de kurutulmuş olarak kullanabilirsiniz. Genellikle uzun vadede nane kurutulmuş olarak kullanılır. Nedeni de uzun süre taze kalma işlemi yoktur. O yüzdende kurutulduğunda dönemsel olarak her yıl tazelenerek kurutma işlemi tekrarlanır. Bu sayede her mevsim nane mutfağımızda yer alır. Naneli yoğurt, ikisi bir arada tüketildiğinde bedene rahatlatıcı ve ferahlık hissi veren bir yapıya sahiptir. Yorgun ve bitkin olan kişilerin naneli yoğurt tüketmesi beden sağlığı ve ferahlığı açısından olumlu psikolojik yaklaşımlar hissettirdiğinden bu ürünleri beraber tüketen insanlarda olumlu olarak gözlemlenmiştir.   
]]>
Naneli Pasta https://www.nane.gen.tr/naneli-pasta.html Mon, 12 Nov 2018 16:02:36 +0000 Naneli Pasta, adından da anlaşıldığı gibi pek de sık rastlanan bir pasta değildir. Ancak görünüm ve lezzet bakımından oldukça leziz bir pasta çeşidi olan naneli pasta bazı kişiler tarafından ön yargı ile düş Naneli Pasta, adından da anlaşıldığı gibi pek de sık rastlanan bir pasta değildir. Ancak görünüm ve lezzet bakımından oldukça leziz bir pasta çeşidi olan naneli pasta bazı kişiler tarafından ön yargı ile düşünülse de pastaya nanenin vermiş olduğu ferahlık hissettiren aroması sayesinde bu ön yargılarını mutlaka değiştireceklerinden emin olabilirsiniz. Sizlerde ilginç lezzetlere ve tatlar arayanlardan iseniz naneli pasta tarifimiz deneyerek mükemmel bir lezzet ile tanışmış olacaksınız.

Naneli Pasta İçin Gerekli Malzemeler
 • 2 su bardağı toz şeker
 • 2 adet yumurta
 • 1 su bardağı süt ve 1 yemek kaşığı limon suyu süte eklenecek
 • 2 su bardağı un
 • 1 su bardağı eritilmiş kahve
 • 1 su bardağı sıvı yağ
 • Yarım su bardağından 2 parmak eksik kakao
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 1 paket vanilya
Naneli Pasta Kreması İçin
 • 8 su bardağı pudra şekeri
 • Yarım su bardağı  margarin
 • Yarım su bardağı tereyağı
 • 1 yemek kaşığı nane aroması
 • 1 çay bardağı süt
Çikolata Sosu İçin
 • 2 paket parçalanmış bitter çikolata
 • 1 tatlı kaşığı nane özü
Naneli Pasta Hazırlanışı

Naneli pasta hazırlığımıza ilk olarak pastamızın kekini hazırlayarak başlayalım. Uygun bir çırpma kabının içine öncelikle kuru malzemeler ilave ederek iyice harmanlayalım. Ardından kekimizin sıvı malzemelerini ayrı bir kaseye alarak mikser yardımıyla iyice çırptıktan sonra üzerine azar azar önceden harmanladığımız kuru malzemeleri ilave ederken bir yandan da çırpmaya devam edelim. Kek hamurumuz istediğimiz kıvama geldiğinde yağlanmış ve unlanmış 20 cm genişliğinde kelepçeli kalıba dökerek önceden ısıtılmış 175 derece fırına vererek kekimiz kabararak pembeleşinceye kadar pişirerek fırından alıp iyice soğuyuncaya kadar bekleterek kalıptan çıkartalım. Ardından soğuyan keki pandispanya keseceği veya ekmek bıçağı yardımıyla 4 kat olacak şekilde keserek hazır hale getirelim.

Naneli pastamızın kremasını hazırlamak için öncelikle bir kabın içine tereyağı ve pudra şekerini ilave ederek mikserimizin en düşük ayarında çırparak üzerine margarini ekleyerek çırpma işlemine devam edelim. Çırpma esnasında karışım katı görünüşte olabilir. Üzerine sütü ve nane aromasını ilave ederek kremamız kıvam alıncaya kadar çırpmaya devam edelim. Şayet krema koyu bir kıvam aldı ise üzerine bir miktar süt ilave ederek kıvamı açabiliriz. Kremamız kıvam aldıktan sonra yaklaşık olarak 5-6 dakika kadar daha mikserimizi yüksek ayara getirerek çırpma işlemini sürdürerek kremamızı hazır hale getirelim.

Dört parça ayırdığımız kekimizin her bir parçasını ve kekin kenarlarını krema ile kaplayarak üt üste yerleştirerek buzdolabına alarak yaklaşık 3-4 saat kadar burada dinlenmesi için bekletelim. Pastamız buzdolabında beklerken bizde üzerinin çikolata sosunu hazırlamak için özellikle ısıya dayanıklı uygun bir kasenin içine tüm sos malzemelerini alarak karıştıralım. Daha sonra daha geniş bir kabın içine su koyarak kaynamaya bırakıp su kaynamaya başladıktan sonra sos malzemelerin olduğu kaseyi kaynamakta olan suyun içine su girmeyecek yerleştirip karıştırarak çikolataların erimesini sağlayalım. Tamamen eriyen çikolatalar sos kıvamı aldıktan sonra sosu ocaktan alıp sürekli karıştırarak ılıtalım. Ilık bir kıvam alan sosumuzu buzdolabından çıkartarak oda ısısında bekleyen pastamızın üzerine yavaş döküp bir spatula yardımıyla pastamızın üzerine düzgün bir şekilde yayarak nane pastamızı tekrar buzdolabına alıp birkaç saat beklettikten sonra dilimleyerek servis yapalım. Afiyet olsun...
]]>
Naneli Su https://www.nane.gen.tr/naneli-su.html Tue, 13 Nov 2018 15:33:33 +0000 Naneli Su, sağlıklı olduğu için çok yararlı ve faydalı olan  nane bitkisinin kullanma yöntemlerinden biridir. sebze olarak salatalarda kullanılan taze nane ve çorbalarda baharat olarak da kullanılan kuru  nane aynı zamanda  k Naneli Su, sağlıklı olduğu için çok yararlı ve faydalı olan  nane bitkisinin kullanma yöntemlerinden biridir. sebze olarak salatalarda kullanılan taze nane ve çorbalarda baharat olarak da kullanılan kuru  nane aynı zamanda  kaynatılarak nane suyu elde edilir. yeşil nane ile yapılan su, daha çok soğuk içilen şerbet gibidir. Limon ve salatalık karıştırıp ilave ederek de  hazırlanan taze nane suyu rahatlattığı gibi vücutta oluşan toksinleri atmaya da yardımcı olur. Kuru naneden elde edilen nane suyu ise bazı hastalıkların şifası için de kullanılır. Kuru nane suyu çay olarak da tüketilir, ağız gargarası da yapılır veya suyun buharı ile ağız ve burundan nefes alarak nefes boruları temizlenir.  

Naneli su hazırlanışı: Taze nane 1 litre su cam şişeye yada cam bir sürahiye alınır üzerine bir limon 4'e bölünür dilimler ve 6-7 yaprak taze nane koyup kapağı kapatılır. Güneş almayan serin bir yerde 6 saat bekletilir ve daha sonra içilerek tüketilir. Su azaldıkça üzerine su eklemesi yapılır. 2 günden sonra nane ve limon alınmalı yeni nane ve yeni limon ile su tekrar yapılmalıdır. Bu nedenle su yeniden hazırlanmış olur. Günlük su tüketimini hazırlanan bu nane suyu ile yapmak çok yararlı ve sağlıklı olur. Kuru nane, nane çayı için kuru nane kullanmak çok daha yararlı olur. Kuru nane elde etmek için taze nane yapraklarını bir tepsi üzerine serip, kuruyuncaya kadar  serin bir yerde kurutmak gerekir. Kuruturken lekeli ve koparmadan dalında kurumaya başlamış yapraklar ayıklanmalıdır. Bitki çaylarının çok daha etkili olması için doğal olmaları gereklidir. Organik naneler, eğer mümkünse  doğal bir ortamlarda kurutularak elde edilmelidir. Eğer bu mümkün değilse hazır baharat olarak satılan kuru nane de kullanılır. Nane suyu için yapmak için kaynayan suya 2-3 çay kaşığı kuru nane atmak yeterli olacaktır.10 dk. kadar bekledikten sonra vitaminlerini ve tadını bırakır böylece normal çay gibi tüketilir. 

 Naneli su ve iyi geldiği rahatsızlıklar:   
 • Kas ağrıları ve kronik ağrılar Soğuk algınlığı, nezle, grip 
 • Sinüzit rahatsızlıkları 
 • Mide bulantısı ve kusma 
 • Safra taşı problemi 
 •  Burun tıkanıklığı ve boğaz kuruluğu
 • Mide ekşimesi Sindirim zorluğu 
 • Gaz sorunları 
 • Ağız kokusunu problemi 
 • Omega 3 eksikliği 
 • Alerjik öksürük, astım, psikolojik ve stresi rahatsızlıklar C vitamini eksikliğine de iyi gelir.
Naneli Su: Nane suyunun faydaları kaynatılarak suyunun buharına durulan nane suyu solunum yollarını açmakta çok etkilidir. Kaynatılmış olan nane suyun buharı koklanır. Bu yöntem soğuk algınlığına da çok iyi gelir. Grip, nezle hastalıklarının çabuk geçirilmesinde çok yardımcı olur. Mide sorunlarına, sindirim güçlüğüne hazımsızlığa da faydalıdır. Nanenin anne sütünü çoğaltıcı özelliği de olduğu bilinir.  Sindirimi kolaylaştırır ve idrar söktürür bu nedenle zayıflamaya da etkili olur. Stres azaltır,sakinleştirir ve sinirleri kuvvetlendirir. Sinirsel kalp çarpmalarını önler. Baş ağrısına iyi gelir. Nane suyu diş ağrısını giderici etkisi vardır, gargara yapmak diş ve ağız kokusunu yok etmeye yardımcı olur.Kusmayı ve  mide bulantısını giderir. Bağırsak solucanları dökmek için çok yararlı olur. Nane çayı içmek kadınların  adet düzensizliğine   adet sancılarına ve  de iyi gelir. Astım, öksürük,  bronşit ve sinüzit, gibi tüm hastalıklara iyi gelir. Nefes zorluğu çekenlerin nefes almasını kolay hale getirir. Karaciğer için de oldukça faydalı olan nane, karaciğer yetersizliğini de önleyici bir faktördür. Felçte, ayak ve el uyuşukluğunda da çok yararlıdır. 

Naneli Su zararları: Rahimi incelttiği için hamile olan kadınların naneyi çok fazla kullanmamaları iyi olur. Mide bulantıları için hazırlanan limon ve nane çayları bu nedenle hamileliğin ilk aylarında çok fazla içilmemelidir. Kişinin midesindeki rahatsızlık eğer ülser yahut gastrit ise o kişi de nane ve nane çayını kullanmayı bırakmalıdır.
]]>
Naneli Çikolata https://www.nane.gen.tr/naneli-cikolata.html Wed, 14 Nov 2018 14:19:30 +0000 Naneli çikolata, Hem tatlı isteğinizi gideren hem de sağlıklı bir tarif olan naneli çikolata çok lezzetli bir atıştırmalık olup çocuklarınıza da gönül rahatlığı ile verebileceğiniz leziz bir tatlıdır. Nane Naneli çikolata, Hem tatlı isteğinizi gideren hem de sağlıklı bir tarif olan naneli çikolata çok lezzetli bir atıştırmalık olup çocuklarınıza da gönül rahatlığı ile verebileceğiniz leziz bir tatlıdır. Naneli çikolata mutlaka denenmesi gereken bir tarif olup yaptığınıza pişman olmayacaksınız.

Naneli Çikolata malzemeler

 • 3 paket 80'er gramlık bitter çikolata
 • nane yağı (aktarlardan çok kolay temin edebilirsiniz)
 • 5 yaprak taze nane
 • 5 yemek kaşığı su
 • yarım paket pudra şekeri
 • 15 adet kakaolu pötibör bisküvi

Naneli çikolata Yapılışı

Pötibör bisküvileri 1 çay bardağı yardımı ile kırmadan yuvarlak olacak şekilde keselim. Bardağı bisküvinin üzerine koyup hızlıca bastırırsak bardak genişliğinde bisküvilerimiz olacak. 2. aşamada pudra şekeri ve suyu koyu kıvamlı bir macun olacak şekilde karıştıralım. Su yeterli gelmezse bir miktar daha ekleyebiliriz. Ama mutlaka koyu olsun. Yıkanmış nane yapraklarını nane yağı ile havanda iyice ezin. Ezilen karışımı pudra şekerli macuna ilave edip iyice karıştırın. Macun karışımını yuvarlak olarak kestiğimiz bisküvinin üzerine dikkatlice yayalım. Başka bir bisküviyi sandviç şeklinde üzerine kapatalım. Bitter çikolataları benmari usulü eritelim. Hazırlamış olduğumuz sandviç bisküvileri bir maşa yardımı ile eritilmiş çikolataya batırıp yağlı kağıdın üzerine koyalım. Zaten kısa bir sürede çikolatalar hemen sertleşir. Tatlıları bir tabağa alıp buzdolabında 2 saat dinlendirdikten sonra üzerlerini nane yaprağıyla süsleyip servis edebiliriz. Afiyet olsun.

      

 

]]>
Naneli Tavuk Çorbası https://www.nane.gen.tr/naneli-tavuk-corbasi.html Wed, 14 Nov 2018 21:32:54 +0000 Naneli tavuk çorbası, yaz kış severek yiyeceğiniz bir çorba tarifidir. Tavuk çorbasını her zaman yaparız. İçine nane eklemeyi daha önce düşünmediyseniz, mutlaka bu tarifi denemelisiniz. Tadı yayla çorbasını aratmayacak kada Naneli tavuk çorbası, yaz kış severek yiyeceğiniz bir çorba tarifidir. Tavuk çorbasını her zaman yaparız. İçine nane eklemeyi daha önce düşünmediyseniz, mutlaka bu tarifi denemelisiniz. Tadı yayla çorbasını aratmayacak kadar güzel oluyor. Nanenin ferahlatıcı lezzetiyle tavuk çorbası birleşince harika bir çorba yapabiliyorsunuz. Çorbayı yaparken hiç zorluk çekmeyeceksiniz. Genellikle kuru naneyle hazırladığım bu tarifi arzu edenler taze nane kullanarak ta yapabilir. Bu şekilde nane aroması daha keskin olur. Naneyi seviyorsanız mesele yok, dah lezzetli bir çorba içebilirsiniz. İsterseniz çorbamızı hazırlamaya başlayalım. Hepinize kolay gelsin.

Naneli tavuk çorbası
 • 2 adet kemiksiz tavuk göğsü
 • 1 tatlı kaşığı kuru nane
 • 3 yemek kaşığı tereyağı
 • 2 yemek kaşığı un
 • Yeteri kadar tuz
 • 1 çay bardağı tel şehriye
Naneli tavuk çorbası yapılışı

İlk önce tavuk göğsünü tencereye koyarak suyla haşlayalım. İçine biraz tuz atarsak tavuk göğsü daha lezzetli pişecektir. Yeteri kadar haşlanınca tavuk göğüslerini suyundan alarak kevgire koyun ve soğumasını bekleyin. Daha sonra etleri küçük parçalar halinde difterek hazırlayın. Çorbayı pişireceğiniz tencerede 2 yemek kaşığı tereyağını eritin. İçinde unu hafif kokusu çıkan kadar kavurun. Daha sonra tavuğu haşladığınız suyu azar azar ilave edin. Topaklaşmaması içinde devamlı karıştırın. Eğer bunu başaramazsınız el blendere yardımıyla sorunu giderebilirsiniz. Tavuk suyu kaynadığında içine tavuk etlerini atın. Tel şehriyeyi ve çorbanın tuzunu da ilave edin. Yalnız tavuğu haşlarken tuz attığımız için dikkatli oranda tuz atmalısınız. Yoksa tuzlu bir naneli tavuk çorbası yemek zorunda kalabilirsiniz. Tel şehriyeler pişince kalan 1 yemek kaşığı tereyağında naneyi kızdırın. Bunu çorbanın içine karıştırın. Naneli tavuk çorbası sıcak olarak çorba kaselerine alınarak ikram edilmelidir. Yanına limon dilimi koymayı unutmayın.

Afiyet olsun.
]]>
Naneli Dondurma https://www.nane.gen.tr/naneli-dondurma.html Thu, 15 Nov 2018 06:42:59 +0000 Naneli Dondurma; yaz aylarının en sevilen tadı dondurmanın çok sayıda çeşidinden biridir. Naneli dondurma ferahlatıcı aromasıyla diğer dondurma çeşitlerinden ayrılır. Bu ferahlatıcı lezzete isterseniz evinizin Naneli Dondurma; yaz aylarının en sevilen tadı dondurmanın çok sayıda çeşidinden biridir. Naneli dondurma ferahlatıcı aromasıyla diğer dondurma çeşitlerinden ayrılır. Bu ferahlatıcı lezzete isterseniz evinizin rahatlığında ve mutfağınızın hijyeninde de kolayca ulaşabilirsiniz. İşte evde de yapabilecek, kolay ve leziz olduğu gibi aynı zamanda doğal malzemeler içeren bir naneli dondurma tarifi.

Naneli Dondurma Malzemeler:
 • 1 lt süt
 • 1 çorba kaşığı sahlep
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 tutam taze nane
Naneli Dondurmanın Hazırlanışı:

Naneli dondurmayı hazırlamaya 1 litre sütü tencereye dökerek başlayalım. Sütün üstüne toz şeker ve sahlep ilave edilir sonra sürekli karıştırılarak yaklaşık yarım saat kadar pişirilir. Pişme işlemi tamamlandıktan sonra ise devamlı karıştırmaya devam ederek soğutulur.  Bu arada 1 tutam taze nane yaprağı az miktarda sütle birlikte parçalayıcıdan geçirilir. Soğuyan dondurmanın üzerine nane püresini ilave edilir ve dondurucuda beklemeye alınır. Dondurucuda beklediği sürece aralıklarla karıştırılmaya devam edilir. Yeterli soğukluğa ve kıvama ulaşan naneli dondurmayı kalıplara boşaltıp servis zamanına kadar dondurucuda bekletebilirsiniz.
Afiyet olsun.

]]>
Naneli Kurabiye https://www.nane.gen.tr/naneli-kurabiye.html Thu, 15 Nov 2018 13:48:54 +0000 Naneli kurabiye, Nane hoş kokulu ve sağlığa çok faydalı bir bitkidir. Sinirleri yatıştırır, iştah açar, baş ağrısına iyi gelir. Ateş düşürür, sindirim sistemine iyi gelir, gaz söktürür, bağırsakta bulunan kurtları d Naneli kurabiye, Nane hoş kokulu ve sağlığa çok faydalı bir bitkidir. Sinirleri yatıştırır, iştah açar, baş ağrısına iyi gelir. Ateş düşürür, sindirim sistemine iyi gelir, gaz söktürür, bağırsakta bulunan kurtları düşürür, ağız kokusunu giderir, anne sütünü arttırmaya yardımcı olur, diş sağlığına iyi gelir, mide bulantısına iyi gelir. Nanenin daha birçok faydası vardır. Safra taşı düşürür, boğaz kuruluğuna iyi gelir, kas ağrılarını hafifletir, öksürüğe iyi gelir, soğuk algınlığına iyi gelir, hazımsızlığı giderir, stresi azaltır. Nane birçok yerde kullanılır. Kuru ya da taze nane olarak kullanılabiliyor. Salatalarda, yemeklerde, çorbalarda, limonata yapımında, yemek süslemelerinde, kurabiyeler de, çaylarda kullanılabiliyor. Naneden nane yağı elde edilir. Nane çayı da çok faydalıdır. Sakinlik verir, gaz söktürür, bulantıyı giderir. Süslemelerde de yemeklerde de nanenin çok önemli bir yeri vardır. Nemli ortamda yetişir ve genellikle her bölgede yetişebilen bir bitkidir. Baharat olarak da çok tüketilmektedir. 

Naneli kurabiye malzemeleri:
 • 1 paket kabartma tozu
 • 3 su bardağı elenmiş un
 • Yarım çay bardağı tereyağ
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ
 • Yarım çay bardağı yoğurt
 • Yarım su bardağı rendelenmiş beyaz peynir
 • 2 adet yumurta
 • 1 tatlı kaşığı kuru nane
 • 1 çay kaşığı tuz
Naneli kurabiye hazırlanışı: 1 yumurtanın tamamı ve 1 yumurta beyazını iyice çırpılır. Yoğurt, tereyağ, sıvı yağ, tuz, kuru nane, ve peyniri de ilave edip iyice karıştırılır. Daha sonra kabartma tozu ve elenmiş un da ilave edilerek 4 dakika yoğurulur. Tepsiye yağlı kağıt koyulur. Ceviz büyüklüğünde bezeler alınıp yuvarlanır. Üzerine kalan 1 adet yumurtanın sarısı sürülür. Isıtılmış 180 derecelik fırına verilir. ve üzeri kızarana kadar pişirilir. İlk sıcaklığı çıkınca servis edilir.
]]>
Naneli Limonata https://www.nane.gen.tr/naneli-limonata.html Thu, 15 Nov 2018 14:54:38 +0000 Naneli Limonata, Bu limonata dışarıda satılanlardan çok daha sağlıklı, yararlı ve lezzetli bir içecektir, içtikçe içesiniz gelir tadına doyamazsınız o kadar lezzetli ki günlerce içmek istersiniz. Yapılması ise çok kolayd Naneli Limonata, Bu limonata dışarıda satılanlardan çok daha sağlıklı, yararlı ve lezzetli bir içecektir, içtikçe içesiniz gelir tadına doyamazsınız o kadar lezzetli ki günlerce içmek istersiniz. Yapılması ise çok kolaydır,10 veya 15  dakikada hazırlayabilirsiniz.

Kullanılacak malzemeler
 • 4 yada 5 tane limon,
 • 3 yemek kaşığı tam dolu toz şeker,
 • 5 yada 6 dal nane yaprağı,
 • 9 yada 10 bardak su.
Naneli Limonata Hazırlanışı

Önce limonları temizce yıkamak gerekli ve limonların kabukların iyice rendeleyip bunları geniş ve yassı bir tepsi yada kaba boşaltıyoruz hemen arkasından yıkanmış olan nane yapraklarını bir bıçakla ufak ufak doğrayıp  nane yaprağını ekliyoruz, daha sonra ise 3 tepeleme yemek kaşığı toz şekeri de ilave edip bir dövecek yardımı ile karışımı bir güzel eziyoruz, aynen sarımsak ezer gibi veya da daha kolay olsun istiyorsanız bütün bu karışımları bir rondoda çeke bilirsiniz rengi çok koyu yeşil olacaktır. Ve daha sonra kabuklarını rendelediğimiz limonları ortadan ikiye kesip iyice sularını sıkıyoruz ve rendelenmiş limon kabuğu ile limon suyunu büyük ve temiz bir leğene boşaltıyoruz bundan hemen sonra ise limonata için daha önceden hazırladığımız 2.5 lt kola şişesinde olan soğuk suyu elimize alıp önce yeşil olan karışıma yavaş yavaş ekliyoruz ve daha sonra bir kaşık yardımı ile posanın leğene boşalmasını sağlamış oluyoruz o kapta hiç bir şey kalmayana dek çalkalıyoruz ve bu suyu da karışıma katıyoruz 9-10 bardak suyu da ekledikten sonra damak tadınıza göre şeker ekleyip bir kepçe ile iyice karıştırın içine eklenen şekerler erisin, hemen tadına bakıyoruz istediğimiz tada gelmiş ise limonatalar hemen hemen içmeye hazır demektir. Şimdi şişenin ağzına bir huni koyalım ve huninin üzerine temiz bir tülbent örtelim ki limonatanın içine hiç nane parçası dahi geçemesin. Afiyet olsun.
]]>
Naneli Tuzlu Kurabiye https://www.nane.gen.tr/naneli-tuzlu-kurabiye.html Thu, 15 Nov 2018 21:44:17 +0000 Naneli Tuzlu Kurabiye: Tuzlu kurabiyeleri genelde ara öğünde atıştırmalık olarak yiyoruz. Evimizden neredeyse eksik olmayan naneli tuzlu kurabiye görüntüsüyle tadıyla mutfağımıza lezzet güzellik katacaktır. Çocukların Naneli Tuzlu Kurabiye: Tuzlu kurabiyeleri genelde ara öğünde atıştırmalık olarak yiyoruz. Evimizden neredeyse eksik olmayan naneli tuzlu kurabiye görüntüsüyle tadıyla mutfağımıza lezzet güzellik katacaktır. Çocuklarınızın beslenmesine de koyabileceğiniz kurabiyedir. İsterseniz sevdiğiniz bir baharat varsa ekleyebilirsiniz  Belki nane ile karışımına pek duymamış olabilirsiniz. Kurabiyenizde hafif nane tadı ve kokusu olacaktır. Denemeye korkmayın. Bitkisel margarin zeytinyağıyla buluştuğu zaman ayrı bir lezzet olacaktır. İsterseniz kurabiye için şekiller oluyor onlardan da kullanabilirsiniz. Kurabiyeleriniz harika bir görüntüye sahip olur. Çay saatinize çok uygundur. Çocuklarınıza da meyve suyu ile servis edebilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 çay bardağı sıvıyağ kullanınız.
 • 200 gram bitkisel margarin yumuşak olmalıdır.
 • 1 buçuk çay bardağı yoğurt ekleyiniz.
 • Yaklaşık 4 su bardakta un ekleyiniz
 • 1 paket kabartma tozu
 • 2 yemek kaşığı üzüm sirkesi istek üzerine.
 • 2 yemek kaşığı kuru nane. 

Naneli Tuzlu Kurabiye Hazırlanışı:Kurabiye hamurunu hazırlamak için kendinize bir kase alınız. Yumuşayan margarin yağını ve sıvı yağı ekleyiniz. 4 su bardak unu kaba koyunuz. Yoğurt kabartma tozu, sirkeyi tuzu son olarakta naneyi ekleyiniz. Malzemeleri güzelce yoğurunuz. Krema kıvamına gelene kadar ele yapışmayacak şekilde hamurunuzu yoğurunuz.Yoğurduğunuz hamurdan küçük parçalar ayırarak şekillendirin isterseniz yuvarlayan yada gül şeklinde de yapabilirsiniz. Uzun hamuru uzattıktan sonra kendi etrafında gül şeklinde sarınız. Hazırladığınız kurabiyeleri koymak için tepsinizi hazırlayınız. Tepsi yapışmaması için fırın tepsisine yağlı kağıt koyunuz. Kurabiyelerin birbirlerine yapışmaması için biraz aralıklı olarak tepsiye yerleştiriniz. Üzeri için bir yumurta kırıp sarısını kurabiyelerin üzerine sürebilirsiniz. Sürdüğünüz yumurtanın üzerine susam yada çörek otu serpe bilirsiniz. Önceden ısıtılmaya başladığımız 200 derece fırına kurabiyeleri yerleştiriniz. 200 derecede fırında pişmiş olacaktır. Piştikten sonra  çıkartıp soğumaya bırakınız. Soğuduktan sonra naneli tuzlu kurabiyenizi servis edebilirsiniz.

 Afiyet olsun.

]]>
Naneli Kek https://www.nane.gen.tr/naneli-kek.html Fri, 16 Nov 2018 16:54:41 +0000 Naneli kek, lezzeti ve kokusu ile damaklar da efsane bir tat bırakan oldukça farklı bir kek tarifidir. Diğer kek tariflerinin yanı sıra malzemelerinin içinde bulunan taze nane yaprağı ile yapılan ve oldukça değişik ve Naneli kek, lezzeti ve kokusu ile damaklar da efsane bir tat bırakan oldukça farklı bir kek tarifidir. Diğer kek tariflerinin yanı sıra malzemelerinin içinde bulunan taze nane yaprağı ile yapılan ve oldukça değişik ve güzel bir tat ortaya çıkarak naneli kek herkes tarafından oldukça sevilen bir tarif olma özelliğine sahiptir. İçinde bulunan malzemelerin nane ile buluşması sonucunda ağızlara ferahlık ve hoş bir kıvam veren bir kek olmaktadır. Ayrıca tüm bu özelliklerinin yanı sıra yapılışı ile de oldukça kolay ve pratik olmasından dolayı da oldukça avantajlı bir tariftir. Gelecek olan misafirleriniz veya eviniz için zaman kaybı yaşamadan yapacağınız naneli kek sofralarına oldukça farklı ve güzel bir lezzet katacaktır. Görünümü ile gözlere tadı ile de damaklara hitap eden naneli kekin yapılışını beraber inceleyelim;

Naneli kek için gerekli malzemeler;

 • 4-5 dal taze nane yaprağı,
 • 3 yemek kaşığı tereyağı,
 • 1,5 su bardağı süt,
 • 1 su bardağı toz şeker,
 • 3 yemek kaşığı kakao,
 • 2 adet yumurta,
 • 1,5 su bardağı un,
 • 1 çay kaşığı vanilya,
 • 1 paket kabartma tozu,
 • 40 gram çikolata sosu,
 • Süslemek için badem veya fındık ezmesi,

Naneli kek yapılışı; öncelikle bir tencere içerisine tere yağını koyun ve iyice eritin. Eriyen tere yağının içine süt ve toz şekeri de ekleyerek hızlı bir şekilde tüm malzemeleri çırpın. En son olarak da kakaoyu eklemiş olduğunuz bu karışımı ocaktan indirip iyice çırptıktan sonra bir çay bardağı kadar ayıararak bir köşeye bırakın. Biraz ılık bir hale gelen kakaolu iç harcınızın içine yumurtalarınızı kırıp koyduktan sonra iyice köpürene kadar mikser yardımı ile çırpın. Tüm bu işlemlerden sonra artık ununuzu kek hamurunuzu bir taraftan karıştırırken diğer taraftan da ekleyebilirsiniz. Tüm un içine girdikten sonra iyice çırptığınız kek hamuru içine kabartma tozu ve vanilyayı da ekleyip karıştırın. Nane yapraklarını ince ince kıydıktan sonra kek hamurunuzun içine koyun ve bir tur karıştırdıktan sonra daha önceden yağlamış olduğunuz kek kalıbının içine hamurunuz dökmeye başlayın. Daha önceden ısıtılmış olan 180 derecelik fırın için de yaklaşık olarak 35 dakika boyunca pişirmeye bırakabilirsiniz. Pişme süresi dolan kekinizi fırından çıkararak kek kalıbından ayırın ve daha önceden ayırmış oldunuz iç harcı sıcak kekin üzerinde gezdirin. Biraz soğuduktan sonra çikolata sosu ve fındık ezmesi ile kekinizin üzerini süsleyerek bir parça taze nane yaprağı ile birlikte servise hazır bir hale getirebilirsiniz. İşte kıvamı ve lezzeti ile başınızı döndürecek olan görünümü ile iştahları kabartan naneli kekin yapılışı bu şekilde olmaktadır.

Afiyet olsun..

]]>
Evde Nane Yağı Nasıl Yapılır https://www.nane.gen.tr/evde-nane-yagi-nasil-yapilir.html Fri, 16 Nov 2018 19:23:02 +0000 Evde Nane Yağı Nasıl Yapılır, Nane her bölgede yetişen yeşil yapraklı, bir bitki türüdür. Evde saksıda bile yetişir. Nanenin kendine has çok güzel bir kokusu vardır, her yer de kullanılır. Nane her mevsimde bulunabilir, ama Evde Nane Yağı Nasıl Yapılır, Nane her bölgede yetişen yeşil yapraklı, bir bitki türüdür. Evde saksıda bile yetişir. Nanenin kendine has çok güzel bir kokusu vardır, her yer de kullanılır. Nane her mevsimde bulunabilir, ama ilkbahar aylarında ekimi yapılır. Yaz aylarında büyür ve çicek açar. Nane her zaman ekilmesi gereken bir bitki değildir. Çünkü köklü bir bitkidir ve diğer yıllarda da yetişir. Her toprakta rahatlıkla yetişir, ama suyunun bol olması lazımdır.
Nane tam bir şifa kaynağıdır. Hastalıkların iyileşmesin de oldukça faydası vardır. Nana baharat olarak ve nane yağı olarak da kullanılır. Nane yağı her yerde bulunur, ama hakikimi yok ise sahtemi anlaşılması zor olur. Bunun için nane yağını evde yaparız. Böylelikle hem organik olur, hem de daha sağlıklı olur. Şimdi evde nane yağı nasıl yapılır, onu öğrenelim.

Evde nane yağının yapılışı

Naneler henüz çiçek açmadan toplanır. Sonra naneler ayıklanır ve cam bir kavanozun içine doldurulur. Üzerine hakiki zeytin yağı dökülüp ağzı sıkı bir şekilde kapatılır. Ya güneş ışığın da, ya da sıcak bir ortamda beş altı hafta bekletelim. Sonra kavanoz ile birlikte naneyi kaynatalım bir iki dakika kadar. Daha sonra ağzını açıp bir tülbent yardımı ile süzelim. Tekrar kavanoza koyalım, evet nane yağımız hazır, ağrıyan bölgelerinizde kullanabilirsiniz.
Nane yağı bitkisi kadar kendi de faydalıdır. Tam bir şifa kaynağı bir yağdır. Ben biraz size nane yağının faydalarından da bahsetmek isterim.
Nane yağını vücudunuza kullanırken yara var ise yaraya değdirmemeye dikkat edin.

Evde Nane Yağı Nasıl Yapılır
Nane yağının faydaları

 • Migren ve baş ağrısın da oldukça faydalıdır.
 • Nane yağı tam bir ağrı kesicidir, ağrıyan tüm bölgeler de kullanılabilir.
 • Soğuk algınlığı, grip ve nezle de kullanılır.
 • Üst solunum rahatsızlıklarına çok iyi gelir.
 • Diş ve diş eti rahatsızlıklarına iyi gelir, ağız kokusunu giderir.
 • Kas gevşetici ve nefes açıcı özelliği vardır.
 • Antimikotiktir özelliği sayesin de mantar üremesini önler.
 • Kaşıntıya iyi gelir.
 • Kusma ve mide bulantısını önler.
 • Adet ağrılarına faydası vardır.
]]>
Nanenin Zararları https://www.nane.gen.tr/nanenin-zararlari.html Fri, 16 Nov 2018 21:47:06 +0000 Nanenin zararları, Nanenin faydası olduğu kadar zararıda vardır. Nane ballıbabagiller familyasından, nemli yerlerde yetişen bir bitkidir. Anadolu nun her yerinde yetişir. Otsu çok yıllık bitkidir. Gövdeleri dört köşeli, y Nanenin zararları, Nanenin faydası olduğu kadar zararıda vardır. Nane ballıbabagiller familyasından, nemli yerlerde yetişen bir bitkidir. Anadolu nun her yerinde yetişir. Otsu çok yıllık bitkidir. Gövdeleri dört köşeli, yeşilimsi ya da kırmızımtrak renkli, tüylü ve tüysüz çeşitleri vardır. Yaprakları saplı olarak dizilmiştir, oval şekilli, kenarları dişli, hafif tüylüdür. Nemli yerleri çok sever ve güzel yetişir. Genellikle tüylü ve çok kokulu otsu bir bitki cinsidir. Çiçekleri genellikle temmuz- ağustos aylarında açar. Başak biçiminde beyaz, pembe ya da morumsu çiçekleri vardır. Güzel ve hoş kokulu bir bitkidir. Dünyada 25-30 kadar türü bulunur. Sağlık açısından son derece faydalıdır, ama fazla tüketildiğinde zararı da olabiliyor. Nane tohum ve kök sürgünleri ile yetişir. Yaprakları çiçek açmadan toplanır ve demet halinde gölgede kurutulur. Yaprakları çiğ ya da kurutularak yemeklere konur. Nane yıllardır kullanılan bir bitkidir. Mutfaklarda baharat olarak kullanılır. Yapraklarında uçucu yağlar vardır. Nane kokusu ile tarih boyunca pek çok parfümlerde kullanılması sağlanmıştır.

Nanenin Zararları
Nanenin sağlığa zararları:
 • Mide ülseri ve gastrit olanlar fazla kullanmamalılar,
 • Hamile bayanlar nane kürlerini doktora danışmadan asla kullanmamalılar,
 • Nane rahimi inceltiyor ve hamilelerin dikkatle kullanmaları gerekiyor,
 • Hamileliğin ilk döneminde aşırı nane kullanmak düşük riskini artırıyor, 
 • Hamileyken çok nane kullanmak mide bulantısını çoğaltıyor,
 • Gebelikte çay gibi kaynatarak sıklıkla kullanmak gebeliğin ilerlemesinde olumsuz etkileri oluyor,
 • Karaciğer enzimleri yüksek olanlarda naneyi tüketirken dikkatli olmalıdırlar,
 • Karaciğer rahatsızlığı olanlar aşırı nane tüketiminden kaçınması gerekiyor,
 • Meme kanseri olan hastalar naneyi tüketmekten uzak durmalıdırlar,
 • Nane östrojen hormonunu artırıcı etkiye sahiptir. 
 • Ani kan şekeri düşmesi sorunu yaşıyorsanız naneyi tüketirken dikkatli olmalısınız,
 • Hepatip-B ve Hepatip-C rahatsızlığı olan kişiler kuru nane ya da taze nane tüketmekten uzak durmalılar,
 • Bazı kişilerde nane yan etki yapabiliyor.
]]>
Hamilelikte Nane Limon https://www.nane.gen.tr/hamilelikte-nane-limon.html Sat, 17 Nov 2018 11:35:22 +0000 Hamilelikte Nane Limon, Hamilelikte nane limon çayı tüketimi çok büyük faydalar sağlar. Hamilelikte nane limon çayı içmek hamileliğin ilk aylarında görülen mide bulantısı hissinden kurtulmaya yardımcı olur. Ancak Hamilelikte Nane Limon, Hamilelikte nane limon çayı tüketimi çok büyük faydalar sağlar. Hamilelikte nane limon çayı içmek hamileliğin ilk aylarında görülen mide bulantısı hissinden kurtulmaya yardımcı olur. Ancak bilinmelidir ki nane limon çayı hamilelik ve hamilelik dışında da aşırısından kaçınılmalıdır. Hamilelikte nane limon gönül rahatlığı ile kullanılır.

 • Hamilelik anne ve bebek açısında hassas bir dönemdir bu nedenle yenilen içilen her şeyin doğal olması önemlidir. Günümüzde yaygın olan bitkisel çaylar birçok vitamin içerdiği için vücudu bazı virüslerden korumaya yardımcıdır. Hamile bayanlar acaba nane limon bebeğime ve bana faydalımıdır diye merak ederler. Her ne kadar faydalı olduğu bilinse de bu hassas dönemde doktorunuza sormalısınız.
 • Hamilelik sırasında bazı vitamin ve mineraller eksik alınması kadar fazlasıda zararlıdır. Bazı bitki içecekleri hormonal etkiler gösterebilmektedir. Nanenin hamileliğin ilk aylarında aşırıya kaçmadan kullanılması tavsiye edilir. Nanenin rahim duvarlarını inceltme özelliği olduğu için hamileliğin ilk aylarında fazla tüketilmesi düşük sebebi olabilir.

Hamilelikte Nane LimonHamilelikte nane limonun faydaları,

Limonun C, A, B vitamini olmak üzere oldukça zengin bir besindir. Nanenin mideyi ferahlatıp rahatlatıcı özelliği, ödem gaz söktürücü etkisi, migren ve baş ağrılarına etkili ve limonla yapılan çay ile mide bulantılarına büyük ölçüde azaltma özelliği ve mide ve sindirim rahatsızlıklarında etkilidir.

 • Hamilelikte nane limon içmenin yanı sıra ayrıca nane çayı içmek veya nane yağı kullanmakta yararlıdır. Uzun yıllardır nane limon içmek güvenilir bir yöntem olarak tercih edilir ve hekimler tarafında da tavsiye edilir.
 • Özellikle hamilelik dönemlerinde annelerin birçoğu limona aş yerme bu dönemlerde sadece limon yemek yerine nane limon çayı yapıp içmek son derece sağlıklı olmaktadır. Tabii ki şunu da göz ardı etmemek gerekir nane limon mide bulantısını tamamen ortada kaldırmaz.
 • Nane limon çayı içerek mide bulantısı sırasındaki olan kusmalara yardımcı olarak kusmanın sona ermesini sağlamaktadır. Hamilelikte üşütme grip soğuk algınlığına ve öksürüğe doğal bitkiler çayı ve bol C vitamini içeren meyveler yemelidir. Hamileler Naneyi limonu salatalarda yemeklerde de bol kullanmalıdırlar.
 • Nane limon çayına ek olarak bir miktar ıhlamur ve bal katarak vitamin ve etkisi açısında daha da etkili yapabilirsiniz. Vücut da kırgınlık üşütme grip ve midedeki üşütmeler gazlara da bu içecek çok yararlıdır. Özellikle kış aylarında nane limon çayı sık tüketilmesini tavsiye edilir.

Geçmiş olsun.

]]>
Nane https://www.nane.gen.tr/nane.html Sat, 08 Jun 2019 10:00:10 +0000 Nane, tür olarak ballıbabagiller (Lamiaceae) ailesinin Mentha türünü oluşturan ve bütün dünya genelinde yetişme özelliği olan ayrıca dünya üzerinde 25-30 türünün bulunduğu nane ekseri temmuz ile  ağustos aylar Nane, tür olarak ballıbabagiller (Lamiaceae) ailesinin Mentha türünü oluşturan ve bütün dünya genelinde yetişme özelliği olan ayrıca dünya üzerinde 25-30 türünün bulunduğu nane ekseri temmuz ile  ağustos ayları aralığında oluşmaktadırlar. Nanenin tüketimi çok eski devirlere dayanmaktadır ve aynı şekilde eski çağlardan beri alternatif tıp da hastalıkların tedavisi amacıyla kullanılmaktadır. Olağan üstü faydaları sayesinde yüzyıllar boyunca nesilden nesile  gelmekte olan nane kromozom ve genlerinde oynama olmaksızın günümüze kadar gelmiştir.

Nanenin Genel Özellikleri

Nanenin ferahlatıcı özelliği nedeniyle diş macunu, şeker, sakız, nefes spreylerinde içerik olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle geniz ve solunum yollarına hitap etmekte olan bir bitkidir. Nanenin sağlık açısından çok fazla faydaları bulunmaktadır. Nane bitkisinde A vitamini oldukça  bol miktarda bulunmaktadır aynı zamanda C vitamini bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kalsiyum, magnezyum ve potasyum açısından ciddi anlamda  bir bitki olan nane, su omega-3 yağları, demir ve folatlar yapısında bulundurmaktadır. C vitamini açısından da zengin olan nane sağlık açısından faydalı bileşenler içermektedir.

Nane Bitkisinin Hastalıklar Üstündeki  Faydaları

Bayanlarda emzirme dönemlerinde meydana gelebilecek çatlaklara karşı meme sağlığını korur. Çağımızın en ciddi rahatsızlıklarından biri olan depresyona karşı ciddi anlamda etkilidir. Kaynatılarak bir bardak içilecek hastalarda endişe ve depresiflikten insan vücudunu korumaktadır. Nane salatalarda tüketildiği taktirde sinir sistemini olumlu anlamda etkilemektedir. Nane bitkisi yüze ıslatılarak sürüldüğü taktirde ciddi yumuşatmaktadır ve yorgun düşen cildin kendisini toplamasına karşı etkilidir. Nane cilde sürülerek bölgesel kızarıklıkları gidermekle arı ve sinek ısırıklarına karşı zehirleyici etkiyi ortadan kaldırmaktadır. Nane beyin sağlığı açısından önemlidir. Beynin zinde kalmasını sağlamaktadır ayrıca unutkanlığa karşı etkileri uzmanlarca tespit edilmiştir. Nane ağız sağlığı açısından faydalı olmakla ağzı da oluşan bakterilerin ortadan kaldırılması için bire bir etkili olmakla zararlı mikrop ve bakterilerin zararlarının giderilmesinde etkilidir. Nane mevsimsel alerji ve saman nezlesine karşı etkili olmakla saman nezlesi ve alerji vakalarını yok etmektedir. Yapılan araştırmalarda bir çok farklı kanser hastalıkları üzerinde etkilidir. Kansere yakalama riskinin uzmanlarca nane tüketilenlerde azaltıldığı gözlemlenmiştir.]]>
Gebelikte Nane Limon https://www.nane.gen.tr/gebelikte-nane-limon.html Sun, 18 Nov 2018 04:11:41 +0000 Gebelikte nane limon, dozunda ve yerinde kullandığınızda çok hoş olan tadıda mayhoş ve ferahlatıcı  faydalı olan bir çaydır. Nane limon içeceğin normal zamanlarda kullandığınızda çok büyük faydaları olmaktadır. Öyl Gebelikte nane limon, dozunda ve yerinde kullandığınızda çok hoş olan tadıda mayhoş ve ferahlatıcı  faydalı olan bir çaydır. Nane limon içeceğin normal zamanlarda kullandığınızda çok büyük faydaları olmaktadır. Öyleki gebelik zamanında tüketilen nane limon içeceği, birçok zamanda aynı faydaları göstermektedir. Fakat bilmeniz gereken tükettiğiniz nane limon, tek gebelik döneminde değil, başka zamanlarda da çok fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Özellikle hamilelik zamanında fazla aşırıya gidilen nane limon bedeninizdeki asit dengesini bozarak, ufakta olsa anne adayın üzerinde yan etkilere sebep olabilir, dikkatli olmak gerekir. Özellikle gebelik zamanında  annenin canı limon isterse, bir başka tabirle aş erme krizi geldiğinde de  limonu direk yemesi yerine, bu şekilde de limon isteğini karşılaması olabilir. Bu sizin için daha sağlıklı olacaktır. Gebelikte  anne adayın nane limonu, doğru bir şekilde kullandığın da çok büyük faydaları olabilir. Özellikle gebelik döneminin ilk haftalarında ve aylarında çok güzel etkileri olan nane limonu, gebe insanlarda gönül rahatlığı ile tüketebilirler. Fakat şunu da belirtmek isterim ki bazı gebelerde bitkisel olarak değişik alerji faktörleri olduğu için içtiğiniz nane limon, kişinin bedeninde nane limon yan etki yaparak, anne adayında farklı şikayetler ve de gebeliğinizde sorunlar meydana gelmesine sebep olabilir. 


Gebeliğin ilk aylarında  sizi rahatsız eden mide bulantıları olabilir bunun için nane limon mide bulantısı için faydalı olabilir .Eğer gebelikte mide bulantınız çoksa, baş ağrısı da yapıyorsa, eğer içemiyor veya yiyemiyorsanız, nane limonu burnunuzun ucuyla koklayın, rahatlatır.  Tabi ki gebelikte  nane limon mide bulantısını bire bir ortadan kaldırmaz. Fakat  bazı kişiler nane limonu içerek mide bulantısı zamanında kusmasına yardımcı olarak bulantının son bulmasını sağlamaktadır. 

Gebelikte Nane Limon

Gebelikte nane limon içmeden önce dikkat etmeniz gereken başka bir sıkıntıda vardır ki, bu sıkıntı direk olarak bazı hamilelerde,  sağlığı açısından ekili olabilir. Sizin içeceğiniz nane limon kesinlikle ve kesinlikle son derece sağlıklı ve doğal içecek çay olmalıdır. İçinde koruyucu, renklendirici ve bu tarz benzeri zararlı kimyasal maddelerin bulunması durumunda, insanın bedeni kötü bir şekilde etkilendiği için, bu tarz nane limonlardan uzak durmak gerekir. Hem annenin sağlığı için hem de bebeğin sağlığı için son derece önemlidir. Benim size tavsiyem nane limonu alıp, kendiniz doğal yollardan kaynatıp içebilirsiniz.  Nane limon bazı  kişilerde, gebelikten kaynaklanan mide bulantıları, üzerinde etkilere sebep olmuyorsa, bu tarz rahatsız kişiler doktorlarına sorarak bulantı, kusma için gebeliğe zarar vermeyen ilaçları alarak  bulantı kusma sorunlarını en aza indirebilirler. 

Gebelikte nane limon  ne olursa olsun, aslında kişinin hekimi ile görüşmeden kullanmaması gereken içecektir. Normalde bu durumlarda hamile kişilerde herhangi bir zararı olmadığından, bu nane limon bitki çayı bazı insanlarda farklı yan etkilere sebep olabileceği için, sizlerde isterseniz gebelik zamanlarında, nane limon çayını içmeden önce  doktorunuzdan gerekli  olan fikirleri  alabilirsiniz. Fakat size şunu belirtmek isterim ki, bu zamana kadar hiçbir hamile kadında veya  anne karnındaki bebekte nane limon herhangi bir zararı yada yan etkisine sebep olmamıştır.Birde size söylemem  gereken  nane  limonun yan etkilerinin yanı sıra, nane limon gebe kişilerde birçok faydanın meydana gelmesine sebep olarak, insanları koruyucu bir tarafı vardır. Çok eski yıllardan beri kullanılmakta olan nane limon çayı, gebelik zamanında da  oldukça uzun senelerden  beri kullanılmıştır ve hala kullanılmaya da devam etmektedir. Bu günümüzde çoğunlukla hala kadın doğum uzmanı  doktorlarımız hamile kadınlarda  nane limonu belli dozajlarda içmesini önermektedir. Özellikle nane limon soğuk kış aylarında, bu bitki çayı vazgeçilmez bir çaydır. Anne sağlığına fayda sağlayacak]]> Nane Yağı https://www.nane.gen.tr/nane-yagi.html Mon, 19 Nov 2018 04:10:50 +0000 Nane yağı, nane yağı hem harici olarak hem de ağız yolu ile birçok sağlık sorunu için kullanılabilen bitkisel bir yağdır. Nane yağı, nane bitkisinin taze kısımları kullanılarak elde edilen esansiyel bir yağdır Nane yağı, nane yağı hem harici olarak hem de ağız yolu ile birçok sağlık sorunu için kullanılabilen bitkisel bir yağdır. Nane yağı, nane bitkisinin taze kısımları kullanılarak elde edilen esansiyel bir yağdır. İçerisinde mentol ve menton gibi aktif maddeler bulundurur. Su buharı damıtma tekniği ile üretilen bir yağdır. Ferahlatıcı etkisi ile yaygın bir şekilde kullanılır. Kas, eklem, baş ağrısı gibi bir çok ağrı türüne karşı iyi gelir. Mikrop kırıcı etkisi olan nane yağı nefes kokusunu gidererek nefesin ferahlamasını sağlar. Bunun yanı sıra sindirim sistemi ile alakalı gelişen hastalıklara karşı iyi gelir. Özellikle mide bulantısını bastırıcı etkisi bulunmaktadır.

Nane yağının faydaları

Baş ağrısı: Kan dolaşımını aktifleştirme özelliği olan nane yağı kasları rahatlatarak, migren ve gerilim tipi baş ağrısına karşı iyi gelir. Taşıyıcı bir yağ ile karıştırılarak şakaklara masaj yapılarak kullanılabilir. 2 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağına 5 damla nane yağı eklenerek baş ağrısı için kullanılabilir.

Karın ağrısı: 1 su bardağı suyun içine 1 damla nane yağı eklenip içildiğinde karın ağrısına karşı iyi gelir. Aynı karışım ile karın bölgesine masaj yapıldığında yine karın ağrısını hafifletici etki yaratır. Kabızlık problemi yaşayan kişiler hazırladığı karışım ile karnına masaj yaparsa kabızlığa karşı iyi gelir.

Sinüs tıkanıklığı: Nane yağı tıkanmış sinüsleri açmak için kullanılabilecek etkili yağlardan biridir. Kuruma nedeniyle tahriş olmuş boğaz, öksürük, astım ve bronşit hastalıklarına karşı nane yağı soluma yöntemi ile kullanılabilir.

Ateş: Nanenin sakinleştirici ve ferahlatıcı etkisi yüksek ateşin düşmesine yardımcı olur. Nane yağı taşıyıcı özelliği olan bir yağ ile karıştırılarak, alın, koltuk altı gibi bölgelere sürüldüğünde ateşin düşmesine yardımcı olur. Hazırlanan karışıma temiz bir bez batırılarak alın bölgesine uygulandığında yine ateş üzerinde olumlu etki yaratır.

Nane Yağı

İştah: Nane yağının iştah kesici etkisi bulunmaktadır. Nane yağı koklanarak açlık ve yemek isteği bastırılabilir. Yemeklerden az önce nane yağı koklandığında daha az yemek yemeyi sağlar.

Halsizlik: Ağır ve yorucu işlerde çalışan kişiler, ya da kendini devamlı halsiz hissedenler nane yağından yararlanabilir. Dikkat eksikliği, dalgınlık, odaklanma problemi yaşayan kişiler için de mükemmel bir alternatiftir.

Hazımsızlık: Yemek yemeden evvel bir su bardağı suyun içine birkaç damla nane yağı damlatılarak içildiğinde yemek sonrası bağırsak kasılmaları önlenebilir. Şişkinlik ve gaz gibi problemler için nane yağı kullanılabilir. Mide yanması için çayın içine nane yağı ve bal ilave edildiğinde faydalı olur.

Cilt bakımı: Nane yağı cildi enfeksiyonlara karşı koruyucu etki yaratır. Cilde parlaklık ve canlılık verir. Sedef, egzama gibi cilt hastalıklarına karşı nane yağı iyi gelir. Nane yağı cilde uygulanacağı zaman zeytinyağı ya da her hangi bir taşıyıcı yağ ile karıştırılmalıdır. Aksi halde cilt tahrişine yol açabilir.

Saç bakımı: Düzenli kullanılan şampuanın içine birkaç damla nane yağı eklenerek saç bakımı için düzenli kullanılabilir. Bu sayede saç dökülmesi, kepek problemi önlenebilir. Nane yağı saçlar için düzenli kullanıldığında saçların sağlıklı ve daha çabuk uzamasını da sağlar.

Mide bulantısı: Nane yağı mide bulantısı için de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Nane yağı suya eklenip içildiğinde mide bulantısını yatıştırıcı etki sağlar. Gebelik döneminde kullanımı için doktor önerisi gerekmektedir.

Böcekler: Arı, sinek, örümcek gibi pek çok böcekten korunmak için nane yağı kullanılabilir. Bunun yanı sıra polen tarzı gelişen alerjenlere karşı da nane yağının faydalarından yararlanılabilir. Alerji şikayetlerini hafifletici etki sağlar.

]]>
Nane Yağı Ne İşe Yarar https://www.nane.gen.tr/nane-yagi-ne-ise-yarar.html Mon, 19 Nov 2018 06:44:01 +0000 Nane yağı ne işe yarar, Nane yağı tıbbi faydalarından uzun yıllardır yararlanılan bitkisel yağlardan biridir. Çin ve Japon tıbbı başta olmak üzere nane yağı adından sıkça bahsettirmektedir. Nane yağ Nane yağı ne işe yarar, Nane yağı tıbbi faydalarından uzun yıllardır yararlanılan bitkisel yağlardan biridir. Çin ve Japon tıbbı başta olmak üzere nane yağı adından sıkça bahsettirmektedir. Nane yağı, nane özünden presleme işlemi ile elde edilmektedir. Ferahlatıcı ve rahatlatıcı etkisi ile cildi yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği ile kas ağrılarını gidermek için masaj yöntemi ile cilde sürülebilir. Mentol içeriği nefes kokusunun tazelenmesini sağlar ve sindirim şikayetlerine karşı iyi gelir.

Nane Yağı Ne İşe Yarar

Nane yağı ne işe yarar

 • Nane yağı kas ağrılarına karşı kullanılabilecek en etkili bitkisel yağlardan biridir. Sırt ağrısı başta olmak üzere genel vücut ağrısı için kullanılabilir. Tansiyona bağlı gelişen baş ağrısına karşı alternatif bir ağrın kesicidir. Nane yağa ağrılı bölgelere avuç içine birkaç damla damlatılarak masaj yöntemi ile kullanılabilir.
 • Nane yağını koklamak sinüslerin ve boğaz tıkanıklığının açılmasını sağlar. Soğuk algınlığı, bronşit, astım gibi hastalıklara karşı fayda sağlar.
 • Eklem ağrıları ile mücadele etmek için nane yağı lavanta yağı ile karıştırılarak kullanılabilir. Ağrılı bölgeye karışım sürüldüğünde kısa sürede etki sağlayarak eklem ağrısını geçirir.
 • Nane yağını koklamak açlığın bir süreliğine bastırılmasını sağlar. Özellikle yemeklerden bir süre önce nane yağı koklanırsa daha az yemek yemeyi sağlayarak kilo vermeye bile yardımcı olur.
 • Nane yağı vücuda enerji verir. Toksik maddeler içeren enerji içecekleri yerine doğal nane yağından faydalanılabilir. Özellikle yorucu işlerde, uzun yolculuklardan önce vücudu canlandırmak için nane yağı kullanılabilir. Nane yağı kronik yorgunluk, odaklanma güçlüğü ve konsantrasyon eksikliği için de kullanılabilir.
 • Nane yağı, saç bakımı için de yararlı bir yağdır. Normal şampuanın içine birkaç damla nane yağı ekleyerek kullanıldığında saç dökülmesini önler. Saçlarda onarıcı etki yaratır ve saçların daha sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar. Ayrıca nane yağı saçların uzama sürecini kısaltır ve daha çabuk uzamalarını sağlar.
 • Nane yağı ateş düşürücü olarak kullanılabilir. Çocuklarda çok sık rastlanılan yüksek ateşi düşürmek için nane yağı kullanımı doğal ve güvenilirdir. Nane yağı Hindistan ceviz yağı ile birlikte karıştırılarak ateşli çocuğun ayak altı, koltuk altı ve alnına uygulanır. Kısa sürede ateşin düşmesini sağlar.
 • Nane yağı doğal bir böcek kovar olarak kullanılabilir.Örümcek, karınca ve sinek gibi böceklerden korunmak için nane yağından yararlanılabilir.
 • Nane yağı günlük olarak cilt bakımı için kullanılabilecek doğal bir üründür. Kurumuş dudakları nemlendirici etkisi vardır. Vücut için kullanılan losyonların içine birkaç damla nane yağı eklenerek tüm vücut bakımı için kullanılabilir.
 • Nane yağı anti mikrobiyet etkisi ile ciltte oluşan aknelere karşı iyi gelir. Düzenli kullanıldığında aknelerin yok olmasını sağlar. Beraberinde cildin pürüzsüz ve muhteşem bir görünüm kazanmasına da yardımcı olur.
 • Nane yağı güneş yanıklarına karşı kullanılabilir. Yanık bölgedeki acının hafiflemesini sağlar. Özellikle Hindistan cevizi yağı ile birlikte kullanıldığında derinin hızla yenilenmesini ve onarılmasını sağlar.
 • Nane yağının spazm giderici ve kas rahatlatıcı etkisi vardır. Bu etkileri sayesinde adet döneminde oluşan ağrıların hafiflemesini sağlar. Adet dönemi ağrıları için nane çayı içilebilir ya da nane yağı yemeklerden önce yemek tabağına 1-2 damla ilave edilerek kullanılabilir.
 • Nane yağı, farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkan mide bulantısı için kullanılabilir. Özellikle kemoterapi tedavisi gören ve kemoterapinin bir yan etkisi olan mide bulantısına maruz kalan kişiler nane yağından birkaç damla kulak arkasına damlatarak kullanabilir.
 • Nane yağı diş çıkarmakta zorlanan çocuklar için de kullanılabilir. Yine Hindistan cevizi yağı ile karıştırılarak çocuğun diş etine sürülür. Ço]]> Nane Limon https://www.nane.gen.tr/nane-limon.html Mon, 19 Nov 2018 19:32:47 +0000 Nane limon, nane limon ikilisi bir arada çok faydalı olan bir karışımdır ve yapmayanı, içmeyeni yoktur herhalde. Özellikle kış aylarında her evde yapılır. Kimi hastalıklardan korunmak için kimi ise hastalıktan kurtulmak i Nane limon, nane limon ikilisi bir arada çok faydalı olan bir karışımdır ve yapmayanı, içmeyeni yoktur herhalde. Özellikle kış aylarında her evde yapılır. Kimi hastalıklardan korunmak için kimi ise hastalıktan kurtulmak için tüketir. Özellikle soğuk algınlığına çok iyi gelir. Nane, limon ve su ile yapılır. İçerken içerisine bir çay kaşığı bal atılması da faydalı olur. Nane limon yapımına ve ardından faydalarına bakalım.

  Nane limon yapımı için gerekli malzemeler
  • 1 demet yeşil nane (daha etkili)
  • 2-3 adet limon
  • Su
  Nane limon yapılışı, 

  nane limon yapımında çoğu insanlar kuru nane kullansalar da taze nane çok daha etkili olur. Bu nedenle taze nane kullanmanızı tavsiye ederim. Naneler yıkanır ve tek tek yaprakları ayrılır. Bir çaydanlığa ya da bitki çayları kaynatmak için olan cam çaydanlıklara konulur. Limonlar yıkanır ve küp küp doğranır. Onlarda nane üzerine ilave edilir. İki litre kadar su konulur ve kapağı kapatılıp kaynamaya bırakılır. Kaynamaya başlayınca kokusu tüm eve yayılır ve ferahlık verir. Nane limon bir ilaç gibi bizi hastalıklardan korusa da çok da lezzetli ve rahatlıkla içilen bir içecektir. Nane limon kaynamaya başlayınca on dakika kadar daha kaynatılır ve ardından altı kapatılır. On beş dakika kadar dinlendirilir. Ardından çay süzgecinden geçirilerek bardaklara doldurulur. Sıcak sıcak tüketilir. Kimisi şeker atmak ister lezzet katmak adına. Fakat şekerden ise bal öneririm. Bir çay kaşığı bal ekleyerek hem tat katmış olursunuz hem de balın faydalarından da yararlanmış olursunuz. Nane limon içerek soğuk algınlığı, grip nezleden korunabilir bu hastalıklara yakalandıysanız da kısa sürede atlatabilirsiniz.

  Nane Limon
  Nane limon faydaları, 
  • Nane limonun sadece buharını bile koklamak burun tıkanıklığının giderilmesine sinüslerin açılmasına yardımcı olur. 
  • Boğaz kuruluğun ve kuru öksürüğe iyi gelir.
  • Gaz gideren etkiye sahiptir.
  • Safra da bulunan safra taşlarının çözülmesini sağlar.
  • Mide bulantılarına iyi gelir.
  • Kusmaları geçirmeye yardımcı olur.
  • Mide de oluşan rahatsızlıkları mide ekşimesini önler.
  • Sindirime yardımcı olur.
  • Kötü ağız kokusu üzerinde etkilidir ve kötü kokuyu giderici etkiye sahiptir.
  • Kaslarda oluşan ağrıları azaltır.
  • Kronik hastalıkların sebep olduğu ağrıları dindirir.
  • Soğuk algınlığının kısa süre de geçmesine yardımcı olur.
  • Alerjik öksürük üzerinde etkilidir.
  • Astım hastalarına oldukça faydalıdır, rahat nefes alıp vermeyi sağlar.
  • Strese karşı savaşır ve sakinlik verir.
  • C vitamini bakımından zengindir.
  • İçerisinde antioksidan maddeler bulunur.
  • İçerisinde vücudumuz için gerekli olan omega 3 yağ asidi bulunur.
  • Sakinleştirerek rahat bir uyku geçişi sağlar. 
  • Güç ve kuvvet verir dinçlik verir.
  • Zihin açıcı özelliğe sahiptir.
  • Zihinde oluşan yorgunlukları hafifletir.
  • Baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur.
  • Antiseptik özelliğinden dolayı cilt için oldukça faydalıdır.
  • Mide şişkinliğini alarak mideyi rahatlatır.
  • Zayıflamaya yardımcıdır.
  • Kalp spazmlarına ve çarpıntılarına iyi gelir.
  • Bağırsakta oluşan kurtları düşürür.
  • Diş ağrısına iyi gelir.
  • Anne sütünü arttırır.
  ]]>
  Nane Limon Çayı https://www.nane.gen.tr/nane-limon-cayi.html Tue, 20 Nov 2018 01:24:03 +0000 Nane limon çayı, nane limon kış aylarında herkes tarafından bilinen ve soğuk algınlıklarında herkesin ilk önce başvuracağı en etkili ve doğal yöntemlerden biridir. Herkes tarafından bilinen ve oldukça faydaları olan nanenin, Nane limon çayı, nane limon kış aylarında herkes tarafından bilinen ve soğuk algınlıklarında herkesin ilk önce başvuracağı en etkili ve doğal yöntemlerden biridir. Herkes tarafından bilinen ve oldukça faydaları olan nanenin, büyük oranda C vitamini içeren limonla birlikte tüketimi elbetteki son derece yararlı olacaktır. Günlük hayatımızda diş macunlarına, sakızlara içeceklere ve yemeklere arama vermek amacıyla kullanılan nane sindirim sistemi ve hazımsızlık ilk sırada olmak üzere birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılır. Vitamin deposu olan limon ise bağışıklık sistemi, kalp ve damar sağlığı ve hastalıklardan daha çabuk kurtulmak için oldukça faydalıdır. Dolayısıyla nane limon çayı saymakla bitmeyecek kadar faydası olan ve tadı oldukça güzel olan bir içecektir. Kişiye isteğine göre nane limon çayının içerisine biraz şeker atabilir veya bir tatlı kaşığı bal ile tatlandırıp tüketebilir. Nane limon çayı genellikle yaprakları kurutulmuş naneden yapılır. Fakat taze nane ile yapıldığında ve bekletilmeden sıcak tüketildiğinde etkisi daha da artacaktır.

  Nane Limon Çayı
  Nane limon çayının faydaları:
  • Soğuk algınlığı ve gribe iyi gelerek vücudun direncini artırır
  • Antiseptik özelliği ile cilde iyi gelir ve zayıflamak için de tüketilebilir
  • Kişiye güç verir ve zihni açar
  • Mide bulantısını gidererek midenin rahatlamasını sağlar
  • Boğaz kuruluğuna iyi gelir
  • Stresi azaltıp insana sakinlik vererek zihinsel yorgunluğu azaltır
  • Ağız kokusunu giderir
  • Antioksidan etkisi vardır
  • Sindirim sistemi ne iyi gelir, hazımsızlığı giderir
  • Astım bronşit gibi bir çok hastalığa iyi gelir
  Nane limon çayı nasıl yapılır:

  İlk olarak bir cezve veya çaydanlığın içerisine 2 su bardağı su koyularak kaynatılır. Su kaynayıp altı kapatıldıktan sonra içerisine kabuğu iyice yıkanmış bir limonun suyu sıkılır ve kabukları doğranarak  çaydanlığın içerisine katılıp içerisine bir tatlı kaşığı da nane ilave ettikten sonra çaydanlığın ağzı kapatılarak 10 dakika demlendirilir ve süzgeçten geçirilerek fincana koyulur ve bekletilmeden içilir.
  ]]>
  Salatalık Nane Ve Limonlu Su https://www.nane.gen.tr/salatalik-nane-ve-limonlu-su.html Wed, 21 Nov 2018 00:55:15 +0000 Salatalık Nane ve Limonlu Su, salatalık  Salatalarımızın vazgeçilmezi olan salatalık yani hıyar kabakgiller familyasından bir sebzedir, çiğ olarak tüketilen salatalık Moğol istilaları sırasında Hind Salatalık Nane ve Limonlu Su, salatalık  Salatalarımızın vazgeçilmezi olan salatalık yani hıyar kabakgiller familyasından bir sebzedir, çiğ olarak tüketilen salatalık Moğol istilaları sırasında Hindistan'dan Avrupa ve Asya'ya yayılmıştır. Shalini salatalık, super beith alpha, beith alpha, Kosova milli salatalığı, kornişon ve daha bir çok çeşiti vardır. Gövdesi narin yapılı, limon salatalığı hariç genel rengi yeşildir. 

  Salatalığın faydaları; Diyetlerin vazgeçilmez yiyeceği salatalık mide yanması, gastrit, karaciğer hastalıkları pankreas hastalıklarına iyi gelir tansiyonu düzenler, sindirime yardımcı olur. Cilt sağlığına faydaları; cildimiz güzelliğimizi ön plana çıkaran organımızdır, onu korumak için salatalık mucizevi bir iksirdir. Her sabah düzenli olarak salatalık kabuklarının göz çevresine sürülmesi ile içeriğinde bulunan C, A vitamini ile fosfor, çinko, demir, potasyum gibi elementler ve askorbik asit, kafeik asit sayesinde kırışıklar belirgin bir şekilde azalacaktır. 

  Nane, İnsanlar üzerinde ilk izlenimi hoş kokusudur, yemeklerde kullanıldığında ferahlatıcı bir etki yaratır, yazın serinlemek için ayran vb. yiyecek ve içeceklerin vazgeçilmez baharatıdır. Nanenin bilinen 25 çeşiti vardır, içeriğinde bulunan mentol, jasmon vb.eterik yağlar nedeniyle kozmetik sanayi de oldukça yaygın olarak kullanılır. Nemli ve gölge yerleri sever ve oralarda her mevsim kendiliğinden yetişir.

  Nane'nin faydaları; Bilinen en önemli faydası mide bulantısını giderir, bu nedenle gebe hanımların tercihleri arasındadır, Özellikle grip nezle gibi hastalıkların tedavisinde oldukça etkilidir. Mide şişkinliklerini gideri, gaz söktürücü etkisi vardır. Sindirim sisteminde bulunan yaraların iyileşmesinde etkin rol oynar. Bedenimiz üzerinde tonik etkisi yaparak aktif görünüm sağlar.

  Salatalık Nane Ve Limonlu Su
  Limon, Diyetisyenlerin özel meyvesi olan limon ılıman iklimlerde yetişen bir turunç meyvesidir, zengin içeriği ile tam bir sağlık deposudur. Yılın her meyvesi üzerinde yaprakları ve meyveleri ile Yediveren isminin hakkını kimselere kaptırmayan limon tüm Akdeniz havzası ve Ege sahillerinde bol miktarda yetişmektedir, limon suyu içeriği uçucu yağlar ve yüzde 5 asitten oluşur, limon tamamen suyu için üretilir.

  limon'un faydaları; Sabah uyanınca ılık su içine sıkılmış limon tonik etkisi ile güçlü olmamızı sağlayacaktır, Tansiyonu düzenler, mide şikayetlerini (yanma, şişkinlik, gaz) önlemeye yardımcı olur. Kilo vermek isteyenler mutlaka limon ile barışık olmalı (limon suyunu yağ üzerine damlatıldığın da yağı nasıl çözüyorsa vücutta da aynı etkiyi yapar, bu nedenle bulaşık deterjanlarında limon suyu kullanılır.) 

  Salatalık Nane ve Limonlu Suyu uygulaması

  Bir litre suya dolu sürahiye orta büyüklükte iki salatalık doğranır, üzerine bütün bir limon doğranır, nane yaprakları da atıldıktan sonra karıştırarak ağzı kapatılır buzdolabında bir gün bekletilir, bu haliyle sabahları karnımız aç iken içtiğimizde detoks etkisi yaparak vücudumuzu toksinlerden arındıracak yukarıda saydığımız faydaları  vücudunuzda hissedeceksiniz, ayrıca detoks olarak kullanıldığında disiplinli bir proğram belirlemek ve bir süre aç kalmayı göze almanız gerekiyor. 

  ]]>
  Yeşil Çay Nane Limon Zayıflatırmı https://www.nane.gen.tr/yesil-cay-nane-limon-zayiflatirmi.html Wed, 21 Nov 2018 17:36:13 +0000 Yeşil Çay Nane Limon Zayıflatırmı, Yeşil çayın, nanenin ve limon un faydaları saymakla bitmez. Yeşil çay ve nane flavonoidler adı verilen sağlık kaynağıdır. Bu iki şifalı bitkilerin farklı antioksidanlar bir araya ge Yeşil Çay Nane Limon Zayıflatırmı, Yeşil çayın, nanenin ve limon un faydaları saymakla bitmez. Yeşil çay ve nane flavonoidler adı verilen sağlık kaynağıdır. Bu iki şifalı bitkilerin farklı antioksidanlar bir araya geldiğinde kalp krizini önler ve beyin hücrelerinin zarar görmesi önlenir. Yeşil çay muhteşem bir antioksidan olan limonla birleştiğinde ise ortaya mucize bir içecek çıkıyor.

  Yeşil çay,

  Camellia sinensis yapraklarından elde edilen şifalı çay yaprakların toplanır toplanmaz kavrulup hızla kurutularak elde edilir. Yeşil çayın içindeki kafein siyah çaya oranla daha düşüktür, ancak yeşil çay az işlem gördüğü için antioksidan miktarı daha fazladır.

  Yeşil çayda yüksek derecede antioksidan olduğu bilinir. Çayda bulunan (polipenol EGCG) maddesinden üretilecek olan ilaçlarla, birçok kanser hastalıklarının tedavisinde yararlı olacağını ortaya koymuştur.

  Yeşil Çay Nane Limon Zayıflatırmı

  Yeşil çayın faydaları,

  • Akciğer, Karaciğer, deri, mide ve bağırsak kanserlerinden önleyici etkisi vardır.
  • Zihinsel hareketlerde yarar gösterir.
  • Kan şekerini düşürür kan damarlarını güçlendirir.
  •  İdrar söktürücü etkisiyle zayıflamaya yardımcı olur. 
  • Uyku halini ortadan kaldırır.
  • Stresi azaltır, grip virüsünü öldürür. 
  • Bakterileri öldürür, Kan şekerini ayarlar, 
  • Tansiyonu ayarlar ve kolesterolü düşürür.
  Nanenin faydaları,

  • Nane şifa dağıtır sağlık açısında birçok faydası vardır sulu nemli yerleri sever ve hoş kokusu vardır.
  • Diş ve ağız kokusunu giderir, 
  • Strese, baş ağrısını azaltır, 
  • Sindirim sistemine ve mideye çok faydalıdır. 
  • Grip, bronşit ve soğuk alınlıklarında öksürüğü geçirici özelliği vardır. 
  • İştahı açar sinirleri yatıştırıp vücudu rahatlatır.
  • Nane yapraklarından hazırlanan çayla mide bulantısına, hazımsızlığa iyi gelir ve hazmı kolaylaştırır.

  Limonun faydaları,

  • Limon turunçgiller arasında başta gelmektedir. 
  • İçinde bulunan başta C vitamini olmak üzere A ve B vitamin oldukça zengin besindir.
  • Vücuda güç verir, iştah açar ve çeviklik kazandırır.
  • Kan dolaşımını hızlandırıp kanı temizler, damar tıkanıklığını önler. 
  • Kansere karşı koruyucu özelliği olduğu son zaman araştırmalar ve testlerle ispatlanmıştır.
  Yeşil çay nane limon bileşimi hızlı yağ yakmayı sağlar ve kilo vermeyi kolaylaştıran yağ depolarını eriten mucize bir çay olduğunu biliyoruz. Muhteşem bir çay tarifiyle yaza zayıf bir vücut hazırlayabilirsiniz.

  Yeşil çay nane limon çay tarifi,

  1 su bardağı demlenmiş yeşil çayı geniş bir sürahiye dökülür. Üzerine 6-7 yaprak nane ve 2 adet limon sıkılır. Son olarak da üzerine 3 bardak su ilave edilir.

   Afiyet olsun.

  ]]>
  Nane Yağı Faydaları https://www.nane.gen.tr/nane-yagi-faydalari.html Wed, 21 Nov 2018 23:02:54 +0000 Nane Yağı Faydaları, Doğal ve şifalı bitkisel yağ türleri arasında kendinden sıklıkla söz ettirmeyi başarmış hale gelen nane yağı tek olarak kullanıldığı gibi farklı uçucu yağlarla birlikte harmanlanarak d Nane Yağı Faydaları, Doğal ve şifalı bitkisel yağ türleri arasında kendinden sıklıkla söz ettirmeyi başarmış hale gelen nane yağı tek olarak kullanıldığı gibi farklı uçucu yağlarla birlikte harmanlanarak da kullanılabilmektedir. Oldukça keskin ve hoş bir aromatik kokuyu bünyesinde barındıran nane yağı şayet cilt üzerinde kullanılacaksa mutlaka farklı bir bitkisel yağ ile harmanlanarak cilt üzerinde kullanılmalıdır. Aksi taktirde cilt üzerinde tahrişe sebep olabilmektedir. Özellikle haşhaş ve narin bir cilde sahip olan kişilerin nane yağı uygularken oldukça dikkat etmeleri yararlı olacaktır. Kendisine özgü mentollü kokusu nedeni ile kişilere rahatlık veren nane yağı aynı zamanda içeriğinde yer alan mikrop öldürücü bileşenleri sayesinde kişilerde ağız kokusuna karşıda oldukça faydalar sağlamaktadır.Nane yağı özellikle araba tutması problemi yaşayan kişilerde sıklıkla rastlanan mide bulantısını gidermek amaçlı kullanılması oldukça faydalı olacaktır. Nane yağının mentollü hoş kokusu ile yaşanan bulantı ve kusmaların önüne geçilmesi için yolculuğa çıkmadan hemen öncesinde bir damla nane yağını dil altına damlatmak bulantı ve kusma sorununun kökünden çözülmesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda nane yağının kas gevşetici mükemmel özelliği sayesinde kas spazmı sorunu olan kişilerin rahatlamasına yardımcı olacaktır.

  Nane Yağı Faydaları

  Nane Yağı Faydaları

  • Nane yağı yemek konusunda aşırıya kaçan kişiler üzerinde oldukça etkili özelliklere sahiptir. Devamlı yemek isteği ihtiyacı olan kişilerin açlık hissettikleri anda nane yağı koklamaları kişilere tokluk hissi sağlayarak aşırı yemek hissinin önüne geçecektir. Bu yüzden kilo sorunu yaşayan kişilerin nane yağı koklamaları fala kilolarından da kurtulmalarına yardımcı olacaktır.
  • Nane yağı yüksek seyreden ateş üzerinde de oldukça olumlu etkilere sahip özellikler taşıyan bir yağdır. Bu nedenle rahatlatıcı içeriği ile yüksek ateşin en aza indirerek düşmesine yardımcı olmasının yanın sıra boyun ve göğüs bölgelerine zeytinyağı ile karıştırılan nane yağı ile masaj uygulanmalıdır.
  • Nane yağı ağızda oluşan istenmeyen kokular içinde mükemmel bir koku giderici olarak gargara şeklinde kullanılabilir. Özellikle ağız bakımı için üretilen kozmetik ürünleri arasında vazgeçilmez içeriklere sahip bir yağdır ve kişilere hoş kokulu nefesin yanı sıra oldukça girmiş oldukları toplumlarda güven sağlayacaktır. Bu yüzden dilinizin altına damlatılacak bir damla nane yağı kendinizi gün boyu rahat etmenize yardımcı olacaktır.
  • Nane yağının cilt üzerinde de bir çok olumlu etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle cilde uygulanan nane yağı sayesinde cildin görünümüne vermiş olduğu parlaklık ve canlılık hemen fark edilecektir. Aynı zamanda nane yağı cilt rahatsızlıklarına karşı da özellikle egzama, sedef ve akne benzeri hastalıklara karşıda olumlu etkilere sahip bir yağdır. Nane yağının cilde sağlamış olduğu tüm etkilerinden faydalanmak isterseniz mutlaka nane yağını her hangi bir bitkisel yağ ile karıştırarak cildinize uygulayabilirsiniz.
  • Nane yağını özellikle migren veya kronikleşmiş baş ağrılarının iyileşmesi için nane yağından yardım alabilirsiniz. Nane yağının ağrı kesici özelliğinden faydalanmak için zeytinyağı ve nane yağını aynı miktarlarda karıştırarak alın ve şakak kısımlarınıza hafif masaj hareketleriyle sürdükten sonra birkaç saat dinlenmeniz sayesinde bu olumsuz ağrılardan kurtulmanız mümkün olacaktır.
  • Nane yağı solunum yolu rahatsızlıklarına karşı da olumlu etkiler sağlayan bir yağdır. Nane yağının bu faydasından yararlanmak için kaynatılmış suyun içine bir iki damla nane yağı ilave edilerek bu suyun buharının nefes alıp vererek solunması tıkalı olan sinüslerin açılmasına yardımcı olmasının yanı sıra kişilerin çok daha kolay nefes alıp vermelerini sağlayacaktır.
  ]]>
  Nane Çiçeği https://www.nane.gen.tr/nane-cicegi.html Thu, 22 Nov 2018 20:54:42 +0000 Nane Çiçeği: Nene Ülkemizde bol miktarda tüketilen bir bitkidir ve oldukçada faydalıdır. Bir çok hastalıklarda tedavi için veya tedavide yardımcı olması için kullandığımız nane bitkisini bir çok yemek çeşidinde de severek Nane Çiçeği: Nene Ülkemizde bol miktarda tüketilen bir bitkidir ve oldukçada faydalıdır. Bir çok hastalıklarda tedavi için veya tedavide yardımcı olması için kullandığımız nane bitkisini bir çok yemek çeşidinde de severek kullanmaktayız. Bir çoğumuz nanenin yapraklarını kullanmaktayız ve yaprak kısmının faydalı olduğunu düşünürüz nanenin yaprağı kadar nane çiçeği de faydalıdır. Nane arsız bir bitkidir yani bir dal nane ekersiniz o etrafa dağılır ve her yıl daha çok yeri kaplayarak çoğalır ve yetişir. nane yeşil yaprakları olan boyu 30 ile 80 santim arasında  uzayan hafif tüylü pembe beyaz ve mor çiçek açan şifalı bir bitkidir. Nane çiçeğinin anlamı özel hissediyorum ve sana değer veriyorum demektir. 

  Nane çiçeğini genelde koparılır ve sadece yaprak kısımları tüketilir fakat nane çiçeği çok faydalıdır. Nane ile hazırlanan her türlü şifa için kaynatılan nane çayları nane kürleri ile birlikte tüketilmelidir. Nane çiçek açtıktan sonra bir müddet bekletilip tohum elde edilebilinir. Nane çiçeği özel olarak toplanıp kurutulup kış aylarında nane limon kürü hazırladığımızda kullanabiliriz. Nane çiçeği Nane ile birlikte ferahlatıcı olarak kullanılabilir. Özellikle mentollü nanenin çiçeği nane ile birlikte hazırlamış olduğumuz kompostolar da reçellerde veya muhallebiler de süsleme veya aroma işlemlerinde kullanabiliriz.

  Nane çiçeği faydaları,

  Nane çiçeği bir miktar nane ile birlikte kaynatılıp buharını koklandığında astım bronşit üst solunum yolları rahatsızlıkları nefes alamama stres ve baş ağrısı gibi bir çok sıkıntılı durumlarda tedavi edici be koruyucu özelliği bulunmaktadır. Kaynattığınız nane ve nane çiçeğinin suyuna bir kaç damla limon sıkıp tüketildiğinde hazmı kolaylaştırır  bağırsak spazmını iyi gelir. Sinirleri kuvvetlendirir zihni açar ve aşırı asabiyette sakinleştirici özelliği vardır. Nane çiçeğinin kokusu bebek emzirmeyi bırakan annelerde göğüs şişmesi ve oluşan ağrıları tedavi eder. Göğüsün uç kısmına bir miktar konulan nane çiçeği şişliği-de indirecektir.  Nane çiçeği ve nane erkeklerde stres ve bunalıma bağlı iktidarsızlığa iyi gelmektedir. Kadınlarda idrar yolları enfeksiyonuna iyi gelmekte ve akıntıyı azaltmaktadır. Bir tutam nane veya nane çiçeği ağza alınıp çiğnendiğinde ağız içi kokusunu alır ve diş ağrısını giderir. Sinirsel  kalp çarpıntılarına ve kalp rahatsızlıklarına iyi geldiği gibi bağırsaklar da oluşan rahatsızlıklarında tedavisinde kullanılmaktadır. Kadınlarda adet döneminde oluşacak ağrı ve stresi yok eder. 

  Nane Çiçeği
  Nane çiçeği ve nane nasıl kullanılır,

  Dilerseniz çiğ alarak salatalarda bitki çaylarında cacık ve benzeri besinlerde kullanabilirsiniz. Veya naneyi çiçeği ile birlikte kurutup kış aylarında dilediğiniz yemeklerde veya bitki çaylarında kullanabilirsiniz nane çiçeğinin tıpkı nane gibi bir çok şifalı özellikleri bulunmaktadır. Doğada biz insan oluna faydalı olacak yüzlerce bitki çeşitti bulunmaktadır bunlardan en özel olanların başında nane gelmektedir.  Nane veya nane çiçeğini seçiminde mentollü nane hastalıklarda daha şifalı olmaktadır ve bu çeşidini seçmek daha doğru olacaktır. Yemeklerde ise diğer çeşitlerini kullanabilirsiniz 
  ]]>
  Baş Ağrısına Nane Yağı https://www.nane.gen.tr/bas-agrisina-nane-yagi.html Fri, 23 Nov 2018 20:34:40 +0000 Baş ağrısına nane yağı, Baş ağrısı herkesin hayatının bir döneminde veya arasıra maruz kaldığı baş ağrısının çok fazla nedeni vardır. Kan şekerinin yükselmesi, beyin damarlarının yağlanması. boyunda meydana Baş ağrısına nane yağı, Baş ağrısı herkesin hayatının bir döneminde veya arasıra maruz kaldığı baş ağrısının çok fazla nedeni vardır. Kan şekerinin yükselmesi, beyin damarlarının yağlanması. boyunda meydana gelen kireçlenmeler, stres, migren zonklamaları, tansiyon rahatsızlıkları ve daha bir çok neden baş ağrısının sebebi olabilir. Kimi baş ağrısı rahatsızlıkları, nedenleri ortadan kalktığında baş ağrısı kaybolurken, bazı ağrılı durumlar da nedenler ortadan kalksa da baş ağrısı devam etmektedir, Migren, kan şekeri yüksekliği ve tansiyon yüksekliğinde baş ağrısı kolay kolay geçmez. Nane yağı baş ağrısının giderilmesinde önemli bir iksir'dir.

  Nane yağının baş ağrısı için kullanımı,

  Baş ağrılarının evde bulunan malzemelerle kolayca dindirilmesi mümkün görülüyor. Nane yağının koklanması, Nane yağı ile alnın, boynun ve şakakların ovulması baş ağrısının hafiflemesine neden olacaktır. Baş ağrısı için nane yağı iksiri tarif aşağıya çıkartılmıştır.

  Baş Ağrısına Nane Yağı
  Baş ağrısına nane yağı için gereken malzemeler,
  • 1 çorba kaşığı nane
  • 1 fincan sirke (elma, üzüm)
  • 1 çorba kaşığı şerbetçi otu
  • 1 litre su
  • 8 - 10 tane karanfil.
  Baş ağrısı için nane yağı iksiri nasıl yapılır

  Ocağın üzerine koyduğunuz tencerenin içine bir litre suyu dökün ve ocağı yakın, biraz ısındıktan sonra karanfilleri kırarak veya ezerek suyun içine atın,Bir çorba kaşığı şerbetçi otunu tencerenin içine atın,Sirkeyi ve bir çorba kaşığı nane yağını da tencerenin içine atın. Tencerenin içinde ki su on dakika kaynadıktan sonra ocak kapatılarak karışımın soğuması beklenir, Tam soğumadan bu suyun içine bir tülbent batırılır. Tülbentin suyu biraz sıkılır ve bu haliyle başa fazla rahatsız etmeyecek şekilde sıkıca sarılır. Bir süre sonra baş ağrınızın azaldığını fark edeceksiniz, ayrıca nane ruhu koklanması da baş ağrısının dermanıdır, Yine keskin bir nane kokusu baş ağrısını gidermektedir.
  ]]>
  Nane Limon Karabiber https://www.nane.gen.tr/nane-limon-karabiber.html Sat, 24 Nov 2018 10:43:04 +0000 Nane Limon Karabiber, halk arasında oldukça iyi bilinen ve özellikle kış mevsiminde sıcak sıcak tüketilen şifalı bir içecektir. Nane - limon ve karabiber çayı hazırlanırken çoğunlukla kuru nane tercih edilir. Anca Nane Limon Karabiber, halk arasında oldukça iyi bilinen ve özellikle kış mevsiminde sıcak sıcak tüketilen şifalı bir içecektir. Nane - limon ve karabiber çayı hazırlanırken çoğunlukla kuru nane tercih edilir. Ancak bu konuda taze nane kuru naneye oranla çok daha büyük etkilere sahiptir. Nane, limon ve karabiber çayını hazırlamak için ilk olarak bir cezve veya uygun bir kabın içine yaklaşık olarak 1,5 çorba kaşığı ilave edildikten sonra 1 tane limon bol su altında iyice yıkanarak limonun yarısı küçük parçalar şeklinde doğranarak kuru nanenin üzerine ilave edilir. Ardından karışımın üzerine yaklaşık olarak 1,5 su bardağı kadar su eklenerek karışım kaynamaya bırakılır. Cezve içerisinde kaynamaya başlayan nane limon ikilisi kısık ateşte 4-5 dakika kadar kaynatıldıktan sonra ocaktan alınır.

  Ardından vakit kaybetmeden yani karışımım henüz sıcakken bir çay süzgeci yardımıyla süzüldükten sonra bu aşamada karabiber devreye girerek nane limon karışımının üzerine yarım çay kaşığı kadar karabiber ilave edilir. Şayet nane ,limon, karabiber üçlüsünü tatlandırarak tüketmek isterseniz üzerine 1 tatlı kaşığı kadar süzme bal ilave edip karıştırdıktan sonra tüketebilirsiniz. Bu şifa yönünden büyük özellikler taşıyan çay soğuk kış mevsiminde hastalıklardan korunmak için veya hastalığı yenmek adına ve vücut direncini artırarak vücudu güçlendirmek için tüketilmesi gereken oldukça doğal ve şifalı çaylar arasında ilk sırada yer almaktadır.

  Nane Limon Karabiber

  Nane Limon Karabiber Faydaları,

  Nane- Limon- Karabiber, üçlüsünün bilindik en büyük özelliği kış aylarında  büyük küçük demeden sıklıkla yaşanan soğuk algınlığı rahatsızlığına çok iyi gelmesidir. Ayrıca bu karışım vücut direncini artırarak vücuda zindelik ve güç kazandırmasının yanı sıra hafızayı kuvvetlendirerek zihni açar.

  Nane-Limon- Karabiber, hazmı kolaylaştırarak sindirim sistemine yardımcı olmasının yanın sıra mükemmel bir antiseptiktir ve cilde iyi gelir.

  Nane- Limon- karabiber, zihinsel yorgunluğa iyi gelmesinin yanında mide üzerinde olumlu etkiler gösterir.

  Nane- Limon- Karabiber, yüksek oranda C vitamini içeren bir karışımdır ve kış aylarının gereksinimi olan C vitaminini gereksinimini karşılar.

  Nane-Limon Karabiber. karışımını sizlerde hastalanmayı beklemeden çok kısa bir zamanda hazırlayarak bu mükemmel karışımı düzenli olarak her gün 1-2 bardak tüketerek soğuk algınlığı ve farklı kış hastalıklarından korunabilirsiniz.


  ]]>
  Nane Yağı Migren https://www.nane.gen.tr/nane-yagi-migren.html Sun, 25 Nov 2018 06:30:29 +0000 Nane Yağı Migren: Nane ballıbabagiller den dayanıklı çok yıllık otsu hoş kenarları dişli, yaprakları yeşil, hoş kokulu bir bitkidir. Ülkemizde 7 türü yetişmekte olup Dünyanın tüm ılıman astropikal bölgelerinde yet Nane Yağı Migren: Nane ballıbabagiller den dayanıklı çok yıllık otsu hoş kenarları dişli, yaprakları yeşil, hoş kokulu bir bitkidir. Ülkemizde 7 türü yetişmekte olup Dünyanın tüm ılıman astropikal bölgelerinde yetişmektedir. Nane üretim sırasında yaprak, dal ve kök çeliği kullanılır. Eski nane likde kalitesi güzel olan bir yıl önceki bitkiler tespit edilir. İlkbaharda bu tespit edilen kökler sökülüp çıkarılır ve parçalara ayrılır. Elde edilen kökler 15-20 cm aralıklarla gübrelenmiş hazırlanmış topraklara dikilir ve sulanır. Nane 40-50 cm boya gelince ilk biçimi yapılır.

  Nane içeriği eterin yağlar ve bilhassa Mentol ve tanen durumunda tıbbi olarak kullanılabilen oldukça önemli değerlendirilmektedir. İçerdiği esansiyel yağlar antiseptik ve mantar öldürücü özelliğe sahiptir. Bu özelliği gastroenteroloji büyük öneme sahip olmasının nedenlerden biridir.

  Nanenin faydaları,

  • Karaciğer yetersizliğini giderir. 
  • Safra akışını düzenler, hazmı kolaylaştırır,. 
  • Mide ağrılarına iyi gelir, nefesi açar kolay nefes almayı sağlar. İçerdiği uçucu yağlar nedeniyle mide bulantısına iyi gelir, hamileler yolculuklarda mide bulanması ve kusmasını bastırır.
  • Sinirleri kuvvetlendirir. 
  • Sükunet verir, heyecanları ve korkuyu bastırır. Migren, baş dönmesine ve uykusuzluğa faydalıdır.

  Nane Yağı Migren

  Nane yağının yapılışı,

  Naneler taze ve çiçek açmamış şekilde toplanarak küçük, küçük doğranır kavanozlara doldurulur. Nanelerin içerisine katkısız zeytinyağıyla doldurulur ve iyice ağzı kapatılır. 6 hafta müddetle güneş altında bekletilir ardında kavanozlar kaynar suda kaynatılır. Kaynatılan şişelerdeki karışım bir tülbent yardımıyla süzülür. Elde edilen bu yağı cam şişeye doldurup kullanmaya hazır saklanır.

  Nane yağının faydaları,

  Nane yağının faydalarının belgelenmesi milattan öncesine kadar uzanır. Naneden elde edilen yağ, vücuda ferahlatıcı bir his vererek cildi yatıştırır. Bu sayede kas ağrılarının giderilmesi için bu yağla masaj yapılır. İçinde bulunan mentol sayesinde kötü nefes kokularına ve sindirim problemlerinin azalmasına yardımcı olur.

  Nane yağı, kas spazmlarını azalttığından mide ve bağırsağı rahatlatır. Zihinsel yorgunluk, baş ağrısında, kas tutulmasında ve ağrılarda sorunlu bölgeye nane yağıyla masaj yapılarak uygulanır.

  Tıbbi nane yağının temel bileşeni mentol nedeniyle, migren ağrılarını azaltıp sakinleştirdiği bilinir. Nane yağı ağrıyan yere sürülmesi artrit ve diğer kas ve kemik rahatsızlıklarında ağrının hafifletilmesi için yararlı oluyor. Burada hem ağrı uyarısını hafifleterek lokal olarak kan akımının hızlanması suretiyle ağrı hissinin dağılmasını sağlıyor.

  An ti bakteriyel ve antiseptik özelliğe sahiptir. Lokal anestezi özelliğinden dolayı tüm ağrılı durumlarda faydalıdır.

  Sağlıklı günler dilerim.

  ]]>
  Kedi Nanesi https://www.nane.gen.tr/kedi-nanesi.html Mon, 26 Nov 2018 02:25:24 +0000 Kedi Nanesi, (Nepeta cataria) yani nane ailesinin bir bitki türüdür. Kökeni  kuzey Afrika, Amerika, Akdeniz bölgesinde, Avrupa' daki ülkeler yetiştirir. Uzun ömürlü bitkilerden olan  kedi nanesinin mor renkli çiçekleri vardır.K Kedi Nanesi, (Nepeta cataria) yani nane ailesinin bir bitki türüdür. Kökeni  kuzey Afrika, Amerika, Akdeniz bölgesinde, Avrupa' daki ülkeler yetiştirir. Uzun ömürlü bitkilerden olan  kedi nanesinin mor renkli çiçekleri vardır.Kedi nanesi bazı insanlar üstünde çok etkili bir bitki türüdür.Bu kişiler üzerinde rahatlık sağlandığı söyleniyor. 

  Kedi nanesinin kedi üzerindeki  etkileri,

  Kedinizin, kedi nanesine verebileceği tepkinin arkasında nepetalakton ismi verilen bir kimyasaldır. Bu kimyasal, çok hafif bir halisinojendir ve kedileri etkilediği gibi insanları etkilemez. Hatta bazı kediler bile etkilenmez. Bu Kimyasal reaksiyonlar genetik oldukların dan  bazı kediler bu bitkiyi çok severken, diğer kedilerde kedi nanesine hiç ilgi duymazlar. Eğer kediniz kedi nanesine sinirli bir şekilde  tepki veriyorsa, kedinizi kedi nanesi bitkisinden ya da kokusundan uzaklaştırmanız daha doğru olacaktır.
  Kedinizin aklı başından gittiğini görürsünüz. Kediniz başka bitkiler dokunmaz, hem de bu bitkilerin yaydığı güzel ve hoş kokusundan hoşlandığı kedi nanesi bitkinin yapraklarını yerler,yada bitkiyle oynamayı severler. Kedinizin bağırsak veya midesinede  iyi gelen, çalıştıran nanegiller den olan kedi nanesii, yazın çiçek açarak, hem görsellik  olarak da göz kamaştırır hem de kelebekleri de kendine  getirerek balkonlarınızı ve bahçelerinizi tamamlar.

  Kedi nanesinin kedinin modunu yükseltecek bir etkisi var olduğu bilinir kediniz sıra dışı etki gösterebilir.Kediniz daha sokulgan daha sevecen olabilir.Bunun kaynağı kedi nanesi bitkisi olabilir bu kokuyu hissettiğinde odada koşturarak oynar bu davranış çok fazla miyavlama yada hırlamaya başlar. Kedi nanesinin etkileri çoğunlukla beş veya on beş dakika sürmektedir.

  Kedi Nanesi
  Kedi nanesini yuvarlak bir  halde kurutun ve kışın soğuk havalarda  kedinize verin. Göreceksiniz bu kuruttuğumuz kedi nanesi bir daha  kediniz asla nanesiz kalmak istemeyecek.

  Kedi nanesinin sinir üzerindeki etkileri,

  Orta yaşlardaki insanlar için grip ateşlenmeleri ve sinirliliği önlemek için kullanılır. Başka kullanım şeklide iltihaplı mesane sendromlarında kolik ishal sabah olan bulantıları  çocuk hastalıkları ve prematüre doğumları da önlediği iddia ediliyor.Saçları güçlendirdiği ve çok hızlı büyüme sağladığını söylemelerine rağmen bir kanıt bulunmamıştır.aralıklı zamanlarda lavman olarak kullanılmaktadır.

  Kedi nanesi bitkisel ilaç olarak antispazmodik  ve catnip sinirleri yatıştıran bir ilaç olarak kullanılır.Ayrıca stres, uykusuzluk, regli ile olan kramplar bağırsaklarla olan rahatsızlıklar  öksürük gibi bulgular hafiflemek için kullanılmaktadır. State üniversitesinde yapılmış olan bir araştırmaya göre nepeta catarianın bitki yağı elde ederek saf nepatalactonenin böcek kovucu olaraktan kullanabileceklerini belirtmişlerdir. Püskürtülen haşerelerde on kat daha etkili olduğu görülmüştür.Bu kedi nanesi bitkisi bazı kedilerde aklını başından alır.

  Kedi nanesi ürünleri farklı forumlarda sunulmaktadır.bir oyuncağa yada yere serpilebilecek toz haline getirilmiş. Kedi nanesi satın alabilirsiniz bunun ampul yada yağ çeşitleri vardır onu da kullanabilirsiniz.Kedinize kedi nanesi verildiğinde hoşlanacağı kedi nanesi eğitim zamanında kullanacağınız ağacı tırmalamaya yada çıkmaya üstünde uyumayı teşvik eder .

  ]]>
  Bebeklere Nane Limon https://www.nane.gen.tr/bebeklere-nane-limon.html Mon, 26 Nov 2018 09:07:39 +0000 Bebeklere nane limon, Doktora sormadan bebeklerinize nane limon vermeyin. Nane limon büyüklere faydalı olduğu kadar bebeklere de oldukça önemli faydalar sağlamaktadır. Şayet bebeklerin vücut yapılarının düşük değ Bebeklere nane limon, Doktora sormadan bebeklerinize nane limon vermeyin. Nane limon büyüklere faydalı olduğu kadar bebeklere de oldukça önemli faydalar sağlamaktadır. Şayet bebeklerin vücut yapılarının düşük değerlerde olduğunu göz önünde bulundurmak gerekiyor. Uzman bir doktorun tavsiyesi olmadığı taktirde bebeklere nane limon çayı vermek yanlış olur. Nane limonu bebeğinize vermeden önce uzman bir doktora sormak daha doğru olur. Doktorunuzun tavsiyesine göre az miktarda başlayabilirsiniz. Bebeklerin gaz sancılarına olumlu etki yapar. Bazı doktorlara göre normal bir bebeğin ilk 6 ay boyunca anne sütünde başka birşey vermeye izin vermiyorlar. Bebekler ilk 6 ay anne sütü ile beslenmeli ve gerekli vitaminleri ve minerallerini yalnızca anne sütünden almalıdır. Bu yüzden ilk 6 ayını doldurmamış bebeklere gaz sancısı olduğu için nane limon çayı ya da başka bir bitki çayının kesinlikle kullanılmamasını şiddetle öneriyorlar. Ama uzman bir doktor tarafından önerilir ise doktor kontrolünde nane limon verilebilir. Nane limon yetişkin bir kişide bile bazı rahatsızlıklara ters bir tepki verebilir. Bebeklerde ise bu risk bir kat daha fazla sıkıntıya neden olabilir.

  Bebeklere Nane Limon
  Bebeklere nane limon nasıl hazırlanır

  Öncelikle bir cezvenin içine 1'5 ile 3 tatlı kaşığı kuru nane eklenir. Fakat ideal olanı 2 tatlı kaşığıdır. Daha sonra 1 adet limonun yarısını küçük parçalara ayrılır. Örneğin, bir limonun yarısı 6-7 parçaya bölünebilir. Bölünen bu parçaları nane koyduğumuz cezvenin içine ilave edilir. Burada önemli olan nokta limonun kabuğu ile birlikte cezvenin içine konulmasıdır. Ama önceden çok iyi yıkanmış olması gerekir. Son olarak cezvenin içine 1'5 su bardağı su eklenir ve kaynatılır. Nane limon kaynadıktan sonra kısık ateşte 3-5 dakika ocakta bekletilir. Daha sonra süzgeç ile süzdürdükten sonra içebilirsiniz. Kuru nane yerine taze nane de kullanabilirsiniz. 1,5 ile 3 tatlı kaşığı kuru nane yerine orta boy da 8-12 yaprak taze nane kullanabilirsiniz. Bu şekilde daha keskin koku ve daha keskin bir tat elde edeceksiniz. Nane limon çayına az miktarda şeker ilave edebilirsiniz. Kış aylarında hastalıklardan korunmak için nane limon çayının içerisine bir çay kaşığı bal ilave edip içebilirsiniz. Nane limon kesinlikle sıcak tüketilmemeli önceden yapılmış veya soğuk bir nane limon çayının etkisi çok da fazla olmayacaktır. Nane limonun en önemli özelliği soğuk algınlığına iyi gelmesidir. Nane limon güç verir. Zihni açar ve zayıflamak için içilir. Sindirime yardımcı olur. Cilde iyi gelir. Zihinsel yorgunluğu alır. Mideyi korur. Yüksek miktarda C vitamini içerir.
  ]]>
  Taze Nane Kürü https://www.nane.gen.tr/taze-nane-kuru.html Mon, 26 Nov 2018 15:27:31 +0000 Taze Nane Kürü, Tabiatın sayısız nimetlerin biri olan nanenin sağlık açısından faydasını hemen herkes farkındadır, insan bedenine verdiği olumlu etkileri, ferahlık, rahatlık ve serinlik olarak karşımıza çıkar. Sürekli n Taze Nane Kürü, Tabiatın sayısız nimetlerin biri olan nanenin sağlık açısından faydasını hemen herkes farkındadır, insan bedenine verdiği olumlu etkileri, ferahlık, rahatlık ve serinlik olarak karşımıza çıkar. Sürekli nemli ve ıslak olan yerler de kendiliğinden yetişen nane, İçeriğinde bulunan başta mentol olmak üzere rahatlatıcı esansiyel aromalar nane içeriğinin sadece kana karışarak değil, esansiyel koku etkisi ile de hücrelerimizi etkileyerek bedenimiz de olumlu değişikliklere yol açmaktadır. Fakat bir çok faydasının yanında sınırlı kişiler de olumsuz etkisinin oluşması bizleri nane kullanmaktan alıkoymamalı, nane erkekli hormonu androjen'in normal seviyelere gelmesini sağlayarak istenmeyen tüylerin oluşmasını, yavaşlamasını ve çıkmasını yavaşlatarak sonun da durdurduğu söylenmektedir. Fakat deneyenler arasında çok bariz bir fark görülmediği ve nanenin yutulmasında ki güçlük nedeni ile pek kullanışlı bir uygulama olmadığını belirtmek gerekir. Aşağı da verilen tarifte ki gibi uzun süreli kullanımda istenilen sonuç elde edilebilecektir.

  Taze Nane Kürü Nasıl Uygulanır

  Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun tarifine göre; taze naneler ince ince kıyılır, ağzımızda iyice çiğnendikten sonra yutulur, üzerine bir bardak su içilir. Bu uygulama 15 gün uygulanır, 15 gün sonra 5 gün ara verilir. Sonra 15 gün tekrarlanır ve istenmeyen bölgeler de istenen sonuç elde edilene kadar bu uygulama döngüsüne devam edilir. Ayrıca bu uygulama yapılırken istenmeyen tüyler için yapılan epilasyon daha başarılı sonuç verir, yeni tüylerin çıkması gecikir ve siz uygulamaya devam ettikçe bu tüylerin kaybolduğunu görebilirsiniz.

  Taze Nane Kürü
  Taze Nane Kürü Uygulamasının Yan Etkileri Var mı

  Tam olarak yan etkisi değil fakat bazı riskleri beraberinde getirebilir, örneğin gebe kadınların kullanmasının doğru olmadığı düşük riski ortaya çıkardığı ortak görüştür. Bu nedenle gebe kadınlar bu kür uygulamasından önce doktorlarına danışmalıdır. Taze nane kürü, istenmeyen tüylerin yanında istenen tüylerinde dökülme riskini ortaya çıkarmaktadır ki, buna tam olarak kaş yapayım derken göz çıkartmak denir. Ayrıca özel bir bitki olan nane de bulunan ve birçok baharatta olmayan mentol güçlü esansiyel etki oluşturur. Güçlü mentol etkisi, hassas bünyeli insanlar ile atobik insanlar da alerjik tepkimeye yol açabilir. Nane kürü uygulaması yapılırken bu durumlar göz önünde bulundurulmalıdır. 
  ]]>
  Nane Hamilelere Zararlımı https://www.nane.gen.tr/nane-hamilelere-zararlimi.html Tue, 27 Nov 2018 07:00:23 +0000 Nane hamilelere zararlımı, Nane hamileliliği zararlı olduğu anlaşılmıştır Hamile kaldığınızda mide bulantıları başladığında çözüm aramaya başlarsınız ve araştırmalar naneyi gösterir ve bunun kullanılması da Nane hamilelere zararlımı, Nane hamileliliği zararlı olduğu anlaşılmıştır Hamile kaldığınızda mide bulantıları başladığında çözüm aramaya başlarsınız ve araştırmalar naneyi gösterir ve bunun kullanılması da dozunda olmalıdır. Hamilelikte size zarar verebilir ve düşük riski de olabilir dikkatli olmanızı tavsiye ederim doktorunuza sormadan naneyi tüketmeyiniz. 

  Anne karnındaki rahim incelttiği için gebelerin buna daha çok dikkat  ederek bu bitkiyi kullanması gerekmektedir.Gebeliğin ilk birkaç ayında gerektiğinden fazla nane yemek düşük riskini daha çok ortaya çıkarır.Mide bulantılarına istinaden, kuru nane çay gibi kaynatıp haddinden fazla tüketerek içilirse hamileliğin ilerisi dönemlerinde  olumsuz ve kötü bir sonuç verir. Bir üniversitede yapılmış olan bir araştırmaya göre Isparta köylerinde  kaynatıp içtikleri nanenin  hamileliği kötü etkilediği ortaya çıkmıştır. 

  Nane Hamilelere Zararlımı

  Isparta şehrinde kaynatıp içtikleri nanenin  çoğalma sayısını araştıran bir üniversite bayan hastalıkları ve çocuk doğum uzmanı olan doktorlarımız bu yaptıkları araştırmadan sonra naneyi çay gibi kaynatıp içmelerinin  hamileliğin gelişip ,büyümesini engellediği ortaya çıkarmıştır.önce kobay olarak kullandıkları farelerde sonrada insanlarda deney olarak kullandıkları çay gibi demlenerek tükettikleri nanenin rahim içi zarı üzerindeki sonuçları araştırdıklarını ifade eden doktorlarımız sık sık tükettikleri nane çayı rahmimizi  içindeki zar hücrelerine zarar verdiğini ve bununda hamilelik olasılığını azaltmış olduğunu doktorlarımız tespit etmişlerdir Bazı insanlarımız bu bitkiyi bilinçsizce tükettikleri için kendi sağlıklarını etkiledikleri için  bunları bilinçlendirmek  için doktorlarımız yaptıkları araştırmalarda patoloji ve biyokimya bölümleri destek vermiştir.

  ]]>
  Zencefil Nane Limon https://www.nane.gen.tr/zencefil-nane-limon.html Tue, 27 Nov 2018 21:57:04 +0000 Zencefilli Nane Limon, Özellikle sindirime bağlı rahatsızlıkları olanlar için şifa kaynağı bir çay olduğunu söyleyebilirim. Bu çayı taze kök zencefilden veya toz zencefilden hazırlayabilirsiniz. Eğer ki taze zencefil k Zencefilli Nane Limon, Özellikle sindirime bağlı rahatsızlıkları olanlar için şifa kaynağı bir çay olduğunu söyleyebilirim. Bu çayı taze kök zencefilden veya toz zencefilden hazırlayabilirsiniz. Eğer ki taze zencefil kullanacaksanız bir büyük bardak zencefilli nane limon çayı için 15 ya da 20 gram yeterli olacaktır. Taze zencefili iyice yıkayın sonra sert kabuğunu soyun ve dilimleyin ya da rendeleyebilirsiniz. Şimdi zencefilli nane limon çayının malzemelerine ve yapılışına geçelim.

  Zencefilli Nane Limon Çayının Malzemeleri
  • Dört adet orta boy limon
  • Bir çay kaşığı toz zencefil
  • Altı taze nane yaprağı
  • Bir çay bardağı bal
  • Beş su bardağı ( bir litre) su
  Zencefilli Nane Limon Çayının Yapılışı

  Limon kabuklarını sebze soyacağı veya bıçak yardımı ile limonun beyaz kısımlarına girmeden soyun. Limonun suyunu sıkın. Balı, nane yapraklarını ve limon kabuklarını da mutfak robotundan geçirin iyice parçalanmasını sağlayın. Limon suyuna toz zencefili ve robottan geçirdiğiniz malzemeyi ilave edip iyice karıştırın. On dakika kadar bu karışımı bekletin. Daha sonra karışımı temiz bir tülbent ile süzün ve beş bardak su ilave edip karıştırın.

  Zencefil Nane Limon
  Zencefilli Nane Limon Çayının Faydaları

  C vitamini açısından zengin olan bu çay mideyi rahatlatır, spazm ve bulantılara iyi gelir, aynı zamanda bu çay antiseptik özelliği sayesinde soğuk algınlığı hallerinde vücudun direncini arttırır ve daha hızlı toparlanmasına yardımcı olur. Zencefil de bulunan zingiber bileşeni ve limondaki pektin ile bakteriyel enfeksiyonların yayılmasını önlemeye yardımcı olur. Genellikle gıdalar yoluyla vücuda giren ve bunun sonucunda ateş, bulantı,  kusma,  ishale ve karın ağrısına sebep olan rahatsızlıklara çok iyi gelen şifalı bir çaydır. Bu karşımı oluşan bu bakterilere karşı günde üç bardak zencefilli nane limon çayı tüketebilirsiniz. Bu çay genellikle gribal enfeksiyonlarına karşı kullanılmaktadır.  Boğaz ağrısı, öksürük, tıkalı sinüsler için zencefilli nane limon çayı çok iyi gelir. 

  Çin başta olmak üzere pek çok kültürde dikkati arttırmak ve duygu halini yukarı çıkarmak için zencefilli nane limon çayını tüketirler. Bu çay dopamin ve serotonin seviyelerini olumlu yönde etkilemekte. Bu özelliği sayesinde de kaygı ve hafif depresyona karşı tüketilen bitkisel çaylar arasında yer almaktadır. Bu çayın içinde bulunan zencefil, gingerol adlı bileşen sayesinde bu çay kabızlığa çok iyi gelmektedir. Düzenli olarak zencefil çayı içmek bağırsak hareketini arttırır ve tuvalete çıkmayı kolaylaştırır. Ayrıca mide bulantısına iyi gelir. Özellikle hamile bayanların yaşadığı sabah bulantıları için bu çay önerilmektedir. Ancak tedbirli olmak için bu çayı düzenli içmeden önce doktorunuza danışmak da fayda vardır. Zencefilli Nane limon çayı kan dolaşımını arttırmaktadır ve kötü kolesterolü düşürmeye de yardımcı olmaktadır. Yüksek kolesterole bağlı kalp rahatsızlıklarına karşı da güçlü bir koruma sağlamaktadır.


   
  ]]>
  Nane Limon Faydaları https://www.nane.gen.tr/nane-limon-faydalari.html Wed, 28 Nov 2018 05:06:25 +0000 Nane limon faydaları, nane limon daha çok soğuk algınlığı ve soğuk algınlığına bağlı gelişen hastalıkların tedavisi için alternatif olarak kullanılmaktadır. Nane ve limon faydaları bakımından oldukça geni Nane limon faydaları, nane limon daha çok soğuk algınlığı ve soğuk algınlığına bağlı gelişen hastalıkların tedavisi için alternatif olarak kullanılmaktadır. Nane ve limon faydaları bakımından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir ve birçok şekillerde de tüketimi mevcuttur.

  Nane limon faydaları

  • Limon C vitamini bakımından en iyi kaynaklardan biridir. İçerisinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar. Bu sayede bağışıklığa bağlı gelişebilecek birçok hastalığı önleyici etki yaratır.
  • Nane limon karışımı genelde soğuk algınlığı tedavisinde kullanılmaktadır. Tahriş olmuş ve ağrıyan boğazın iyileşmesini sağlar. Nanenin ferahlatıcı etkisi, limonun ise C vitamini etkisi bir araya gelerek boğaz ağrısı, soğuk algınlığı, öksürük, burun tıkanıklığı gibi hastalıkların iyileşmesini doğal yollardan sağlar.
  • Nane ve limon yorgunluk ve halsizliğe karşı da iyi gelir. Vücudu mikroplara karşı koruyucu etkisi vardır. Bunun yanı sıra hem bedensel hem de zihinsel olarak rahatlama sağlar. Vücudun dinç tutarak halsizlik hissini giderir.
  • Nane ağız kokusunu bastırmak için yaygın bir şekilde kullanılan bitkilerden biridir. Boğaz enfeksiyonlarını giderici etkisi vardır. Boğaz enfeksiyonuna bağlı gelişebilecek nefes kokusu için nane limon karışımı içilebilir.
  • Nanenin ferahlatıcı ve rahatlatıcı kokusu zihnin daha fonksiyonel olarak çalışmasını sağlar.
  • Nane limon karışımı gaz sıkışması için de tüketilebilir. Bağırsak ve midede gelişen gaz sıkışmasını engelleyici ve rahatlatıcı etkisi vardır. Bunun yanı sıra nane limon ikilisi, mide bulantısı, mide yanması, mide krampları ve mide ekşimeleri için de tüketilebilir. Bu alanda tedavi edici etki sağlar.
  • Nane limon, vücutta meydana gelebilecek genel ağrılar ve sancılara karşı da kullanılabilir. Sinir sistemini rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi vardır.
  • Nane ve limonun iştah açıcı etkisi vardır.
  • Kalp çarpıntısı, kalp spazmı riskini azaltmak için nane limon içilebilir.
  • Stres kaynaklı yaşanan baş ağrısı için faydalıdır.
  • Nane limon anne sütünü arttırır.
  • Diş ağrısına karşı nane limon tüketilebilir ya da gargara suyu olarak kullanılabilir.
  • Bağırsak kurdu, parazitlerini düşürmek için nane limondan yararlanılabilir.
  • Nane limonun daha sayılmadık pek çok faydası bulunmaktadır. Örneğin cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Bu alanda üretilen kozmetik ürünlerin birçoğunda nane limon bulunmaktadır. Cilt sağlığı için nane limon karışımlı maskeler yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Nane limon erişkinler için faydalı olduğu kadar çocuklar için de her hangi bir yan etki oluşturmayan bir alternatiftir. Soğuk algınlığına maruz kalan çocuğa gönül rahatlığı le nane limon verilebilir.
  Nane Limon Faydaları

  Nane limon nasıl hazırlanır

  • 1 tane limon
  • 2 yemek kaşığı kuru nane
  • 1 su bardağı su

  Nane limon hazırlanışı

  1 su bardağı su, dilimlenmiş bir adet limon ve 2 yemek kaşığı kuru nane uygun bir demliğe alınır. Demlik kısık ocağa alınarak 5 dakika kadar kaynatılır. 5 dakika sonra nane limon ocaktan alınır ve 5 dakika kadar demlenmesi beklenir. Demlenme süresi tamamlandıktan sonra süzgeçten geçirilerek soğumadan içilir. Arzuya göre içine biraz bal ilavesi yapılabilir.

  ]]>
  Hamilelikte Nane https://www.nane.gen.tr/hamilelikte-nane.html Wed, 28 Nov 2018 16:21:21 +0000 Hamilelikte nane, bitkisel ilaçların, yiyeceklerin, içeceklerin, bitkisel çayların vb. son zamanlarda yaygınlaşması sebebiyle hamilelik çağındaki tesirleri de hamile kadınlar aracılığıyla öğrenilmek istenmektedir. Bu tü Hamilelikte nane, bitkisel ilaçların, yiyeceklerin, içeceklerin, bitkisel çayların vb. son zamanlarda yaygınlaşması sebebiyle hamilelik çağındaki tesirleri de hamile kadınlar aracılığıyla öğrenilmek istenmektedir. Bu tür yiyecek, içecek ve çayların türlü yerlerde çokça reklamları tanıtımları yapılmaktadır. 

  Hamilelik döneminde kadın ya da çocuk sıhhati amaçlı hiçbir bitkisel ilaç, çay, yiyecek, içecek önerilmez. Hamilelik döneminde yalnızca doktorunuzun önerdiği şekilde ölçülü ve itinalı beslenmek, gereken vitamin vb ilaçları kullanmak yeterlidir. Hamilelik kadın ve çocuk bakımından duyarlı bir aşamadır bu sebeple bu dönemde her şeyin natürel olması mühimdir. Hamilelik esnasında annenin birtakım vitamin ya da mineralleri yoksun alması, fazla miktarda alması da zarar veren olabilmektedir. Bitkisel besinlerin ya da çayların muhtevasında çok türlü maddeler (bir takımları fazla yüksek miktarda) bulunabilmektedir, üstelik birtakım bitkisel içecekler hormonsal etkiler dahi gösterebilmektedir. Bu sebeple bitkisel yiyecek, içeceklerin hamilelikte kadın ve çocuk bakımından ne tür etkiler ya da zararlar gösterebileceğini her vakit eskiden kestirmek olası değildir. Netice şekilde hamilelikte bu tür bitkisel maddelerden kaçınmak gereklidir. Ihlamur, nane, limon, elma, portakal benzeri kolay nebat çayları az miktarda tüketilebilir, fakat kural değildir, bunlardan da bir fayda beklenmemelidir.

  Hamilelikte Nane
  Hamilelikte nane limon, esasında yerinde kullanıldığında çok önemli faydalar sunan bir çaydır. Nane limon çayının normal vakitlerde kullanıldığında çok önemli yararları bulunmaktadır. Öyle ki hamilelik döneminde tüketilen nane limon çayı da çoğu vakit benzer yararları gösterebilmektedir. Ama bilinmelidir ki tüketilen nane limon yalnızca hamilelik döneminde değil öbür vakitlerde de aşırıya kaçılmaması gerekiyor. Hamilelik döneminde aşırıya kaçırılan nane limon bedendeki asit ölçüsünü bozarak küçükte olsa kadın üstünde yan tesirlere neden olabilmektedir. Hamilelik döneminde annenin limon aşermesi halinde doğrudan limon kullanarak bu gereksinimini karşılaması son derece sıhhatli olacaktır. Hamilelikte nane limon, kullanıldığında çok önemli faydalar sağlamaktadır. Hamilelik çağının başlangıç haftalarında çok önemli tesirleri bulunan nane limonu hamile bireyler gönül rahatlığıyla tüketebilir. Ama belirtmek gerek birtakım insanlarda bitkisel alerji türleri meydana geldiği amaçlı içilen nane limon, tepki tesiri yapabilir bu da annede çeşitli problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Nane limon gebeliğin başlangıç dönemlerinde oluşabilen mide bulantıları üstünde önemli etkiler yapmaktadır. Elbette ki hamilelikte nane limon mide bulantısını ortadan kaldırmaz. Ama kişi nane limonu içerek mide bulantısı esnasında kusmasına destekçi şekilde bulantının bitmesini sağlayabilmektedir. 

   


  ]]>
  Mide Bulantısı Nane Limon https://www.nane.gen.tr/mide-bulantisi-nane-limon.html Thu, 29 Nov 2018 06:34:29 +0000 Mide Bulantısı Nane Limon, Mide bulantısından nane limon çayı içmek mideyi rahatlatır. Mide ağrısı genellikle göğüs ve karın bölgesinde görülür. Mide ağrısı 3 kategoride toplanır hafif, orta derece ve ciddi ağrı Mide Bulantısı Nane Limon, Mide bulantısından nane limon çayı içmek mideyi rahatlatır. Mide ağrısı genellikle göğüs ve karın bölgesinde görülür. Mide ağrısı 3 kategoride toplanır hafif, orta derece ve ciddi ağrılardır. Evde hazırlanan şifalı bitkilerle mide ağrısına çözüm bulabilirsiniz. Ancak önce mutlaka bir hekime görünmelidir. Hastalığın ciddiyetini öğrendikten sonra şifalı bitkilerden yararlanılmalıdır. Yediklerimiz, hazır gıdalar, çay, kahve, alkol, yiyecekler mide ağrısını tetikler. Bitkilerin her geçen gün ayrı bir faydasının ortaya çıktığını biliyoruz. Mide ağrısına iyi geldiği bilinen Limon, Nane, papatya ve zencefildir. Evde hazırlanan nane ve limon çayı mideyi rahatlatır.

  Limonun faydaları: 

  • Limon bin bir faydası olan ve süper yiyecek diye adlandırılan içinde bol C vitamini bulunan bir meyvedir.Boğaz enfeksiyonlarını tedavi eder, boğaz ağrısı, bademcik iltihabına çok faydalıdır.
  • İçindeki asitle enfeksiyonlarla savaşır. Kalp krizi, kalp rahatsızlıkları ve kanser gibi hastalıklardan vücudu koruyan bir antioksidandır.
  • Yüksek kan basıncını düzenler ve yüksek tansiyonu düşürür. Kalp sorunlarına da faydalı olup yüksek potasyum içerir.
  •  Kolon, prostat ve göğüs kanserini azaltan bir anti-kanserojen besindir. Hücrelerdeki metabolizma sorunlarını giderir ve bu sayede kanser oluşumunu önler.

  Nanenin faydaları: Nane hoş kokusu ve ferahlatıcı tadıyla günlük hayatımızda çay, salata ve yemeklerde kullanılır. Nanenin pek çok faydası vardır.

  • Sindirim sorunlarına iyi gelmesi hazmı kolaylaştırdığı gelir.
  • Nane harika bir temizleyici özelliği ile sindirim sistemini destekler. Sindirim sistemi sağlığını korur.
  • Mide ağrısına iyi gelir, bağırsakları hareketlendirir ve bağırsakları temizler. Yolculuk esnasında kusma sorunlarını ortadan kaldırır.
  • Günlük bir miktar nane tüketmek sindirim sistemindeki düz kaslar üzerinde doğrudan bir spazm çözücü etkiye sahiptir. Ayrıca nanenin hoş kokusu sinirleri ve mideyi yatıştır.

  Mide Bulantısı Nane Limon

  Nane limon çayının faydaları: 

  • Herhangi bir hastalığı olmayanlar düzenli olarak nane limon çayı içerek sindirim sisteminin ve midenin düzgün çalıştığını görürler. 
  • Mide rahatsızlıkları, mide krampları, yanmalar, ekşime ve mide bulantılarda kullanılır. 
  • Nanenin içindeki antispazmik madde sayesinde mideyi rahatlatır. 
  • Sindirim sistemini rahatlatır, mideden gelen gaz sıkışıklığını önler ve rahatlatır.

  Nane limon çayının hazırlanışı: 

  Malzemeler

  • Bir limon, bir yemek kaşığı kuru nane ve bir bardak su

  Yapılışı: Bir bardak suyu cezveye koyun, içine ikiye bölünen limonu sıkın, üzerine bir kaşık naneyi ekleyip kaynatın. 5 dakika kaynayan çayı demlemeye alın isteğe bağlı içine bal ekleyebilirsiniz.


  ]]>
  Rüyada Nane Görmek https://www.nane.gen.tr/ruyada-nane-gormek.html Thu, 29 Nov 2018 07:51:32 +0000 Rüyada Nane Görmek, Rüya tabircileri rüyada nane görmeyi hem hayırlı yorumlamakta hemde sıkıntılı günler geçirileceğine rivayet edilmektedir. Rüyada nane görmek bir taraftan yaşamayı ifade rivayet ederken diğer taraft Rüyada Nane Görmek, Rüya tabircileri rüyada nane görmeyi hem hayırlı yorumlamakta hemde sıkıntılı günler geçirileceğine rivayet edilmektedir. Rüyada nane görmek bir taraftan yaşamayı ifade rivayet ederken diğer taraftan hayatın son bulacağı anlamına gelmektedir. Kimi tabircilere göre ise hayatınız yön bulacağı bir işte başarılar elde edileceği anlamına geliyorsa da bir taraftan da girilecek işte ciddi anlamda olumsuzluklarla karşı karşıya kalınacağı şeklinde rivayet edilmektedir. Yaşamsal anlamda rüyasında nane gören bir kişinin yaşamında keyif, lezzet ve sefa bulacağı anlamında geldiği söylense de kimi tabirciler mutsuzluklarla karşılaşılacağı anlamına gelmektedir. Bu rüya bir nevi sosyal hayatta yaşamış olduğu güzellik ve sıkıntılarla tabir edile bilinmektedir. Rüya sahibi iyiye, güzele, hayra, mutluluğa ve kısmete sahip olacağı diğer taraftan da belaya, kazaya, hastalık veya üzüntüye işarettir.

  Rüyada Yeşil Nane veya Kuru Nane Yemek

  Rüyasında yeşil nane veya kuru nane tükettiğini gören rüya sahibi artık emir komuta zinciri içinde çalışmaz. Eğer memursa amir konumuna gelir ve kimseye hesap vermez. Eğer bir yerde çalışıyorsa, çalıştığı iş yerinden ayrılır kendi işini kurar kayıp ve zararda kendisinden başkaca kimseye hesap vermeyeceği anlamına gelmektedir. Rüyada nane tükettiğini gören bir öğrenci çalışma ve gayretinin karşılığını alır derslerinden azminin sayesinde başarılı olur. Rüyada nane tüketen aile babası ailesi içerisinde saygınlığını arttırır eşi ve çocukları sözünde çıkmayarak aile içinde kendi sözü geçer.

  Rüyada Nane Bitkisini Koklamak

  Rüya sahibi nane bitkisini kokladığını rüyasında gördüğü taktirde meslek hayatında kendisini ileriye götürecek adımlar atar kariyer bakımdan yüksek mevkilere gelir. Mesleğinde başarılı noktalara gelerek mesleki bakımında parmakla gösterilen kişiler arasına girer. Rüyasında nane koklayan kişi içi ve ufku açılır. Beklenmedik kapılar açılarak yeni iş adımları atar ve attığı bu adımda başarılar elde eder.

  Rüyada Nane Görmek

  Rüyada Nane Bitkisi Kurutmak

  Rüya sahibi çalıştığı iş yerinde sevilir, sayılır ve bulunmayan eleman olacağı anlamına gelir. Rüya sahibi işini çok severek yaptığından iş verenleri tarafından takdir görür. Hakeza rüya sahibi özel hayatında mutluluğa erişeceğine rivayettir.

  Rüyada Yaş Nane Görmek

  Rüyada naneyi yemediği ancak bir nane tarlasının içerisinde olduğunu görmek gıpta edilecek ve herkes tarafından özenileck bir hayata sahip olacağına rivayet edilir. Yaş nane kısmetle tabir edilmekle rüya sahibinin düşmanlarına karşı zaferler elde edileceğine rivayettir. Rüya sahibi iş hayatında ve eğitim hayatında başarılar elde edecektir. Başarıları çevresi ve kendisinin onurlandırmasına vesile olacaktır. Rüyada yaş nane itibarın artacağına rivayetle genel olarak tabirciler tarafından iyiye rivayettir. 

  Rüyada Kurutulmuş Nane Görmek

  Rüya sahibinin çevresiyle geçimli ve yumuşak huylu olduğuna rivayettir. Kişinin çok hoş görülü olduğu küçükle küçük, büyükle büyük olduğu bilinerek çevresindekilerin gönüllerini çalacağı anlamına gelir. Bu rüya sahibi sosyal hayatında bin düşünüp bir hareket etmektedir. Konuştuğunda ölçer, tartar ve söz söylerken çevresindekileri düşünerek söyler. Hayırlı arkadaş olduğuna rivayet eden kişi arkadaşlarının hatalarını yüzlerine kırmadan, incitmeden söyler. Rüyada kurutulmuş nane gören gerçek dostlarla bir arada olduğuna rivayet eder.

  Rüyada parlak yeşil düzeyinde nane görmek rüya sahibinin toplu bir paranın eline geçeceğine rivayettir. Nane görmek kimi tabirciler tarafından tefekkür etmeye, kedere, gama ve ölüm haberi almaya rivayettir. Nane aldığını ve yediğinin görmenin hüzne yorumlanmaktadır. Rüyada nane toplayan çalışarak para kazanacağına rivayettir. Nane ev, araba gibi büyük bir yapının satın alınmasına işarettir. Rüya]]> Rüyada Kuru Nane Görmek https://www.nane.gen.tr/ruyada-kuru-nane-gormek.html Fri, 30 Nov 2018 02:16:11 +0000 Rüyada kuru nane görmek, Rüyada kuru nane görmek hem güzeldir, hemde sıkıntıların habercisi olabilir.Hem  iyi yaşamayı ifade ederken; bir yandan da hayatın sonlarına  yaklaşıldığının habercisi olabilir. Rü

  Rüyada kuru nane görmek, Rüyada kuru nane görmek hem güzeldir, hemde sıkıntıların habercisi olabilir.Hem  iyi yaşamayı ifade ederken; bir yandan da hayatın sonlarına  yaklaşıldığının habercisi olabilir. Rüyasında nanenin kurusunu görmek mutsuzlukla da yorumlanabilir. Rüyasında nane gören kişi rüyanın niteliğine bakılarak tabiri edilmesi daha mantıklıdır. Yani rüyada görülen diğer şeylerin de anlatılarak; onlarla birlikte tabir edilmesi en doğrusu olacaktır. Rüyada güzele, iyiye, hayırlı kısmete ve mutluluğa delalet edebileceği yorum edilmiştir. Rüyada kuru nane  hastalığa,  üzüntüye, bela ve musibetlere yorum edilir. Rüyasında nane yediğini gören kişi işveren olarak devam etmesi halinde, işini büyüteceğini ve makamının yükseleceğine yorum edilmiştir. Bu rüyayı gören kişi bundan sonraki hayatında çalışacak; zararı büyük olup,  paraları kaybedecek olsa da yine kendini toparlayıp, en üst makamlarda bulunacağına yorum etmiştir. Yine rüyasında naneyi gören kişi onu toplamışsa, meslek hayatındaki yüksek mertebelere, yani makam artırmaya, kariyerinin yükseleceğine tabir edilmiştir.

  Rüyayı gören kişi, daha nitelikli ve daha kapsamlı işlerle uğraşacağı anlamına gelmektedir. Rüyasında nane kuruttuğunu görmek ise çok severek yaptığı işlerin karşılığında aldığı büyük para ve emeklerinin boşa gitmediğine yorum edilmiştir. Nane kurutma başarı elde etmek ile yorumlanır. Ayrıca rüyasında nane kuruttuğunu gören kişi özel hayatında da büyük mutluluklar yaşayacak demektir. Rüyasında nanenin yeşil halini gören herkes tarafından özenilecek bir hayata sahip olacağına, son derece bir kısmetli kişi olup; bu kısmetini hayatı boyunca yaşayacağına yorum edilmiştir. 

  Rüyada Kuru Nane Görmek
  Rüyasında yeşil nane gören, Bu rüyayı gören kişi zaferler elde ederek; büyük işler başaracaktır. Bu kişinin hayatında önünde bulunacak hiçbir engel kalmayıp; bütün engelleri aşarak başarıyı ulaşacaktır. Rüyasında yaş naneyi gören kişi iş hayatında da büyük adımlar atıp, daima mutluluk yolunda ilerleyecektir.  Bu rüya yaş nanenin görülmesiyle büyük kısmetler elde edileceği anlamıyla kabul edilmiştir.

  Rüyasında yine kurutulmuş nane gören, Bu rüyayı gören kişi geçimli sakin karakterli, ağırbaşlı bir kişiye tabir edilir. Etrafındaki kişiler ile oldukça güzel ilişkiler kururken; alçak gönüllü hep verici insanlardan sayılır. Bu rüyayı gören kişi daima hayatında kararlı düşünerek hareket eden, söz dinlemeyi seven ve ona karşı yapılacak hareketleri güzel değerlendirip;karar veren insan olarak yorumlanır. Ayrıca  kuru nane görmek etrafında bulunan gerçek dostlara ve o dostlarla daima mutlu zamanlar geçirmeye tamir edilmiştir.
  Böyle bir rüyayı gören kişinin etrafında daima mükemmel kişiler ile karşılaştığını ve bu kişilerle çok güzel ilişkiler kurduğuna yorum edilmiştir. Ayrıca bu rüyayı gören kişi gelecekte düşmanlara elinde bulunan birikmiş paraya verip, faydalı uğraşlar ile meşgul olunmaya, güvenli yaşayacağı uzun yıllara ve huzura kavuşmaya yorum edilir.

  Rüyasında naneyi yediğini görmek, Bu kişinin akrabalar tarafından sevildiğine,  helal kazanca sahip olduğuna, uğraşları bakımından güzel şeyler ile uğraştığına,  planlarının daima gerçekleşeceğine yorum edilir. Bu kişi uğraşlar  sonucunda edinilecek servete yorumlanmıştır. Bu rüyayı gören kişi oldukça becerili olup; sağlık anlamından da sıkıntısız günler yaşayacaktır. Rüyayı gören kişi iş hayatında bulunan engelleri yok edip; çok çalışkan biri olarak yorumlanır, ve bu bütün hayatıda böyle gidecektir.
  Rüyasında nane ile ilgili olumsuz yorumlar da mevcuttur. Rüyada nane gören kişiye üzüntü verecek sorunlarla karşılaşır, beklemediği olumsuzlukları ile belli bir süre huzursuz olmaya yorum edilir.
  Ayrıca görülen rüya daima hayıra yorumlanır. Böylece düşünceler de olumlu olur. 
  ]]>
  Kuru Nane https://www.nane.gen.tr/kuru-nane.html Fri, 30 Nov 2018 14:51:59 +0000 Kuru Nane: Nane, yenilen bir bitkidir. Ve her yerde yetişir. Yazın temmuz ve ağustos aylarında yetişir genelde. Suyu seven bir bitkidir. Salatalarda, yemeklerde, yumurta yanında çokça tüketilir. Yazın kahvaltılarda beya Kuru Nane: Nane, yenilen bir bitkidir. Ve her yerde yetişir. Yazın temmuz ve ağustos aylarında yetişir genelde. Suyu seven bir bitkidir. Salatalarda, yemeklerde, yumurta yanında çokça tüketilir. Yazın kahvaltılarda beyaz peynir ve domatesin en tatlı arkadaşıdır.

  Nanenin Faydaları:

  • Nane A ve C vitamini deposudur.
  • Grip ve soğuk algınlığında limonla birlikte tüketilir.
  • Nane sindirim sistemini düzenler.
  • Baş ağrısına iyi gelir.
  • Solunum yolları rahatsızlıklarında bulunmaz bir ilaçtır.
  • Astım hastalığında faydalıdır.
  • Emzirme dönemindeki bayanların göğüs çatlaklarına iyi gelir.
  • Nane kokusu depresyona iyi gelir.
  • Nane suyu çok iyi bir cilt temizleyicisidir.
  • Kilo vermeyi kolaylaştırır.
  • Kanser riskini azaltır.

  Kuru nane: ise yazın yetişen nanelerin toplanması ve dallarından yaprak yaprak ayrıştırılarak güneşte kurutulmasıyla elde edilir. Genelde beyaz et ve kırmızı et yemeklerinde bolca kullanılır. Kışın grip ve soğuk algınlığında limonla birlikte çayı demlenerek tüketilir. Cipslerin yanında yoğurda katılarak tüketilir.

  Kuru Nane

  Kuru Nanenin Faydaları:

  • Hazmı kolaylaştırıcı özelliğe sahiptir.
  • Gaz söktürücü özelliği vardır.
  • Sağlık açısından karaciğer yetersizliğini önler.
  • Mide ağrılarına birebirdir.
  • Nefes almayı kolaylaştırır.
  • Öksürüğü azaltır.
  • Mide bulantılarında kusmayı önler.
  • Migrene iyi gelir.
  • Kalbi kuvvetlendirerek kalp atışını düzenler ve kalp krizini önler.
  • Kadınların adet dönemlerinin en büyük ağrı kesicisidir.
  • Bağırsakta oluşan solucanların vücuttan atılmasına yardımcı olur.
  • Mide de ülser ve gastriti olanların fazla tüketmemesi gerekir.
  ]]>
  Nane Limon Suyu https://www.nane.gen.tr/nane-limon-suyu.html Fri, 30 Nov 2018 23:36:11 +0000 Nane Limon Suyu, Nane ve limon kendi başlarına çokça faydalı iki bitkidir. Nane ve limonun kullanım amaçları çok fazladır. Kışın gribin en baş düşmanı iken yazın da alınan fazla kiloların yok olmasına yardım Nane Limon Suyu, Nane ve limon kendi başlarına çokça faydalı iki bitkidir. Nane ve limonun kullanım amaçları çok fazladır. Kışın gribin en baş düşmanı iken yazın da alınan fazla kiloların yok olmasına yardımcı olur. Nane de vücuttaki hazımsızlığı atmada yardımcı olur. Limon yağ yakma özelliğine sahiptir. Nane limonlu su salatalarda da kullanılır. Ve çok güzel tat verici bir aroması vardır. Her sabah ılık bir bardak su ve yarım limon çok güzel yağ yakıcı bir içecektir. Yaz gelince herkes bayan erkek fazla kilolardan şikayet eder. Nane limon çayı tam bir yaz çayıdır ve kilo vermeye çok faydalıdır. Nane limon çayı herkesin evinde olan malzemelerle çok kolay bir şekilde yapacağı ve tüketebileceği bir şeydir.

  Nane Limon Suyu

  Nane Limon Suyu İçin Gerekli Malzemeler:

  • Su
  • Salatalık
  • Nane yaprağı
  • Limon

  Yapılışı: Bir sürahiye önce 300 ml su eklenir. Salatalık ve limonlar küp küp doğranarak bu suyun içine eklenir. 10 adet nane yaprağını da önce yıkayıp sonra sürahide bulunan karışımın içine döküyoruz. Bu karışımı bir gece buzdolabında bekletiyoruz. Ertesi gün aç karnına bir bardak içiyoruz ve yarım saat sonra kahvaltıya başlıyoruz. Her gün düzenli yapılıp içildiğinde vücuttaki yağlarda yanma olur ve verilen kilolar gözle görülmeye başlar. Limonlu naneli su sayesinde idrar yolları temizlenir. Toksinlerin vücuttan atılmasına neden olur.

  ]]>
  Nane Nasıl Kurutulur https://www.nane.gen.tr/nane-nasil-kurutulur.html Sat, 01 Dec 2018 22:23:32 +0000 Nane nasıl kurutulur, nane taze ve kuru olarak kullanılan son derece şifalı bir bitkidir. Mevsiminde taze olarak yararlandığınız naneyi uygun koşullarda kurutursanız, aynı şifalı etkilerinden faydalanabilirsiniz. Nane hazmı kolay Nane nasıl kurutulur, nane taze ve kuru olarak kullanılan son derece şifalı bir bitkidir. Mevsiminde taze olarak yararlandığınız naneyi uygun koşullarda kurutursanız, aynı şifalı etkilerinden faydalanabilirsiniz. Nane hazmı kolaylaştıran, idrar ve gaz söktüren bir bitkidir. Bu nedenle sofralarımızda her zaman yer almalıdır. Üstelik maliyeti de oldukça düşüktür. Hele bahçenizde nane yetiştiriyorsanız, kuru naneyi bile doğal haliyle tüketebilirsiniz. Kadınların adet ağrılarını dindiren, bronşit, astım, soğuk algınlığı etkilerini hafifleten, bulantı ve kusmayı önleyen, migren ağrılarına iyi gelen, sinirsel sorunları gideren, kalp çarpıntılarını hafifleten, karaciğeri destekleyen naneden sonuna kadar faydalanın. Kışın bile cacık yaptığınızda kuru naneyi kullanmaktan kaçınmayın. Grip olduğunuzda nanenin şifalı özelliklerinden faydalanın. Ancak mide ülseri, gastrit gibi rahatsızlıkları olan kişiler naneyi ölçülü olarak tüketmelidir. Aromasıyla rahatsızlığınızın etkilerini arttırabilir. Nane uygun koşullarda kurutulduğunda, içerdiği besin değerlerini de koruyacaktır. Şimdi sizlere nane nasıl kurutulur konusunda bazı paylaşımlarda bulunacağız. Kışlık hazırlığınıza bizde yardımcı olmak istedik.

  Nane nasıl kurutulur, püf noktaları nelerdir

  Nane kurutmak aslında zor değildir. Ancak bazı konulara dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle nanenin yapraklarını ayıklayarak kurutmamalısınız. Çünkü böyle yapraklar kuruduğunda kararıyor. Tazeyken yapraklar koparıldığında zedeleniyor ve kararıyor. En doğrusu naneyi saplarıyla birlikte kurutmak. Böylece kararmadan yeşil rengini muhafaza ederek kuruyor. Aynı zamanda sadece naneyi değil, tüm yeşillikleri gölgede kurutmalısınız. Bu sayede yine rengini koruyabiliyor. Güneşte kurutulursa, rengi değişiyor. Bunlara dikkat ederek naneler kurutmaya hazırlayabiliriz.

  Öncelikle dilediğiniz kadar taze naneyi ayıklayın. Bu ayıklamadan yapraklarını dediğimiz gibi ayırmıyorsunuz. Sadece yabani otları varsa, bozuk olanları varsa bunları ayıklıyoruz. Daha sonra bol suyun içinde naneleri iyice yıkayalım. Nane sulak yerlerde yetiştiğinden üzerleri topraklı olur. Bunların iyice temizlemesi gerekir. Daha sonra sularının süzmesi için bir süzgünün içinde bekletin.

  Nane Nasıl Kurutulur
  Bu arada evinizde havadar olan, ancak güneş almayan bir yere temiz bir bez serin. Bunun üzerine naneleri seyrek olarak dağıtın. Seyrek olursa, üst üste binmezse naneler daha kolay kuruyacaktır. Eğer hava sıcaklığı fazla ise, nanelerin kuruması bir haftada gerçekleşir. Nemli havalarda kuruma süresi de uzar.

  Naneler kuruduktan sonra, saplarını yapraklarından ayırmaya başlayın. Bunu yaprakları saplarından sıyırarak yapabilirsiniz. Eğer yaprakların bir kısmını parçalamadan ayırırsanız, bunlarla kışın daha kolay nane çayı yapabilirsiniz. Yemeklerde kullanacağınız naneyi ufalayıp kavanozlara koyun. İşte nane kurutmak bu kadar kolay. Evde kendinizin kuruttuğu nanenin aromasının yanında rengi bile farklı olur. Bu nedenle yazın pazardan bol miktarda alarak, evde nane kurutmayı deneyebilirsiniz. Nane oldukça ucuzdur. Bu nedenle organik kuru nane yemekten kendinizi ve sevdiklerinizi mahrum bırakmayın.
  ]]>
  Nane Kürü Saraçoğlu https://www.nane.gen.tr/nane-kuru-saracoglu.html Sat, 01 Dec 2018 23:44:31 +0000 Nane kürü Saraçoğlu, Vücutta istenmeyen tüyler  artık hepimizi oldukça rahatsız eden bir durum haline geldi. Hem bayanların hemde erkeklerin bu ciddi sorunu bir süreden sonra canımızı sıkmaya başladı diyebiliriz. Vücudumuzd Nane kürü Saraçoğlu, Vücutta istenmeyen tüyler  artık hepimizi oldukça rahatsız eden bir durum haline geldi. Hem bayanların hemde erkeklerin bu ciddi sorunu bir süreden sonra canımızı sıkmaya başladı diyebiliriz. Vücudumuzdaki tüylerin bir anda artış göstermesi vücutta bulunan erkeklik hormonuyla alakalıdır. Özellikle de yüzümüzde bulunan tüyler görüntü açısından hem bizi rahatsız ediyor hemde karşımızdaki insanı rahatsız edebilir. Günümüzde bu tüylerden kurtulmak artık mümkün. Lazer epilasyon sayesinde hem bayanlar hem erkekler lazer epilasyon sayesinde istenmeyen tüylerinden rahatlıkla kurtulabilirler. Ancak lazer epilasyon biraz pahalı olduğu için herkes yaptıramıyor. Bu yüzden de İbrahim Saraçoğlu'nun istenmeyen tüyleriniz için bir kür  tarifi verdi. Nane vücuttaki erkeklik hormonunu bastırabilen yani azaltan bir yiyecektir. Bunun için de nane ile bir kür yapacağız. 

  Nane Kürü Saraçoğlu
  Nane kürü için gerekli  malzemeler 
  • 1 yemek kaşığı  taze nane 
  • 1 su bardağı ılık su
  İlk olarak taze naneyi ince bir şekilde doğruyoruz. Doğradıktan sonra naneyi yiyoruz ve üzerine bir bardak su içiyoruz. Bu kürü 15 gün boyunca sadece günde bir defa olmak üzere tüketelim. 15 günden sonra 5 gün kadar ara verin ve 15 gün boyunca tekrar kullanın. 15 günün sonunda tüylerinizi epilasyon ile aldıktan sonra tüyleriniz çıktığında azalmanın olduğunu fark  edeceksiniz. 


  ]]>
  Nane Limon Zencefil https://www.nane.gen.tr/nane-limon-zencefil.html Sun, 02 Dec 2018 20:39:24 +0000 Nane limon zencefil, özellikle kadınlar dümdüz bir karına sahip olmak için birçok yola başvurur. Normalde zayıf olunsa d akarın bölgesinde şişlik çoğu kadının maruz kaldığı bir sorundur. Karın bölgesinde gör Nane limon zencefil, özellikle kadınlar dümdüz bir karına sahip olmak için birçok yola başvurur. Normalde zayıf olunsa d akarın bölgesinde şişlik çoğu kadının maruz kaldığı bir sorundur. Karın bölgesinde görülen yağlanma nedeni çoğu zaman ödem olabilir. Bu durum kişinin birkaç kilo fazla görülmesine sebep olur. Nane, limon ve zencefil ile hazırlanacak kür sayesinde karın bölgesindeki fazlalıklardan kurtulmak mümkün olur. Karın bölgesinde şişlik, kasların esnekliğini yitirmesi ya da gevşemesi gibi sorunlar yaşanabilir. Her ne kadar zayıf olunsa da birkaç kilo fazla gösteren şişlik karın bölgesindedir. Özellikle kadınlarda karın bölgesinde yağ depolanması normaldir. Sabah kalkıldığında dümdüz olan karın gün ilerledikçe şişmeye başlar. Yemeklerden sonra karındaki şişlik göze daha fazla batabilir. Ödem haricinde hareketsiz bir yaşam tarzı da karın bölgesinin yağlanmasına neden olur. Şişkinlik yapan içecek ve yiyeceklerin aşırı tüketilmesi, dengesiz beslenme gibi pek çok etken karın şişliğinin altında yatar. Nane, limon ve zencefil kürü karın bölgesindeki şişliği indirmekle kalmaz, düzenli kullanıldığında bölgesel anlamda zayıflamada sağlar.

  Nane limon zencefil hazırlanışı

  • 1 tane orta boy limon
  • 10 dal taze nane
  • 2 yemek kaşığı rendelenmiş zencefil
  • 2 litre su
  • 1 tane salatalık

  Nane limon zencefil hazırlanışı

  Nane dalları yıkanarak yaprakları ayıklanır. 500 ml su bir tencereye alınarak üzerine yıkanan nane yaprakları eklenir ve 5 dakika kısık ateşte kaynatılır. Kaynayan naneler 5 dakika dinlendirildikten sonra içine limon kabuğu rendelenir. 1 tane limon sıkılarak karışıma eklenir. Salatalık yine yıkandıktan sonra rendelenerek tencereye ilave edilir. Malzemelerin üzerine 1,5 litre su ve rendelenmiş zencefiller de ilave yapılarak karıştırılır. Nane, limon zencefil artık tüketilebilir.

  Hazırlanan kürün tamamı bir gün boyunca belli aralıklar ile içilmelidir. Sabah, öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer bardak mutlaka içilmelidir. Tüm içecek gün boyu ihmal edilmeden içildiğinde ödem, şişkinlik gibi problemler yavaş yavaş ortadan kalkar. Hazırlanan kür ile beraber uygun bir diyet ve egzersiz programı da uygulanırsa ciddi anlamda kilo kaybı sağlanabilir. Kür daha çok bölgesel anlamda zayıflama sağlar.

  Nane Limon Zencefil

  Nane, limon ve zencefil ayrı ayrı faydaları olan ürünlerden biridir. Sağlık açısından her biri inanılmaz faydalıdır. Kür içinde kullanılan malzemelerin faydalarını kısaca açıklayalım;

  Nane: Nane özellikle sindirim ile alakalı gelişen problemler için en çok kullanılan bitkiler arasında gelir. Mide bulantısını bastırır, ağız kokusunu önleyici etkisi vardır. Mide asidini dengeler, gaz sorunu için olumlu etkileri vardır ve nane iltihap giderici etki sağlar.

  Limon: Limon bilindiği gibi asitli yapıda bir bitkidir. Bu özelliği ile tüketilen besinlerin çok çabuk parçalanmasını sağlar. Limonun içeriğinde bulunan pepsin adlı bileşen vücutta yağ yakımını hızlandırır. Metabolizmanın aktif bir şekilde çalışmasını sağlayarak kilo vermeye yardımcı olur.

  Zencefil: Zencefil faydalı şüphesiz tartışılamaz. Vücut için birçok faydası bulunmaktadır. Kilo vermek için de yaygın bir şekilde kullanılan bitkilerden biridir. Sindirim sisteminin fonksiyonel olarak çalışmasını sağlar. İltihap önleyici etkisi ile iltihabik hastalıklara karşı iyi gelir. Mide bulantısını bastırmak için tıpkı nane gibi yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ödem attırıcı, gaz giderici etkileri de bulunmaktadır.

  Nane, limon zencefil kürü sayesinde içeriğinde kullanılan tüm malzemelerin faydalarından ayrı ayrı yararlanılabilir. Ancak kürün uzun dönem kullanılması diğer kürlerde olduğu gibi tavsiye edilmez. 15 gün kullanıldıktan sonra mutlaka en az 1-2 hafta ara verilmeli ve isteniyorsa tekrar başlanmalıdır.

  ]]>
  Nane Şerbeti https://www.nane.gen.tr/nane-serbeti.html Mon, 03 Dec 2018 19:44:37 +0000 Nane Şerbeti, şerbet çoğunlukla yaz aylarında sıklıkla yapılarak tüketilen bir içecektir. Her çeşit meyveden kolaylıkla değişik lezzetlerde şerbet hazırlamak mümkündür. Ancak hiç nane şerbetini içtiniz mi, eğer denememi Nane Şerbeti, şerbet çoğunlukla yaz aylarında sıklıkla yapılarak tüketilen bir içecektir. Her çeşit meyveden kolaylıkla değişik lezzetlerde şerbet hazırlamak mümkündür. Ancak hiç nane şerbetini içtiniz mi, eğer denememiş iseniz mutlaka tavsiye ediyoruz. Nane şerbeti içen kişinin iştahını açar, sinirlerini yatıştırır hatta vücudunuzu oldukça iyi rahatlama sağlar. Aslında nane şerbeti, kişide meydana gelen bir kalp çarpıntısı ya da spazm durumunun riskini büyük ölçüde azaltır. Vücuttaki sindirimi kolaylaştırır ve gaz sorunlarını ortadan kaldırır. Baş ağrısına ve strese oldukça iyi gelmektedir. Özellikle nane şerbeti bağırsaklarda mevcut olan kurtların düşmesinde oldukça yararlıdır. Ayrıca kış aylarında sıklıkla karşılaştığımız soğuk algınlığı, grip, bronşit ve öksürük için çok faydalıdır. Nane şekerinin en önemli özelliği ise anne sütünü arttırıcı olmasıdır. Eğer dişinizde oluşan bir ağrı ya da ağız kokusu var ise nane şekeri bu durumda büyük ölçüde engellemektedir. Kişide meydana gelen mide bulantısı, kusma ve mide ağrısı şikayetlerine nane şerbeti çok faydalıdır. Nane şerbetinin pek çok rahatsızlık durumuna karşı oldukça çok faydası bulunmaktadır. Fakat oldukça keskin bir tada sahip olan neneyi her seferinde çok az miktarlarda kullanmak zorunda kalıyoruz. Bunun için nane şerbetinde istediğiniz kadar bol miktarda naneyi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Çoğunlukla nane şerbeti hazırlanırken az miktarda gıda boyası eklenmektedir. Eğer gıda boyası eklenmez ise, nane şerbetinin rengi ceviz yeşili renginde oluyor ve bu durumda biraz hoş görünmüyor. Bunun için gıda boyasını sadece kürdanın ucunu değdirerek karıştırmanız daha güzel renkte bir nane şekeri hazırlamanıza yardımcı olacaktır. 

  Nane Şerbeti
  Nane Şerbeti İçin Gerekli Olan Malzemeler
  • 1 demet nane
  • 1 litre su
  • 1 su bardağı toz şeker
  • Yarım limon suyu
  • İsteğe göre yeşil gıda boyası
  Nane Şerbetinin Hazırlanışı, ilk önce naneleri güzel bir şekilde yıkayalım ve ardından kesme tahtasının üzerinde ince şekilde doğrayalım. Daha sonra derin bir tencerenin içine doğranan naneleri alalım ve üzerine toz şekeri ekleyerek tahta kaşığın arkası ile ezerek karıştıralım. Bu işlemi yaptıktan sonra tencerenin kapağını kapatalım ve yaklaşık olarak yarım saat bekletelim. Suyunu ekleyelim ve tencereyi ocağın üzerine alalım, ardında limon suyunu da içerisine ekledikten sonra kabuğu ile beraber yarım limonu içine atalım. Orta dereceli ateşin üzerinde nane şerbetini karıştırarak pişirelim. Nane şerbeti kaynamaya başladıktan sonra yaklaşık 5-6 dakika kadar kaynamasını bekleyelim. Daha sonra tencereyi ocağın üzerinden alalım ve oda sıcaklığına gelinceye kadar bekleyelim. Oda sıcaklığında soğumuş olan nane şerbetini temiz bir tülbent yardımı ile süzelim. En son işlem nane şerbetinin içerisine kürdanın ucuyla batırılan gıda boyasını ekledikten sonra iyice soğuması için buzdolabına kaldıralım. Soğuduktan sonra nane şerbeti servisi hazır. Afiyet olsun.
  ]]>
  Nane Kürü https://www.nane.gen.tr/nane-kuru.html Tue, 04 Dec 2018 04:42:30 +0000 Nane Kürü, Nane bütün dünya da yetişen, yeşil yapraklı bir bitki türüdür. Sıcak ve sulu yerleri sever, ilkbahar ayların da ekimi yapılır. Nanenin tekrar tekrar ekiminin yapılmasına gerek kalmaz. Çünkü nane köklü bir bitk Nane Kürü, Nane bütün dünya da yetişen, yeşil yapraklı bir bitki türüdür. Sıcak ve sulu yerleri sever, ilkbahar ayların da ekimi yapılır. Nanenin tekrar tekrar ekiminin yapılmasına gerek kalmaz. Çünkü nane köklü bir bitkidir. Nane ağustos ve temmuz aylarında açar. Kendine has çok güzel bir kokusu vardır. Nane birçok yerde kullanılır. Yemeler de taze ve kurutulmuş olarak kullanılır. Çayı yapılarak içilir, birçok şifayı içinde barındırır. Naneyi kür olarak da tüketebilirsiniz. Nane kürünün yapılışı şu şekildedir.

  Nane kürü tarifi

  Malzemeler
  • Bir tutam taze nane ( ya da bir çorba kaşığı kuru nane)
  • 1 tane limon
  • 1 çorba kaşığı hakiki bal
  • 1 litre su
  Yapılışı:  Bir demlik alalım ve suyu içerisine koyup kaynatalım. Su kaynamaya başlayınca nanesini atalım bir dakika kısık ateşte kaynatıp ocağı kapatalım. Limonunu sıkıp beş dakika kadar demlenmeye bırakalım. Demlendikten sonra bir su bardağı dolduralım içine bir tatlı kaşığı bal atıp karıştıralım ve içelim. Bu kürü 15 gün boyunca sabah akşam aç karnına kullanabilirsiniz. Peki nane kürünün faydaları nelerdir, onuda öğrenelim.

  Nane Kürü
  Nane kürünün faydaları
  • Nanenin en bilindik faydası gribe karşı çok faydalığı olduğudur. Grip ve soğuk algınlığına iyi gelir.
  • Hazmı kolaylaştırır, zayıflamaya yardımcı olur.
  • Baş ağrısı, uykusuzluk ve migrene faydası vardır.
  • Burun tıkanıklığını açar, nefes almayı kolaylaştırır.
  • İdrar söktürür, vücudun antitoksinlerden arınmasını sağlar.
  • Mide bulantısına iyi gelir. Özellikle araba tutmalarına karşı mide bulantısını keser.
  • Karaciğer yetersizliğine iyi gelir.
  • Bağırsakta oluşmuş solucanların düşmesini sağlar.
  • Adet kanamaların da sancının azalmasını sağlar.
  • Kalbi kuvvetlendirir, sinirsel kalp çarpıntılarını keser.
   
  ]]>
  Taze Nane https://www.nane.gen.tr/taze-nane.html Tue, 04 Dec 2018 23:40:48 +0000 Taze Nane, hoş kokusu ve ferahlatıcı özelliği ile günlük hayatımızda sıklık ile tercih ettiğimiz bitkilerdendir. Birçok kullanım alanı olan taze nane yemeklerde kullanılmasının yanı sıra grip ve soğuk algınlığında lim Taze Nane, hoş kokusu ve ferahlatıcı özelliği ile günlük hayatımızda sıklık ile tercih ettiğimiz bitkilerdendir. Birçok kullanım alanı olan taze nane yemeklerde kullanılmasının yanı sıra grip ve soğuk algınlığında limon ile birlikte kullanıldığında bağışıklık sistemi için destekleyici, vücutta kullanıldığında ise istenmeyen tüylerden kurtulmak için tüy dökücü görevi görmektedir. Kıymeti çok bilinmeyen bu bitkinin birçok rahatsızlık için çözümü vardır. Yurdumuzun her bölgesinde rahatsızlıkla yetiştirilen taze nane sürekle olarak ekmeye gerek kalmayan, hafif çamurlu alanlarda kolaylık ile yetişen bir bitkidir. Taze nane her yaş grubundan insanda rahatlıkla kullanılabilen doğal bir üründür.

  Taze Nanenin Özellikleri

  Yurdumuzda yedi çeşit üretimi yapılan tae nane dünya genelinde tropik alanlarda ve su bulunan yerlerde kolaylık ile yetiştirilmektedir. Nemli ve gölgelik alanlarda rahatlık ile yetişebilen nane üç santim ile yüz santim arasında uzunluğa erişebilmektedir. Koyu kahverengi ve küre yapılı tohumları vardır. Nanede üretim bir kez ektikten sonra kendiliğinden tohum dökme yolu ile gerçekleşmektedir.

  Taze Nane
  Taze Nanenin Faydaları

  • Sindirim sistemi, günlük olarak bir miktar taze nane tüketmek metabolizmayı hızlandırır ve sindirim sisteminin çalışmasını sağlar. İçerisinde bulunan mentol adlı madde ile hazmı kolaylaştırır ve mide ile bağırsak hastalıklarının giderilmesini sağlar. Sindirim dostu olan taze nane bağırsakların çalışmasını düzenler.
  • Mide bulantısı, arabada veye teknede meydana gelen mide bulantısını gidermek amacı ile taze nane tüketmek mide bulantısının bastırılmasında oldukça etkilidir.
  • Nefes ferahlatma, en çok bu özelliği ile ön plana çıkan taze nane içerisinde bulunan mentol ile nefesin tazelenmesine ve ferahlamasına yardımcı olur. İçerdiği etkin maddeler ile taze nane ağız bakım sularında ve diş macunlarında en çok kullanılan bitkilerdendir. Birçok doğal kimyasalı bünyesinde barındıran taze nane ağızda oluşan bakterilerin giderilmesinde oldukça faydalıdır.
  • Kansızlık, anemi rahatsızlığı olan kişilerde taze veya kuru nane tüketmek vücutta kan hücresi üretimini desteklemektedir.
  • Bağışıklık sistemi, içerisinde bulunan çok sayıda vitamin ve mineral ile doğal bir besin deposu olan nane bağışıklık sistemi için destek niteliğinde bir bitkidir. A vitamini, C vitamini, B2 vitamini, manganez, demir, fosfat ve kalsiyum gibi birçok içeriği ile nane vücut dostu bir bitkidir.
  • İdrar söktürücü ve ödem giderici, idrar söktürme özelliği olan taze nane su ile birlikte tüketilerek vücutta oluşan ödemin de atılmasında oldukça faydalıdır. Taze nane tüketmek ödem nedeni ile oluşan şişliklerin de giderilmesinde oldukça etkilidir.
  • Solunum yolları, birçok astım hastası için tavsiye edilen taze nane solunum yollarında meydana gelen bakterilerin giderilmesinde ve iltihapların önlenmesinde oldukça faydalı bir bitkidir.
  • Tüy giderme, taze nane günlük olarak düzenli bir şekilde tüketilir ve üzerine bir miktar su içilirse özellikle kadınlarda meydana gelen aşırı tüylenmeyi önlemektedir. Günlük olarak tüketilen taze nane bozulan hormonların normale dönmesinde oldukça faydalıdır.
  • Mide gazı, özellikle yeni doğmuş bebeklerde taze nane yaprağını kaynatarak suyunun bebeğe içirilmesi mide gazının giderilmesini ve bebekte rahatlamayı sağlaması açısından oldukça önemli bir bitkidir.
  • Yüksek tansiyon, yüksek tansiyon hastaları için öneriler arasında bulunan taze nane tansiyonun yükselmesini engellemekte ve tansiyonun düşmesine de yardımcı olmaktadır.
  ]]>
  Nane Nasıl Yetişir https://www.nane.gen.tr/nane-nasil-yetisir.html Wed, 05 Dec 2018 20:22:58 +0000 Nane Nasıl Yetişir, Nane (Mentha); Ballıbabagiller familyasından (labiatae), Mentha cinsini oluşturan, Dünyanın her yerinde görülmesi mümkün olan 30 a yakın türün ortak adı. Genellikle temmuz ve ağustos aylarında açarla Nane Nasıl Yetişir, Nane (Mentha); Ballıbabagiller familyasından (labiatae), Mentha cinsini oluşturan, Dünyanın her yerinde görülmesi mümkün olan 30 a yakın türün ortak adı. Genellikle temmuz ve ağustos aylarında açarlar. Türkiye'de Anadolu'nun her yerinde yetişir.
   0,5 - 1 metre boylarında, hoş kokulu, otsu yıllık bitkilerdir. Gövdeleri dört köşeli, yeşilimsi mor veya kırmızımtırak renkli tüylü veya tüy süzdür. Çiçekleri mor, pembe, beyaz ve leylak rengindedir. Yaprakları saplı, almaşlı (keşik, münavebe) olarak dizilmiş, oval şekilli, kenarları dişli, hafif tüylüdür. 

  Ekim ve dikim yapılacak yerlerin hazırlığından önce ilkbaharda nane  yetiştirilecek yerde toprak 15 - 25 cm derinlikte sürülmelidir. Metre kareye 5- 6 kg ahır (koyun, keçi) gübresi verilmelidir. Nane, yetiştirmek genelde şu 3 şekilde yapılır. Çelik, tohum ve kök sürgünüyle (plant nebat).  

  Çelik  İle Nane Yetiştirme; 

  Bu yöntem en yaygın olanıdır. Nane çelikleri çok kolay ve hızlı kök oluşturabilme özeliğine sahiptir. Ancak çeliklerin güneşten etkilenmemesi için yerlerinin biraz gölgelenmesi faydalı olur. Bu yetiştirme şeklinde dikim hem ilkbaharda hem de sonbaharda yapılabilir. Dikimde gövde çelikleri kullanılır. Biçimden sonra gövdenin sertleşmiş kısımlarından 5 - 15 cm lik parçalar ayrılır ve bu parçalar 1 - 3 gözü toprak üzerinde kalacak şekilde yetiştirilecek yerlere dikilirler. Ayrıca bu çeliklerin köklendirme ortamlarından alınarak daha sonra esas yerlerine dikilmesi de mümkündür. Nane yetiştiriciliği genelde tava veya tahtalarda yapılır. Uygun toprak işlemesinden sonra 110 - 120 cm genişlikte ve belirli uzunlukta hazırlanan tavalara köklenmiş çelikler veya köklü çelikler 20 - 25 x 5- 10 cm mesafelerle dikilir. Yeteri şekilde can suyu verilir ve bakım işlerinin yerinde ve zamanında yapılmasına dikkat edilir.

  Nane Nasıl Yetişir
  Köklü Sürgünleri  İle Nane yetiştirme; 

  Önceki yıllarda yetiştirilen yaşlı kalitesi iyi olan nane bitkilerinin yerinden sökülerek kökler irinin parçalanması ve saçaklı kök piçleri kullanılarak yapılan yetiştirme şeklidir. Ana köklerden ayırdığımız saçaklı kök piçlerini, çelikle üretim şeklinde olduğu gibi yine tava ve tahtalara benzer (20 - 25 x 5- 10 cm ) mesafelerle dikilirler. 

  Tohum İle Nane Yetiştirme; 

  Tohumla üretim şekli genellikle ticari boyutlu geniş alanlarda yapılan üretimlerde kullanılır. Diğer yeşil kısmı tüketilen sebzelerde yapıldığı gibi tava veya tahtalar hazırlanır ve bu yerlere serpme ve sıravari (sıralı halde) olarak metre kareye 0,5 gram tohum ekimi yapılır. Çok küçük ve hafif olan tohumlar hassas ekim için bir miktar kül veya kum ile karıştırılarak ekilebilir. Hafifçe bastırılan tohumların üzeri fazla kapatılmadan dikkatlice sulanır.

  Nane Bakımı;

  Köklü ve çelik sürgünler ile yapılan yetiştirmede piçlerin veya fidelerin dikiminden sonra yapılacak bakım işlerinin başında sulama, yabancı ot temizliği ve gübreleme gelir. Lüzumlu olduğu zamanlarda sulama yağmurlama veya salma şeklinde yapılır. Nemli ortamlı iklimi seven nane yetiştirilmesinde yağmurlama sulamanın yapılması kalite ve verimi artırıcı etki yapar. Yabancı ot temizliği çapa veya elle yapılması köklü ve çelik sürgünleri ile yapılan üretimlerde önemli olmadığı halde tohumlu üretimde fazlaca önem arz eder. Nane yetiştiriciliğinde kimyasal olarak yabacı otla mücadele tavsiye edilmez.
  Zaten ikinci yıldan sonra toprak yüzeyini kaplayan nane bitkisi arasında hiç bir yabancı otun gelişmesine müsaade etmez. Yalnız tohum, çelik ve köklü sürgünlerde yapılan yetiştiricilikte yabancı ot temizliği ilk yıl çok önemlidir. Sonraki yıllarda pek zahmetli olmamaktadır. Bol organik güb]]> Nane Suyu https://www.nane.gen.tr/nane-suyu.html Thu, 06 Dec 2018 06:19:10 +0000 Nane suyu, sağlık açısından çok faydalı olan ve bilimsel olarak da onaylanan nane bitkisinin kullanma yöntemlerinden biridir. Besin orak salatalarda kullanılan taze nane ve çorbalarda baharat olarak kullanılan  kuru n Nane suyu, sağlık açısından çok faydalı olan ve bilimsel olarak da onaylanan nane bitkisinin kullanma yöntemlerinden biridir. Besin orak salatalarda kullanılan taze nane ve çorbalarda baharat olarak kullanılan  kuru nane  kaynatılarak nane suyu elde edilir. Taze nane ile yapılan su, daha çok soğuk içilen şerbet hükmündedir. Limon ve salatalık karışımı ile hazırlanan  taze nane suyu ferahlattığı gibi vücutta bulunan toksinleri atmaya da yardımcı olur. Kuru nane ile elde edilen nane suyu ise  bazı rahatsızlıkların şifası için kullanılır. Kuru nane suyu çay olarak tüketilir, gargara yapılır yahut suyun buharından faydalanılır.

  Nanen suyunun hazırlanışı:

  Taze nane:  Bir litre su cam şişeye ve ya cam bir sürahiye konur. Üzerine  bir limon dilimleri ve 6-7 yaprak taze nane eklenir, kapağı kapatılır. Serin bir yerde 6 saat bekletildikten sonra içerek tüketilir. Su azaldıkça üzerine su takviyesi yapılır. 2 gün sonra nane ve limon değiştirilmelidir. Bu sebeple su yeniden hazırlanır. Günlük su tüketimini bu hazırlanan nane suyu ile yapmak gayet faydalı ve sağlıklı olacaktır.

  Kuru nane: Nane çayı için kuru nane kullanılır. Bunun için taze nane yapraklarını bir tepsi üzerine serip, 24 saat  serin bir yerde  bekletmek kafidir. Kuruturken yaralı paslı yapraklar ayıklanmalıdır. Bitki çaylarının etkisi için doğal olmaları önemlidir. Organik naneler, eğer imkan varsa doğal ortamlarda kurutarak elde edilmelidir. Buna rağmen hazır baharat şeklinde olan kuru nane de kullanılabilir. Bir demlik nane suyu için, kaynayan suya  2-3 çay kaşığı nane atmak yeterlidir.10 dk. kadar demlendikten sonra normal çay gibi tüketilebilir.

  Nane Suyu

  Nane suyunun iyi geldiği rahatsızlıklar:

  • Burun tıkanıklığı ve boğaz kuruluğu
  • Sinüzit rahatsızlıkları
  • Gaz  sorunları
  • Safra taşı problemi
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Mide ekşimesi
  • Sindirim zorluğu
  • Ağız kokusunu problemi
  • Kas ağrıları ve kronik ağrılar
  • Soğuk algınlığı, nezle, grip
  • Alerjik öksürük
  • Astım
  • Stresi ve psikolojik rahatsızlıklar
  • C vitamini eksikliği
  • Omega 3 eksikliği

  Nane suyunun faydaları:

  Kaynatılan nane suyunun buharı solunum yollarını açmakta etkilidir. Kaynamış olan suyun buharı koklanır. Bu işlem soğuk algınlığına da iyi gelecektir. Grip, nezle rahatsızlıklarının çabuk atlatılmasında yardımcı olur. Mide sorunlarına, hazımsızlığa, sindirim güçlüğüne faydalıdır. Nanenin anne sütünü arttırıcı özelliği vardır. İdrar söktürür ve sindirimi kolaylaştırır bu sebeple zayıflamaya da yardımcı olur. Stres azaltır,  sinirleri kuvvetlendirir, sakinleştirir. Sinirsel kalp çarpmalarını giderir. Baş ağrılarına iyi gelir. Nane suyu ile gargara yapmak diş ağrısını ve ağız kokusunu gidermeye yardımcı olur. Mide bulantısını, kusmayı önler. Bağırsak solucanları için iyi bir düşürücüdür. Nane çayı içmek kadınların adet sancılarına ve adet düzensizliğine de iyi gelir. Astım, sinüzit,  bronşit, öksürük gibi tüm rahatsızlara iyi gelir. Nefes zorluğunda nefes almayı kolay hale getirir. Karaciğer için de faydalı olan nane, karaciğer yetersizliğini giderir. Felçte, el ayak uyuşmasında faydalıdır.

  Nane Suyunun zararları:

  Rahimi incelttiğinden dolayı hamilelerin naneyi çok fazla tüketmemeleri gerekmektedir. Mide bulantıları için hazırlanan nane limon çayları bu sebeple hamileliğin ilk aylarında çok fazla kullanılmamalıdır. Kişinin midesindeki rahatsızlık eğer gastrit yahut ülser ise o da nane ve nane çayını kullanmaktan kaçınmalıdır.

  ]]>
  Yabani Nane https://www.nane.gen.tr/yabani-nane.html Thu, 06 Dec 2018 07:24:29 +0000 Yabani nane, ya da yarpuz olarak bilinen bu bitki ballıbabagiller ailesinin bir üyesi olup, 10-30 cm boylarında çok yıllıklı dayanıklı otsu bir bitkidir. Botanikte Mentha Pulegium olarak nitelendirilen yabani nanenin yarpuz, narpuz, f Yabani nane, ya da yarpuz olarak bilinen bu bitki ballıbabagiller ailesinin bir üyesi olup, 10-30 cm boylarında çok yıllıklı dayanıklı otsu bir bitkidir. Botanikte Mentha Pulegium olarak nitelendirilen yabani nanenin yarpuz, narpuz, filiskin, pülüskün gibi isimleri vardır. Latince isminden de anlaşılacağı gibi ''Mentha'' adlı aromayı barındırmaktadır. Bu aroma halk arasında mentol olarak bilinen bir maddedir. Çiçekleri gruplar halinde ve çoğunlukla lila, mavi ve mor renkte olmaktadır. Yabani nane çiçeklerinin açılma ayları ise Temmuz ayı ve Ağustos ayıdır. Bu yarpuz ya da yabani nane bitkisinin tohumu kahverengi olup, oval ve çok yumuşaktır. Bu bitkinin gövdesi geniş ve yaprakları tüylü olmaktadır. Bu bitkinin yaprakları çiçeğinin hemen altında bulunmaktadır. Çiçekleri genellikle morumsu ya da pembedir. Yarpuzun çiçek ve yaprakları gövdesine belirli aralıklarla dizilmiş gibidir. Bu bitki dökülen küçük tohumlarıyla çoğalır. Çok yoğun ve güçlü bir kokusu bulunmaktadır. Yabani nane derelerin olduğu güçlü, nemli ve sulak alanlarda yetişmektedir. O açıdan bu bitkiye ülkemizde sulak ve nemli alanlarda rastlamak mümkündür. Antik çağlardan bu yana Akdeniz Bölgesinde bilinen ve nitelikleri tanınan yarpuz bitkisi, zaman zaman pazarlarda satılıp nane yerine de kullanıldığı bilinen bir gerçektir. Anadolu'nun pek çok bölgesinde sulak çayırlarda ve akarsu diplerinde kendiliğinden meydana gelen yabani nane,  en çok Akdeniz Bölgesinde yetişmektedir. Yabani nane bitkisi, çiçek açmaya başlamadan önce toplanıp, gölge bir alanda kurutulmaktadır. Paslı gibi görünen bu yapraklar kurutulduğu esnada ayıklanmalıdır. Yarpuz ya da diğer adıyla bilinen yabani nanenin yapraklarında uçucu yağ, pulegon adlı bir madde yönünde oldukça zengin bir bitkidir. Yabani nane bitkisi, geçmişte soğuk algınlığı ve adet düzensizliklerini gidermek için kullanılır. 

  Yabani Nane
  Faydaları: 
  • Kalp ve mide sağlığına faydalıdır. Kalp ve mideyi kuvvetlendirmektedir. 
  • Akciğerleri temizleyip, solunum yollarındaki gevşek olan balgamı sökmede yardımcı olur. 
  • Yabani nane oldukça güçlü bir kan temizleyicisi olup,kana taze oksijen katılmasını sağlar. 
  • Yabani nane, hazmı giderip, sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olmaktadır. 
  • Adet gecikmelerinde ise salgıladığı bazı hormonlar aracılığıyla adet durumunun düzene girmesini sağlamaktadır.
  • Yabani nanenin içinde bulunan bazı uçucu yağlar pire ve sivrisinek gibi canlıların ortadan kaldırılmasını sağlar. Güçlü bir böcek kovucudur. 
  • Yarpuz maddesinin içinde bulunan uçucu yağlar, çok düşük miktarlarda kullanıldığında mide problemlerini gidermede etkilidir. 
  • Yabani nane ayrıca safra kesesi rahatsızlıkları, karaciğer, sarılık, hepatit ve tümörlerle ilgili gazları tedavi etmede kullanılmaktadır. 
  • Ayrıca bu bitkinin tohumları  kaynatılıp, içilirse uçuğa ve idrar tutukluğuna iyi gelmektedir. 
  • Erkeklik gücünü arttırdığı gibi vücutta oluşan spazmik ağrı ve ruhsal sorunlara da iyi gelmektedir.
  • Yarpuz bitkisi ani histerik saldırıları, şiddet meyli ve bayılma gibi sorunlardan yakınan kişilerin hayatları risktedir. Bu insanların yanma, boğulma, kesme ihtimalleri oldukça yüksek ölçüdedir. Yabani nanede bulunan uçucu yağlar, sinirler ve beynin üzerindeki tesiri nedeniyle, bu saldırı durumlarının kontrolünü sağlar. Ayrıca histerik bayılmaya da faydalıdır. 
  • Yabani nane mikrop ve bakterilere karşı zehir etkisi göstermektedir. Bu sayede onların sebep olduğu enfeksiyonlardan koruma özelliği bulunmaktadır.
  • Yabani nane uçucu yağlar kan dolaşımı ve nöronlar üzerinde pozitif ve uyarıcı tesiri ile anti romatizmal tesir göstermektedir. Ayrıca artrit rahatsızlığına da ilaç olarak ideal bir kombin oluşturmaktadır. Bir temizleme özelliği olan bu bitkinin bedendeki ürik asitlerinin ortadan kaldırma özelliği vardır. 
  • Ayrıca yaralarda ve iç organlarda, özellikle idrar yollarında, böbrek]]> Nane Yaprağı https://www.nane.gen.tr/nane-yapragi.html Fri, 07 Dec 2018 00:25:30 +0000 Nane yaprağı, nane ferahlatıcı ve hoş bir kokuya sahip olan, mutfaklarda sıkça kullanılan bitkilerden biridir. Nanenin bilindik bir çok faydası vardır. Faydaları için de yapraklarından yararlanılmaktadır. Sindirim Nane yaprağı, nane ferahlatıcı ve hoş bir kokuya sahip olan, mutfaklarda sıkça kullanılan bitkilerden biridir. Nanenin bilindik bir çok faydası vardır. Faydaları için de yapraklarından yararlanılmaktadır. Sindirim başta olmak üzere daha pek çok soruna derman olmaktadır. Nane yaprakları yemek sağlığa ciddi anlamda katkı sağlar. Ağız kokusu için çok sık tercih edilerek nane yaprağı çiğnenebilmektedir. Salatalarda, çaylarda, soğuk içeceklerde ve yemeklerde kullanılarak nane yaprağından faydalanılabilir.

   Nane yaprağı faydaları

   Sindirim sistemi: İçeriğinde bulunan mentol, vücutta hazmı kolaylaştırıcı etki, sağlamaktadır. Ayrıca mide de meydana gelen kramplara karşı da iyi gelir. Bağırsakların aktif bir şekilde çalışmasını sağlar.

   Mide bulantısı: Mide bulantısını bastırmak için nane yaprağı çiğnenebilir. Özellikle araba tutması sorunu yaşayan kişiler nane yaprağının bu etkisinden yararlanabilir.

   Nefes kokusu: Nane yaprağı çiğneyerek kötü nefes kokusu önlenebilir. Nane yaprağı ferah ve hoş kokusu ile nefesi tazeler. Nane bu etkisinden dolayı çoğu gargara ve diş macunu içerisinde kullanılmaktadır. Bitki içeriği sayesinde ağızda kokuya yol açan bakterileri de yok etme özelliğindedir.

   İdrar söktürücü: Nane yaprakları vücutta biriken toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Su tutması, ödem gibi şikayetleri olan kişiler nane yaprağını tüketebilir. Ayrıca nane yapraklarından çay hazırlanarak da bu tür sorunlar için içilebilir. İçme suyuna nane eklenerek içildiğinde nanenin idrar söktürücü etkisinden yararlanılabilir.

   Nane Yaprağı

   Mineral ve vitamin: Nane içeriğinde birçok mineral ve vitamin barındıran bitkilerden biridir. A vitamini, B2 vitamini, C vitamini, fosfor, kalsiyum, demir, manganez, potasyum bakımından mükemmel bir kaynaktır. Anemi sorunu yaşayan kişiler nane yaprağı çiğneyebilir ya da salatalara ekleyerek tüketebilir.

   Solunum yolu hastalıkları: Nane yapraklarında bulunan rosmarinik asit solunum yollarının temizlenmesine yardımcı olur. İltihabik olarak gelişecek hastalıklara karşı önleyici özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle nane yaprakları astım ve alerjik olarak gelişen çoğu hastalık için uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

   Nane yaprağının diğer faydaları

   • Stresi azaltıcı etkisi vardır.
   • Kronik ağrılara karşı iyi gelir.
   • Sakinleştirici özelliği bulunmaktadır. Bu etkisi ile uykuya geçiş sürecini kolaylaştırır.
   • Boğaz kuruluğuna karşı iyi gelir.
   • Antioksidan bakımından mükemmel bir kaynaktır.
   • Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin içeriğe sahiptir.
   • Nane yaprağı çay şeklinde hazırlanıp buharı solunursa siniş ve burun açıcı etki sağlar.

   Nane yapraklarından çay nasıl hazırlanır

   Taze nane yaprakları birkaç parçaya bölünerek bir tepside 1 gün kuruması için bekletilir. 1gün sonunda parçalanan yaprakların çıtır çıtır kuruması gerekir. Eğer tam olarak kurumadıysa bir gün daha bekletilebilir. 1,5 su bardağı su cezveye alınarak kaynatılır. Kaynayan su ocaktan alınır ve 1 tatlı kaşığı kurutulan nane yapraklarından eklenir. Ortalama olarak 10-15 dakika dinlendirilir. Dinlenme süresi tamamlandıktan sonra süzgeçten geçirilip tüketilmeye başlanabilir. Üzerine limon ve bal ilave edilerek tatlanması sağlanabilir.

   ]]>
   Nane Kekik Çayı Nasıl Yapılır https://www.nane.gen.tr/nane-kekik-cayi-nasil-yapilir.html Fri, 07 Dec 2018 19:58:22 +0000 Nane Kekik Çayı Nasıl Yapılır, Çayı çok seven bir toplumuz. Siyah çay vazgeçilmez içeceklerimizdendir. Bunun yanı sıra daha birçok bitki çayları da yapılır. Bitki çaylarını her çeşit bitkiden yapabiliriz. Bitki çaylar Nane Kekik Çayı Nasıl Yapılır, Çayı çok seven bir toplumuz. Siyah çay vazgeçilmez içeceklerimizdendir. Bunun yanı sıra daha birçok bitki çayları da yapılır. Bitki çaylarını her çeşit bitkiden yapabiliriz. Bitki çaylarını ister sade, isterseniz de karışık yapabiliriz. Biz bugün karışık bir bitki çayı yapalım. Naneli kekik çayı, bu çay tam bir şifa kaynağıdır. İnsan vücuduna yaralı bir çok maddeyi içinde barındırır. Nane ve kekiğin kendine has çok güzel bir kokusu ve aroması vardır. Peki bu çay nasıl yapılır öğrenmek ister misiniz

   Nane kekik çayı tarifi malzemeler
   • 1 tutam taze nane(1 tatlı kaşığı kuru nanede kullanılabilir)
   • 1 tatlı kaşığı kekik
   • Yarım limon suyu
   • 3 su bardağı su
   • Hakiki bal
   Yapılışı:  İlk önce suyu bir demliğe alalım ve suyu kaynatalım. Sonra üzerine kekik ve naneyi ilave edelim. Kısık ateşte bir dakika kaynatım altını kapatalım. On dakika kadar demleyelim ve bi su bardağı alıp içine limon ile bal ekleyip içelim. Bu çayı günde bir defa taze olarak hazırlayıp içebilirsiniz. Bu çay oldukça faydalıdır. 

   Nane Kekik Çayı Nasıl Yapılır
   Nane kekik çayının faydaları
   • Grip, soğuk algınlığı ve öksürüğe oldukça iyi gelir.
   • Kalp çarpıntısını keser.
   • Zayıflamak isteyenler için iyi bir diyet çayıdır.
   • Bağırsak solucanının düşmesin de yardımcı olur.
   • Bedeni kuvvetlendirir. Hastalıklara karşı direnme gücünü arttırır.
   • Böbrek ve mesane de oluşmuş mikropları öldürür.
   • Kan dolaşımının düzenini sağlar.
   • Cinsel gücü arttırır.
   • Adet düzensizliği ve adet sancısını keser.
   • Kan şekeri miktarını azaltır.
   • Salgı bezlerinin düzenli çalışmasını sağlar.
   ]]>
   Nane Çayının Faydaları https://www.nane.gen.tr/nane-cayinin-faydalari.html Sat, 08 Dec 2018 14:13:48 +0000 Nane çayının faydaları, Mutfaklarda ve sağlık amaçlı kullanılıyor. Yemeklerin, çorbaların üzerine dökerekde tüketilir. Nane çayı yaparak da tüketebilirsiniz.Nanenin yağı, suyu ve kurutulmuş yaprakları çeşitli sağ Nane çayının faydaları, Mutfaklarda ve sağlık amaçlı kullanılıyor. Yemeklerin, çorbaların üzerine dökerekde tüketilir. Nane çayı yaparak da tüketebilirsiniz.Nanenin yağı, suyu ve kurutulmuş yaprakları çeşitli sağlık koşullarını iyileştirmek için kullanılıyor. Nane günümüzde modern tıpta faydaları görülmüştür ve üzerinde bilimsel araştırmalar yapılan sayılı bitkiler arasındadır. Nane günlük yaşamımızda sakızlara, içeceklere, yemeklere aroma vermek amacı ile kullanılıyor. Nane çayı da sağlığa çok faydalıdır. Hazımsızlık, gaz, sindirim sistemi sorunları başta olmak üzere pek çok rahatsızlığın tedavisinde etkili bir çözüm olarak kullanılıyor. Nane yıl boyunca bulunuyor. Ama en iyi ve en güçlü nane sıcak havada yetişiyor. Özellikle nane yağı içerisinde bulunan bazı bileşenlerin kolon, deri ve akciğer kanseri oluşumuna karşı koruma sağlıyor. Nane çayı sakinleştirici özelliği uykuya geçişi kolaylaştırıyor. Bu nedenle uyku bozuklukları tedavisine yardımcı oluyor. Ayrıca saman nezlesinin neden olduğu hapşırık, kuru öksürük, burun kaşıntısı gibi belirtileri hafifletiyor. Nane yağı pek çok bakteri türünün yayılmasını engelliyor. Aynı şekilde mantar hastalıklarının yayılmasını engellemek içinde kullanılıyor. Nane içinde bulunan rozmarinik asit astım tedavisinde kullanılıyor. Nane çayında A vitamini, C vitamini, beta karoten yönünden zengindir. Bu özelliği ile kanser riskini azaltıyor. C vitamin ile hücrelerde meydana gelebilecek hasarları en aza indiriyor. 

  Nane Çayının Faydaları
  • Nane çayının buharını solumak burun tıkanıklığını gideriyor ve sinüsleri açıyor.
  • Nane çayı boğaz kuruluğuna iyi geliyor,
  • Kusmayı önlüyor,
  • Mide ekşimesini azaltıyor,
  • Nane çayı gaz gideriyor,
  • Sindirime yardımcı oluyor
  • Nane çayı safra taşını çözüyor,
  • Kas ağrılarını hafifletiyor,
  • Ağız kokularını gideriyor,
  • Soğuk algınlığına iyi geliyor,
  • Astıma iyi gelir,
  • Kronik ağrıyı azaltır,
  • Alerjik öksürüğe iyi geliyor,
  • Nane çayı stresi azaltıyor,
  • Nanenin sakinleştirici özelliği vardır,
  • C vitamini yönünden zengindir,
  • Nane çayı antioksidan etkisi vardır,
  • Omega 3 yağı asidi yönünden zengindir.

  Nane çayı nasıl yapılır

  Yemeklerimizde kullandığımız taze nanenin yapraklarını elimizle 3-4 parçaya ayırarak bir tepsiye yayın ve 24 saat bekletelim. 24 saat sonunda nane yaprakları kurumuş ve çıtır çıtır olmalı. Eğer 24 saat sonra yapraklar tam kurumadıysa 1 gün daha bekletelim. Daha sonra bir demlik kaynamış suya 2-3 çay kaşığı kurutulmuş nane yaprağı atarak ocağın üzerinden alalım. 10-20 dakika demlenmesini bekleyelim ve sonra nane yapraklarını süzerek çayımızı içebiliriz. Nane çayına limon da ekleyerek içebilirsiniz. Nane çayının daha tatlı olmasını isterseniz yarım çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz.
  ]]>
  Nane Çayı Nasıl Yapılır https://www.nane.gen.tr/nane-cayi-nasil-yapilir.html Sat, 08 Dec 2018 14:33:59 +0000 Nane Çayı Nasıl Yapılır, Nane ülkemizde hemen hemen her bölgede yetişen, yeşil yapraklı bir birkidir. Nane sıcak ve sulu yerleri sever. Her toprakta yetişen, köklü bir bitkidir. Temmuz ve ağustos ayların da bolca bulnur. Kökle Nane Çayı Nasıl Yapılır, Nane ülkemizde hemen hemen her bölgede yetişen, yeşil yapraklı bir birkidir. Nane sıcak ve sulu yerleri sever. Her toprakta yetişen, köklü bir bitkidir. Temmuz ve ağustos ayların da bolca bulnur. Kökleri sayesin de her sene ekimi gerekmez. İyi bakıllır ise uzun zaman kalabilen bir bitkidir. Naneyi hemen hemen her yerde kullanırız. Özellik yemekler de hem baharat olarak, hem de taze olarak kullanırız. Kendine has çok güzel bir kokusu vardır. Çayı da yapılarak içilir peki nane çayı nasıl yapıldığını öğrenmek istermisiniz. 

  Nane çayının yapılışı

  İki yemek kaşığı kuru nane yada bir tutam taze nane, dört su bardağı su, yarım limon. Önce suyu kaynatalım kayanamaya başladıktan sonra naneyi atalım. Ocağın altını kapatalım. Nanenin de ağzını sıkı bir şekilde kapatıp 5,6 dakika dinlenmeye bırakalım. Demlendikten sonra içine limon sıkıp, bal ile tatlandırarak içebilirsiniz. Nanenin vücuda oldukça faydası vardır. Size nanenin bir kaç faydalarından da bahsetmek isterim.

  Nane Çayı Nasıl Yapılır
  Nanenin çayının faydaları
  • Grip ve soğuk algınlığıma iyi gelir.
  • Nanenin ağrı kesici özelliği vardır. Baş ağrılarına iyi gelir.
  • Mide bulantısına iyi gelir. Kusmayı geçirir.
  • Buharını solumak burun tıkanıklığını açar.
  • Nane C vitamini yönünden zengin bir bitkidir. Kış aylarında gripten korunmak için bol bol içmemiz gerekir.
  • Çok bir kokusu vardır nanenin, ağız kokusunu giderir
  • Stresi azaltır ve sakinlik verir.
  • Mantar hastalıklarının yayılmasına engel olur.
  • Astıma oldukça iyi gelir.
  • Hazımsızlığı giderir.
  ]]>
  Nane Alerjisi https://www.nane.gen.tr/nane-alerjisi.html Sat, 25 Jan 2020 11:26:32 +0000 Nane alerjisi, çok kişide görülmeyen bir durumdur. Genel olarak değerlendirildiğinde alerji çeşitleri arasında besin alerjisi sınıfına girmektedir. Nane alerjisi, meydana geldiğinde kişiden kişiye değişecek bir şekilde farkl Nane alerjisi, çok kişide görülmeyen bir durumdur. Genel olarak değerlendirildiğinde alerji çeşitleri arasında besin alerjisi sınıfına girmektedir. Nane alerjisi, meydana geldiğinde kişiden kişiye değişecek bir şekilde farklı belirtilere neden olmaktadır. Bu alerji bazı insanları çok ciddi bir şekilde etkilemektedir. Bazı insanlarda hastaneye gidilmesini gerektirecek derecede artabilmektedir. Nane alerjisi nedeniyle kişiler nane tüketememektedir. Tüketmenin yanı sıra kişinin çok fazla nane bulunan ortama girmesi durumunda da farklı reaksiyonlar meydana gelebilmektedir. Özellikle cilt üzerinde çok büyük problemler meydana gelir. Yapılan araştırmalara göre nane alerjisi olan insanlar daha çok nanenin kurusundan etkilenmektedir. Bu durumun meydana gelmesine nanenin dışında bulunan ince toz partikülleri neden olur. Bunun yanı sıra bazı insanlarda meydana gelen alerji, direk olarak nane içerisinde bulunan maddeler nedeniyle görülmektedir. Yapılan araştırmalara göre nane alerjisi olan insanların, nanenin yanı sıra kekik gibi otlara karşı da farklı alerji etkileri gösterdikleri anlaşılmıştır. bu nedenle nane alerjisi olan insanların bu gibi bitkileri tüketirken de çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Nane alerjisi olan insanların, kesinlikle naneden uzak durmaları gerekmektedir. Günümüzde insanların yanlış bildiği en önemli durum ise alerjik durumlara vücutlarını alıştırabileceklerini düşünmelidir. Maalesef tıbbi yöntemlerin haricinde bu gibi uygulamalarla vücut alerjik maddelere alıştırılamamaktadır. Bu nedenle naneden uzak durarak bu maddenin vücudunuzda alerjik etkiler yapmasını önleyebilirsiniz. 

  Nane Alerjisi
  Nane alerjisi, genellikle kişilerin ağız ve çevresinde etkili olmaktadır. eğer kişi naneyi tüketerek naneden etkilenmiş ise bu durumda ilk olarak dudakta şişme durumları meydana gelir. Eğer kişinin alerjenlerden çok etkilenmesi halinde bu şişlik yüzün farklı bölgelerine dağılabilmektedir. Kişinin cildinde kaşıntılar meydana gelebilmektedir. Aslında bunun oluş şekli ve şiddeti direk olarak kişinin naneden nasıl etkilendiğine bağlıdır. Eğer kişi naneye dokunmuş ve bu şekilde etkilenmiş ise ciltte kabarcıklar ve şiddetli kaşıntılar meydana gelecektir. Fakat kişi ağız yolu ile tüketmiş ise belirtiler yüzde elli oranında değişiklik gösterecektir. Bazı insanlarda nane alerjisi durumunda mide bulantıları ve kusma sorunları meydana gelir. Bu durumlarda eğer sorun büyürse kesinlikle zaman kaybetmeden uzman bir doktora gidin. Bu şekilde alerjik durumlarda doktorlar bazı ilaçlar ile geçici de olsa nanenin, alerjen bir madde olarak vücutta yapmış olduğu etkileri azaltacaktır. Bazı insanlarda besin alerjisi durumunda direk olarak solunum yollarında sorunlar ortaya çıkmaktadır. Burada meydana gelen sorunlar özellikle kişide nefes darlığı sorunlarının ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu problem çok karşılaşılan bir durumdur. Yani her alerji olan kişide solunum sorunu meydana gelmektedir. En çok öksürük ve nefes darlığı olarak görülen solunum yolu sorunu, aynı zamanda kişide boğazda kaşıntı olarak da meydana gelebilir. 
  ]]>
  Yoğurt Nane https://www.nane.gen.tr/yogurt-nane.html Sun, 09 Dec 2018 16:24:25 +0000 Yoğurt nane, Yoğurt ve nane, bu muhteşem ikiliyi sevmeyen yoktur. Hemen hemen her evde rahatlıkla bulunan ve şifa kaynağı barındıran yiyeceklerdir. Başta yoğurt olmak üzere bir kalsiyum deposudur. Büyük, küçük her yaşta sık Yoğurt nane, Yoğurt ve nane, bu muhteşem ikiliyi sevmeyen yoktur. Hemen hemen her evde rahatlıkla bulunan ve şifa kaynağı barındıran yiyeceklerdir. Başta yoğurt olmak üzere bir kalsiyum deposudur. Büyük, küçük her yaşta sıkça tüketilmesi gereken besinlerin başında  gelir. Kemik sağlığımızın önemi açısından yoğurdu hergün yemeyi alışkanlık haline getirmeliyiz. Özellikle hamile bayanların favori yiyecekleri arasında yoğurt olmalıdır. Yoğurt zayıflama adına kullanılan bir numaralı yiyecektir. Tabi hazır market raflarından alınan yoğurtların faydası ne kadar etkili olur malum. En faydalı yoğurt türü, evde kendi mayaladığımız yoğurttur. Korkmadan gönül rahatlığıyla çocuklarımıza, ailemize ve gelen konuklarımıza sunabileceğiniz lezzetli bir şifa kaynağıdır. Nane başlı başına çok güzel ve keskin kokusuyla bizleri büyülemeyi başaran bir bitkidir. Ülkemizde nane, hemen hemen her bölgemizde rahatlıkla yetiştirebileceğimiz bir bitkidir. Suyu çok seven nane, sofralarımıza  tadıyla zenginlik katan bir yiyecek olmuştur. Naneyi ister kuru, isterse de yaş olarak ta kullanabilirsiniz.
  Yoğurt Nane
  Genelde mutfaklarımızda nanenin kurusunu kullanmaktayız. Çünkü muhafaza açısından ve daha uzun ömürlü olması açısından kuru nane tercih edilmektedir. Naneyi mutfağımızda sık sık kullanırız  gerek salatalarımızda olsun, gerekse çorba ve yemeklerimizde olsun vazgeçilmez tatlar arasında yerini almıştır. Yoğurt ve nanenin uyumu harikadır. İki muhteşem lezzetin birleşiminde ortaya çıkan sonuç, elbetteki kaçınılmaz olacaktır. Özellikle cacık yaparken  yoğurt ile naneyi çokça kullanmaktayız. Yoğurt ile nanenin, insan vücuduna rahatlatıcı bir etkisi vardır. Ve sindirim sistemine yardımcı olur. ]]>
  Nane Çeşitleri https://www.nane.gen.tr/nane-cesitleri.html Sun, 09 Dec 2018 23:21:23 +0000 Nane, herkesin lezzetle yediği hoş bir bitkidir. Aynı zamanda güzel bir kokuya sahiptir. Dünya üzerinde 20-30 tane türü olduğu sanılmaktadır. Daha çok nemli yerlerde yetişmeyi seven bir bitkidir. Yaprakları ve uç kısımla Nane, herkesin lezzetle yediği hoş bir bitkidir. Aynı zamanda güzel bir kokuya sahiptir. Dünya üzerinde 20-30 tane türü olduğu sanılmaktadır. Daha çok nemli yerlerde yetişmeyi seven bir bitkidir. Yaprakları ve uç kısımları kullanılmaktadır. En fazla yetiştirilen nane türü bahçe nanesidir. Bu nane bitkisinin Mentha cinsinde bile 25 türü bulunmaktadır. Türkiye’de ise toplam yedi türü olduğu bilinmektedir. Nane türleri ise şunlardır: Yarpuz nanesi, Korsika nanesi, Tüylü nane, Taş nanesi, Kıvırcık nane, Elma nanesi, Taş nanesi, Kedi nanesi, Bergamot nanesi, Su nanesi, Japon nanesi, Portakal nanesi, Dağ nanesi, Asya nanesi gibi. Bunlardan Yarpuz, Japon, Su, Bergamot, Kıvırcık, Elma, Tüylü naneleri Türkiye’de yetişmektedir.

  Nane Çeşitleri,

  Yarpuz Nanesi: Türkiye’de yetişir. Filiskin adıyla da anılır. Bu nane bitkisinin yapraklarında çay yapılır ayrıca filiskin denilen uçucu bir yağ elde edilir. Filiskin yağı, balgam çıkartmaya yarayan bir bitkidir. Yakıcı bir maddedir ve kokuludur. Yurdumuzda Akdeniz Bölgesinde çoğunlukla yetişmektedir. Nemli ve su basan alanlarda yetişmekte ve büyük yapraklara sahiptir. Bu bitki türü karaciğer rahatsızlıklarında kullanılmaktadır.

  Bahçe Nanesi: Dünyada çok fazla yetiştirilmektedir. Yetiştirilme yeri ise Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’dır. Özellikle salataların içerisine koyulur ve naneyi kurutup yemeklere baharat olarak katılır. Yaz aylarında pembe çiçekler açar. Mora yakında olur çiçek rengi. Bu rengi aldıktan sonra toplanmaya başlar ve kurutulmaya bırakılır. Ve çay yapılarak gaz problemlerin giderilmesine yardımcı olur.

  Kedi Nanesi: Diğer adı Nepeta Cataria’dır. Bu bitki türünün içerisinde nepetalactone adında bir madde vardır. Bu madde kedileri kendisine doğru çeker. Kedileri kendisine çektiği için bu adı vermişlerdir. Kediler bu nane çeşidi ile oyunlar oynar. Kedi bu bitkinin yaprağı ile beslenir. Güzel bir koku yayar ve yazın güzel çiçekler açarak evinizi süsler.

  Nane Çeşitleri

  Dağ Nanesi: Çok yıllık ve otsu bir bitkidir. Diğer nane türleri gibi güçlü bir kokuya sahiptir. Bu çeşitleri yirmi veya elli santimetre yükseklerde yetişmektedir. Leylak renginde çiçekler açar. Sık ak tüylüdür. Anadolu’da yetişmektedir. Buraya özel olan bir türdür. Çoğunlukla kayalık sırtlarında yetişmektedir. Özellikle Doğu Anadolu Bölgesindeki iller olan Malatya, Erzincan ve Sivas’ta yetişmektedir. Yaprakları kurutulur ve bu yapraklarında yağ çıkarılır. Bu yağda yüzde yirmi altı miktarında mentol üstünden toplanmış alkol içermektedir. Uçucu yağ olmasından dolayı çok ilgi çeken bir türdür.

  Taş nanesi: Uzun ömürlü ve tüylü bir nane bitkisidir. Bu türler on veya elli santimetre yükseklerde yetişmektedir. Yaprak boyutları beş veya on milimetredir. Grimsi ve rengi yeşildir. Alt alandaki naneler oval şeklindedir. Üsttekiler ise dar biçimindedir ve güçlü nane kokusuna sahiptir. Taşlık mekanlarda yetişmektedir. Erzurum da tanınan bir bitkidir. Taş nanesi olarak anılmaktadır. Diğer nane türleri gibi hem yeşil olarak tüketilir hem de kurutulmuş şeklinde tüketilir.

  Bergamot Nanesi: Ufak çiçekler açan güzel kokuya sahip bir nanedir. Mor renk, pembe ve beyaz renkte çiçekler açar. Çiçeklerinde arılar polen alır ve bu polenler sayesinde bal yapar. Bu bal ferahlık verir. Hatta bu bala Nane Balı Bergamot da denir. Çok şifalıdır ve önemli bir değere sahiptir.

  Kısacası nane sadece yemekler için kullanılmaz aynı zamanda tıbbi alanlarda da kullanılmaktadır.  Keskin bir kokuya sahiptir. Sadece insanlar değil hayvanlarında tükettiği bir besindir. Limonataların vazgeçilmezidir. Ülkemizde de yetiştirilmektedir. Ve birçok türüne ev sahipliği yapmaktayız.

  ]]>
  Kuru Nanenin Faydaları https://www.nane.gen.tr/kuru-nanenin-faydalari.html Mon, 10 Dec 2018 13:15:54 +0000 Kuru Nanenin Faydaları, Kuru nane tarihin her döneminde mutfakların vazgeçilmezi arasında olmuştur. kuru nane şifa ve lezzet kaynağıdır. ilk olarak Sümerler tarafından yemeklerin tadını ve lezzetini arttırmak amacıyla kullanı Kuru Nanenin Faydaları, Kuru nane tarihin her döneminde mutfakların vazgeçilmezi arasında olmuştur. kuru nane şifa ve lezzet kaynağıdır. ilk olarak Sümerler tarafından yemeklerin tadını ve lezzetini arttırmak amacıyla kullanılmıştır. tarihsel dönemlere bakıldığında nezlenin en etkili çarelerinden biri olan kuru nane. Özellikle Anadolu da mersin ağacı, armut, tarçın, köknar, söğüt, incir ve kuru nane karıştırılarak toz halinde tüketilmiştir. Eski Yunanistan'da kuru nanenin yorgunluğu aldığı için banyo suyuna bir kaç dal atılan kuru nane yaprağı içindeki aroma ve güzel kokusu sayesinde bedenin zinde olmasını sağlamıştır.
   
  Uzmanlar bir tutamının bin bir derde deva olduğunu bildirdikleri kuru nane, her toprak türünde çok rahat yetişen bir baharat türü olduğunu belirtmektedir. ülkemizin hemen hemen her yerinde üretilen nane, fülfül veya yarpuz gibi isimlerle de bilinir. Kuru nane lezzetli ve kokusunun yanı sıra soğuk algınlığı için direnç kazanma, ishal ve gaz gidermeye karşı etkilidir. Sinek ile böcek kovucu özelliğinden dolayı kuru nane aynı zamanda uzmanlar tarafından balgam söktürmeye de iyi gelmesinden dolayı tavsiye edilmektedir. 

  Kuru nane içerindeki aromatik ve kimyasal özelliklerinden dolayı ilaç yapımı, sakız, esans ve şurup yapımı, şekerleme, diş macunu ve yemeklerde vazgeçilmez bir bitkidir. Nane ülkemiz ile özdeşmiş bir bitkidir ekseri mevsiminde toplanan naneler kurutularak yemeklerde ve garnitürlerin yanında tüketilmektedir. kuru nane dünyada en fazla ülkemizde tüketildiği konusunda TÜİK verilerinde ayrıca bir yer verilmiştir. 

  Kuru Nanenin Faydaları
  Kuru Nanenin Vücut Üzerindeki Muazzam Etkileri
  • Sinirleri güçlendirmekle heyecan ve korkuyu azaltır. 
  • Kusmayı önlemekle bulantıyı geçirir.
  • Uykusuzluk,migren, baş dönmeleri, dil tutulması, el ayak titremesi gibi hastalıklar üzerinde etkilidir. 
  • Kalbi kuvvetlendirir. Sinirsel tarzı kalp çarpıntılarının önüne geçer. 
  • Gebelik sonrasında süt verme sıkıntısı yaşayan annelerde sütü arttırır.
  • Bayanlarda aybaşı kanamalarının ağrısız ve düzenli olmasını sağlar.
  • bağırsak solucanlarının düşürülmesi ve bağırsaklar üzerinde oluşan zararlı yapıları yok eder.
  • Hazmı kolaylaştırmakla birlikte idrar ile gaz söktürür.
  • Karaciğer yetersizliğine karşı etkilidir safra akışını düzeltir.
  • Mide ağrılarını azaltarak bağırsak spazmını dindirir.
  • Grip, astım, bronşit, öksürük ve soğuk algınlığında etkilidir ayrıca nefes almayı kolaylaştırır.
  Kuru nanenin mide ekşimesine faydaları: Anason tohumu, bir tutam lavanta çiçeği ve bir avuç nane bir litre kadar suyun içine konulur bir gün bekletildikten sonra kaynatılır. Kaynatıldıktan sonra bir köşede bekletilen karışım süzülerek iki üç gün sabah akşam birer fincan tüketildiğinde mide ekşimesinin geçtiği görülecektir.

  Kuru nanenin nefes darlığına faydaları: Lavanta çiçeği, bir avuç akdiken, ökse otur, oğul otu, portakal çiçeği ve bir tutam nane demlenerek kaynatılır. günde bir bardak tüketildiği taktirde nefes darlığı çeken özellikle astım hastaları için ferahlatıcı bir özelliğe sahiptir. 

  Kuru nanenin baş dönmesine faydaları: Bir avuç akdiken, yarım avuç papatya, lavanta çiçeği, ada çayı ve bir miktar kuru nane iki litre su içine konulur. bir gün bekletildikten sonra iyice kaynatılır. kaynayan karışım süzülür ve dolabınıza konulur. Burada çıkartılarak tekrardan ısıtılan kuru nane günde bir iki fincan tüketilirse baş dönmesinin ortada kronik bir sonun yoksa kaktığı gözlemlenmiştir.

  Kuru nanenin karaciğer hastalıklarına faydaları: Anason, fesleğen, kuru nane, biberiye ve maydanoz karıştırılarak özünü verinceye kadar bir litre su içinde bekletilir. akabinde kaynatıldıktan sonra bir bardak yemekten sonra tüketilmesinde faydalar bulunmaktadır. Hakeza karaciğer]]> Nane Çayı https://www.nane.gen.tr/nane-cayi.html Tue, 11 Dec 2018 02:04:02 +0000 Nane çayı, sağlık açısından bir çok faydası olan bu bitkisel çay, özellikle vermiş olduğu aromatik kokusu ile herkesin beğenisini alacak niteliktedir. Taze veya kuru nane her ikisinin kokusu ayrı güzel olmaktadır. Şaye Nane çayı, sağlık açısından bir çok faydası olan bu bitkisel çay, özellikle vermiş olduğu aromatik kokusu ile herkesin beğenisini alacak niteliktedir. Taze veya kuru nane her ikisinin kokusu ayrı güzel olmaktadır. Şayet taze nanenin vermiş olduğu koku çayın lezzetini bir hassa daha da artırıp sevdirmektedir. Bitki çaylarından hoşlanmayan kişiler için nane çayını denemelerini öneririz. Bu çayın lezzetinin güzel olduğu gibi nanenin verdiği rahatlatıcı etki sayesinden günde bir defa içilmesi önerilir. Ancak nane çayının bir çok faydası olduğu gibi kişiye yan etkide bulunan özellikleri de vardır. Bunun için çayı sürekli olarak kullanmak isterseniz eğer kullanmaya başlamadan önce bir uzmandan öneri almanız tavsiye edilir.

  Nane Çayı Faydaları

  • Nanenin içerisine yer alan bol miktarda kalsiyum, potasyum ve B vitamini sindirim sisteminin güçlenmesinde etkilidir. Bunun için soğuk kış günlerinde sık görülen grip ve nezle gibi hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırır.
  • Kötü nefes kokusu olan kişiler için nane çayı kaçınılmaz olacaktır. Kokuyu giderdiği gibi ağza da temiz bir koku verecektir.
  • Boğaz kuruluğuna iyi gelir ve aynı zamanda kusmayı önleyici özelliği vardı.
  • Kronik ağrıların giderilmesinde, alerjik öksürüklerde, astım, stres ve depresyon halinde nane çayının içilmesi kişiye rahatlama hissi verecektir.
  • Ateş ve öksürük gibi sorunların giderilmesinde tercih edilebilir. İyi bir ateş düşürücüdür ve göğsü yumuşatıcı etkisi vardır. Aynı zamanda olası mide bulantılarının giderilmesinde etkilidir.
  • Nane çayı tam anlamıyla midenin dostudur. Midede bulunan bulantı, sindirin sorunu ve olası gaz problemi varsa giderecektir. Aynı zamanda birçok kültür de yemeklerin içerisine de ilave edilen nane midenin verdiği ağırlık hissini de alacaktır. Yolculuk yaparken sürekli mide bulantısı yaşıyor iseniz yolculuğa çıkmadan önce nane çayı tüketebilirsiniz.

  Nane Çayı

  Nane Çayı Yan Etkileri

  Nane çayının en bilindik yan etkisi reflü sorunu olan kişilerde reflü hastalığını destekleyici özelliğinin olmasıdır. Aynı zamanda kronik mide hastalığı var olan kişilerin doktora danışmadan kullanmaları tavsiye edilmez. Hamile olan kişilerin nane çayını tüketmeleri uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Nedeni ise nane çayının rahim kaslarında gevşeme yapması ve bu durum ile bebeğin düşme riskinin artmış olmasıdır. Reçeteli sürekli ilaç kullanan kişilerin nane çayı kullanmadan önce bir uzmana danışmaları önerilir. Aksi halde nane çayı alınan ilaçlar ile birlikte kullanılır ise kişinin sağlığına zarar verebilir.

  Nane Çayı Nasıl Yapılır

  • Yarım litre su
  • 2 yemek kaşığı nane (kuru veya yaş)
  • 1 tane limon dilimi

  Hazırlanışı: Nane çayının hazırlanması son derece kolay bir işlemdir. Nane çayını yapmak için ilk önce yarım litre suyu bir pişirme kabının içerisine alın ve kaynatın. Kaynamış olan suyu bir cam kapaklı kabın içerisine alın. Suyun üzerine de ilki yemek kaşığı ölçüsünde nane ilave edip karıştırın. Nanenin içerisinde uçucu yağlar bulunduğu için cam kavanozun kapağının hemen kapatılması gerekir. Aksi halde yağlar uçabilir. Yaklaşık beş dakika kadar ağzı kapalı şekilde dinlendirilen nane çayını süsün. Bir su bardağı veya kupa bardağın içerisine ilave edin. Üzerine de bir tane limon dilimi yerleştirin ve sıcak olacak şekilde sunum yapın. 

  ]]>