Nane Yağı Faydaları ve Kullanımı
15 Mayıs 2024

Nane Yağı Faydaları ve Kullanımı

Nane Yağı Faydaları, Doğal ve şifalı bitkisel yağ türleri arasında kendinden sıklıkla söz ettirmeyi başarmış hale gelen nane yağı tek olarak kullanıldığı gibi farklı uçucu yağlarla birlikte harmanlanarak da kullanılabilmektedir. Oldukça keskin ve hoş bir aromatik kokuyu bünyesinde barındıran nane yağı şayet cilt üzerinde kullanılacaksa mutlaka farklı bir bitkisel yağ ile harmanlanarak cilt üzerinde kullanılmalıdır. Aksi taktirde cilt üzerinde tahrişe sebep olabilmektedir. Özellikle haşhaş ve narin bir cilde sahip olan kişilerin nane yağı uygularken oldukça dikkat etmeleri yararlı olacaktır. Kendisine özgü mentollü kokusu nedeni ile kişilere rahatlık veren nane yağı aynı zamanda içeriğinde yer alan mikrop öldürücü bileşenleri sayesinde kişilerde ağız kokusuna karşıda oldukça faydalar sağlamaktadır. Nane yağı özellikle araba tutması problemi yaşayan kişilerde sıklıkla rastlanan mide bulantısını gidermek amaçlı kullanılması oldukça faydalı olacaktır. Nane yağının mentollü hoş kokusu ile yaşanan bulantı ve kusmaların önüne geçilmesi için yolculuğa çıkmadan hemen öncesinde bir damla nane yağını dil altına damlatmak bulantı ve kusma sorununun kökünden çözülmesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda nane yağının kas gevşetici mükemmel özelliği sayesinde kas spazmı sorunu olan kişilerin rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Nane Yağı Faydaları Nelerdir?
  • Nane yağı yemek konusunda aşırıya kaçan kişiler üzerinde oldukça etkili özelliklere sahiptir. Devamlı yemek isteği ihtiyacı olan kişilerin açlık hissettikleri anda nane yağı koklamaları kişilere tokluk hissi sağlayarak aşırı yemek hissinin önüne geçecektir. Bu yüzden kilo sorunu yaşayan kişilerin nane yağı koklamaları fala kilolarından da kurtulmalarına yardımcı olacaktır.
  • Nane yağı yüksek seyreden ateş üzerinde de oldukça olumlu etkilere sahip özellikler taşıyan bir yağdır. Bu nedenle rahatlatıcı içeriği ile yüksek ateşin en aza indirerek düşmesine yardımcı olmasının yanın sıra boyun ve göğüs bölgelerine zeytinyağı ile karıştırılan nane yağı ile masaj uygulanmalıdır.
  • Nane yağı ağızda oluşan istenmeyen kokular içinde mükemmel bir koku giderici olarak gargara şeklinde kullanılabilir. Özellikle ağız bakımı için üretilen kozmetik ürünleri arasında vazgeçilmez içeriklere sahip bir yağdır ve kişilere hoş kokulu nefesin yanı sıra oldukça girmiş oldukları toplumlarda güven sağlayacaktır. Bu yüzden dilinizin altına damlatılacak bir damla nane yağı kendinizi gün boyu rahat etmenize yardımcı olacaktır.
  • Nane yağının cilt üzerinde de birçok olumlu etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle cilde uygulanan nane yağı sayesinde cildin görünümüne vermiş olduğu parlaklık ve canlılık hemen fark edilecektir. Aynı zamanda nane yağı cilt rahatsızlıklarına karşı da özellikle egzama, sedef ve akne benzeri hastalıklara karşıda olumlu etkilere sahip bir yağdır. Nane yağının cilde sağlamış olduğu tüm etkilerinden faydalanmak isterseniz mutlaka nane yağını herhangi bir bitkisel yağ ile karıştırarak cildinize uygulayabilirsiniz.
  • Nane yağını özellikle migren veya kronikleşmiş baş ağrılarının iyileşmesi için nane yağından yardım alabilirsiniz. Nane yağının ağrı kesici özelliğinden faydalanmak için zeytinyağı ve nane yağını aynı miktarlarda karıştırarak alın ve şakak kısımlarınıza hafif masaj hareketleriyle sürdükten sonra birkaç saat dinlenmeniz sayesinde bu olumsuz ağrılardan kurtulmanız mümkün olacaktır.
  • Nane yağı solunum yolu rahatsızlıklarına karşı da olumlu etkiler sağlayan bir yağdır. Nane yağının bu faydasından yararlanmak için kaynatılmış suyun içine bir iki damla nane yağı ilave edilerek bu suyun buharının nefes alıp vererek solunması tıkalı olan sinüslerin açılmasına yardımcı olmasının yanı sıra kişilerin çok daha kolay nefes alıp vermelerini sağlayacaktır.

Nane Yağı Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Nane Hamilelere Zararlı mı?

Nane Hamilelere Zararlı mı?

Haber Bülteni

Güncel

Naneli Kurabiye Tarifi ve Malzemeleri

Naneli Kurabiye Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Nane Yağı Ne İşe Yarar?

Nane Yağı Ne İşe Yarar?