Limonata Naneli Tarifi ve Malzemeleri
19 Haziran 2024

Limonata Naneli Tarifi ve Malzemeleri

Limonata, yaz aylarının vazgeçilmez içecekleri arasında sayılmaktadır. Özellikle içerisinde barındırdığı C vitamini sayesinde çocuklarınıza güvenle içirebileceğiniz bu lezzet, aynı zamanda yapımı oldukça kolaydır. Limonata naneli olarak yapılabildiği gibi içerisine nane dışında diğer turunçgillerden herhangi bir sebzeyi ya da yeşilliği koyabilmeniz mümkündür. Sizlerin damak zevkine göre hazırlanan ve istediğiniz kadar içerisine dahil edebileceğiniz bu içecek sağlığa da bir o kadar faydalıdır. Yani ne kadar limonata naneli tüketirseniz o kadar yararını görürsünüz. Bunun yanı sıra nane, içerisindeki doyurucu yapı sayesinde de hiçbir zorluk yaşamadan kullanmanız mümkündür. Aynı zamanda bu şifalı bitki metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına da yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra özellikle de yaz aylarında bunaldığınız esnada bu muhteşem içeceği tüketerek hararetinizi gidermeniz mümkündür. Limonata yapımı aynı zamanda da yapımı oldukça kolay bir içecek olduğundan oldukça rağbet gördüğünü söylememiz mümkündür.

Limonata Naneli Hazırlanışı

Limonata naneli hazırlanmasında dikkat edilmesi gereken en temel husus ise içerisine şeker atılıp atılmayacağıdır. Bilindiği üzere zaten içerisinde limon ve nane bulunan böyle bir içeceğin içine şeker atılması birtakım sorunlar ile karşılaşılmasına neden olabilir. Özellikle de şeker hastaları için bu durum oldukça sıkıntılı bir süreçtir. Burada dikkat edilmesi gereken en temel husus ise bireylerin limonata naneli hazırlarken içerisine ne kadar limon, ne kadar su ve ne kadar nane koyacağıdır. Bu miktarları kendinize göre ayarlamanız ve ancak bundan sonra şeker içerisine ilave etmeniz gerekir. Ancak bu durum sık tercih edilmemesi çok önemli bir husustur. Zira bilindiği üzere zaten limonun yüksek derecede şeker içermesi sebebi ile böyle bir sorun ile karşılaşılması söz konusu olabilir. Bu durum şeker hastaları ve tansiyonu yüksek kimseler için oldukça büyük sıkıntılar doğurabilir. Bunun dışında limonata naneli tüketilmesinde hiçbir sakınca bulunmamaktadır.

Nane Limon Kaynatılmasından Farkı

Bilindiği üzere grip olan kimselerin nane limon tüketerek bu sorundan kurtulmaları söz konusudur. Ancak bu işlem yapıldığı esnada limonu kaynatmamız gerekir. Ancak limonata naneli ise soğuk tüketilmesi gereken bir içecektir. Bu yönü ile nane limon hazırlanmasından farklıdır. Suyun kaynatılması çok daha farklı etki yapacaktır. Özellikle de limonda bulunan C vitamininin suyunun ısıtılarak içilmesi halinde çok daha çabuk bir şekilde bedene etki edeceğini unutmamak gerekmektedir. Bunun dışında yaz aylarında zaten gribe yakalanma ihtimali oldukça düşük olması sebebi ile limonata naneli tüketilmesinde herhangi bir sıkıntı yaşanmaz.

Nane Limon İkilisinin Etkisi

Nane ile limon içerdiği besin değerleri ve bireyin metabolizmasına yapmış olduğu etki sebebi ile oldukça farklı bir etki yaratacaktır. Bunun yanı sıra sürekli olarak nane limon tüketiminin de uygun olmayacağını söylemek mümkündür. Ancak belirli aralıklarla limonata naneli yapılması beden direncini arttırıp sizi gün boyunca dinç tutmanıza yardımcı olacaktır.

Naneli Limonata Buz Atılması

Limonata naneli yapıldığı zaman genellikle içerisine buz da atıldığı bilinmektedir. Ancak bu durum doğrudan limonataya etki etmemesi sebebi ile herhangi bir sorun yaratmayacaktır. Bunun yanı sıra yaz aylarında harareti alması bakımından buz atılmasında hiçbir sakınca yoktur. Limonata naneli sık tüketilmesi her türlü derde çare olacaktır.

Limonata Naneli Tarifi
  • 4 adet limon
  • 1 su bardağı taze nane yaprağı
  • 1 su bardağı şeker (isteğe bağlı)
  • 1 litre su
  • Buz (isteğe bağlı)
Hazırlanışı

1. Limonları iyice yıkayın ve kabuklarını rendeleyin.

2. Limonların suyunu sıkın ve bir kaba alın.

3. Nane yapraklarını ince ince doğrayın.

4. Limon suyu, rendelenmiş limon kabukları, doğranmış nane yaprakları ve şekeri bir kaba koyun.

5. Üzerine suyu ekleyin ve iyice karıştırın.

6. Karışımı buzdolabında en az 1 saat dinlendirin.

7. Dinlenen limonatayı süzgeçten geçirin ve bardaklara doldurun.

8. İsteğe bağlı olarak buz ekleyerek servis yapın.

Limonata naneli tarifi ile serinletici ve sağlıklı bir içecek hazırlayabilirsiniz. Afiyet olsun!

Limonata Naneli Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Nane Nasıl Yetişir?

Nane Nasıl Yetişir?

Nanenin Zararları Nelerdir?

Nanenin Zararları Nelerdir?

Popüler İçerikler

Nane Nasıl Kurutulur?

Nane Nasıl Kurutulur?

Haber Bülteni

Güncel

Nane Yağı Faydaları ve Kullanımı

Nane Yağı Faydaları ve Kullanımı

Güncel

Naneli Limonata Tarifi ve Malzemeleri

Naneli Limonata Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Limonata Naneli Tarifi ve Malzemeleri

Limonata Naneli Tarifi ve Malzemeleri