Nane Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
20 Haziran 2024

Nane Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Nane yağı, hem harici olarak hem de ağız yoluyla birçok sağlık sorunu için kullanılabilen bitkisel bir yağdır. Nane yağı, nane bitkisinin taze kısımları kullanılarak elde edilen esansiyel bir yağdır. İçerisinde mentol ve menton gibi aktif maddeler bulundurur. Su buharı damıtma tekniği ile üretilen bir yağdır. Ferahlatıcı etkisi ile yaygın bir şekilde kullanılır. Kas, eklem, baş ağrısı gibi birçok ağrı türüne karşı iyi gelir. Mikrop kırıcı etkisi olan nane yağı, nefes kokusunu gidererek nefesin ferahlamasını sağlar. Bunun yanı sıra sindirim sistemi ile ilgili gelişen hastalıklara karşı iyi gelir. Özellikle mide bulantısını bastırıcı etkisi bulunmaktadır.

Nane Yağının Faydaları Nelerdir?

Baş Ağrısı:

Kan dolaşımını aktifleştirme özelliği olan nane yağı, kasları rahatlatarak migren ve gerilim tipi baş ağrısına karşı iyi gelir. Taşıyıcı bir yağ ile karıştırılarak şakaklara masaj yapılarak kullanılabilir. 2 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağına 5 damla nane yağı eklenerek baş ağrısı için kullanılabilir.

Karın Ağrısı:

1 su bardağı suyun içine 1 damla nane yağı eklenip içildiğinde karın ağrısına karşı iyi gelir. Aynı karışım ile karın bölgesine masaj yapıldığında yine karın ağrısını hafifletici etki yaratır. Kabızlık problemi yaşayan kişiler, hazırladıkları karışım ile karınlarına masaj yaparsa kabızlığa karşı iyi gelir.

Sinüs Tıkanıklığı:

Nane yağı tıkanmış sinüsleri açmak için kullanılabilecek etkili yağlardan biridir. Kuruma nedeniyle tahriş olmuş boğaz, öksürük, astım ve bronşit hastalıklarına karşı nane yağı soluma yöntemi ile kullanılabilir.

Ateş:

Nanenin sakinleştirici ve ferahlatıcı etkisi yüksek ateşin düşmesine yardımcı olur. Nane yağı, taşıyıcı özelliği olan bir yağ ile karıştırılarak, alın, koltuk altı gibi bölgelere sürüldüğünde ateşin düşmesine yardımcı olur. Hazırlanan karışıma temiz bir bez batırılarak alın bölgesine uygulandığında yine ateş üzerinde olumlu etki yaratır.

İştah:

Nane yağının iştah kesici etkisi bulunmaktadır. Nane yağı koklanarak açlık ve yemek isteği bastırılabilir. Yemeklerden az önce nane yağı koklandığında daha az yemek yemeyi sağlar.

Halsizlik:

Ağır ve yorucu işlerde çalışan kişiler ya da kendini devamlı halsiz hissedenler nane yağından yararlanabilir. Dikkat eksikliği, dalgınlık, odaklanma problemi yaşayan kişiler için de mükemmel bir alternatiftir.

Hazımsızlık:

Yemek yemeden evvel bir su bardağı suyun içine birkaç damla nane yağı damlatılarak içildiğinde yemek sonrası bağırsak kasılmaları önlenebilir. Şişkinlik ve gaz gibi problemler için nane yağı kullanılabilir. Mide yanması için çayın içine nane yağı ve bal ilave edildiğinde faydalı olur.

Cilt Bakımı:

Nane yağı, cildi enfeksiyonlara karşı koruyucu etki yaratır. Cilde parlaklık ve canlılık verir. Sedef, egzama gibi cilt hastalıklarına karşı nane yağı iyi gelir. Nane yağı cilde uygulanacağı zaman zeytinyağı ya da herhangi bir taşıyıcı yağ ile karıştırılmalıdır. Aksi halde cilt tahrişine yol açabilir.

Saç Bakımı:

Düzenli kullanılan şampuanın içine birkaç damla nane yağı eklenerek saç bakımı için düzenli kullanılabilir. Bu sayede saç dökülmesi, kepek problemi önlenebilir. Nane yağı, saçlar için düzenli kullanıldığında saçların sağlıklı ve daha çabuk uzamasını da sağlar.

Mide Bulantısı:

Nane yağı mide bulantısı için de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Nane yağı suya eklenip içildiğinde mide bulantısını yatıştırıcı etki sağlar. Gebelik döneminde kullanımı için doktor önerisi gerekmektedir.

Böcekler:

Arı, sinek, örümcek gibi pek çok böcekten korunmak için nane yağı kullanılabilir. Bunun yanı sıra polen tarzı gelişen alerjenlere karşı da nane yağının faydalarından yararlanılabilir. Alerji şikayetlerini hafifletici etki sağlar.

Ekstra Bilgiler:

Nane yağı, doğrudan cilde uygulanmadan önce mutlaka taşıyıcı bir yağ ile seyreltilmelidir. Ayrıca, ağız yoluyla kullanımında doz aşımından kaçınılmalıdır. Hamileler, emziren anneler ve çocuklar için nane yağı kullanımı öncesinde mutlaka doktora danışılmalıdır.

Nane Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Naneli Yoğurt Tarifi ve Malzemeleri

Naneli Yoğurt Tarifi ve Malzemeleri

Naneli Kek Tarifi ve Malzemeleri

Naneli Kek Tarifi ve Malzemeleri

Gebelikte Nane Limon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Nane Limon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Nane Yağı Ne İşe Yarar?

Nane Yağı Ne İşe Yarar?

Naneli Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Naneli Dondurma Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Naneli Tuzlu Kurabiye Tarifi ve Malzemeleri

Naneli Tuzlu Kurabiye Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Nane Nasıl Yetişir?

Nane Nasıl Yetişir?