Taze Nane Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Taze Nane Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Taze Nane, hoş kokusu ve ferahlatıcı özelliği ile günlük hayatımızda sıklık ile tercih ettiğimiz bitkilerdendir. Birçok kullanım alanı olan taze nane yemeklerde kullanılmasının yanı sıra grip ve soğuk algınlığında limon ile kullanıldığında bağışıklık sistemi için destekleyici, vücutta kullanıldığında ise istenmeyen tüylerden kurtulmak için tüy dökücü görevi görmektedir. Kıymeti çok bilinmeyen bu bitkinin birçok rahatsızlık için çözümü vardır. Yurdumuzun her bölgesinde rahatsızlıkla yetiştirilen taze nane sürekle olarak ekmeye gerek kalmayan, hafif çamurlu alanlarda kolaylık ile yetişen bir bitkidir. Taze nane her yaş grubundan insanda rahatlıkla kullanılabilen doğal bir üründür.

Taze Nanenin Özellikleri Nelerdir?

Yurdumuzda yedi çeşit üretimi yapılan tae nane dünya genelinde tropik alanlarda ve su bulunan yerlerde kolaylık ile yetiştirilmektedir. Nemli ve gölgelik alanlarda rahatlık ile yetişebilen nane üç santim ile yüz santim arasında uzunluğa erişebilmektedir. Koyu kahverengi ve küre yapılı tohumları vardır. Nanede üretim bir kez ektikten sonra kendiliğinden tohum dökme yolu ile gerçekleşmektedir.

Taze Nanenin Faydaları Nelerdir?
  • Sindirim sistemi, günlük olarak bir miktar taze nane tüketmek metabolizmayı hızlandırır ve sindirim sisteminin çalışmasını sağlar. İçerisinde bulunan mentol adlı madde ile hazmı kolaylaştırır ve mide ile bağırsak hastalıklarının giderilmesini sağlar. Sindirim dostu olan taze nane bağırsakların çalışmasını düzenler.
  • Mide bulantısı, arabada veya teknede meydana gelen mide bulantısını gidermek amacı ile taze nane tüketmek mide bulantısının bastırılmasında oldukça etkilidir.
  • Nefes ferahlatma, en çok bu özelliği ile ön plana çıkan taze nane içerisinde bulunan mentol ile nefesin tazelenmesine ve ferahlamasına yardımcı olur. İçerdiği etkin maddeler ile taze nane ağız bakım sularında ve diş macunlarında en çok kullanılan bitkilerdendir. Birçok doğal kimyasalı bünyesinde barındıran taze nane ağızda oluşan bakterilerin giderilmesinde oldukça faydalıdır.
  • Kansızlık, anemi rahatsızlığı olan kişilerde taze veya kuru nane tüketmek vücutta kan hücresi üretimini desteklemektedir.
  • Bağışıklık sistemi, içerisinde bulunan çok sayıda vitamin ve mineral ile doğal bir besin deposu olan nane bağışıklık sistemi için destek niteliğinde bir bitkidir. A vitamini, C vitamini, B2 vitamini, manganez, demir, fosfat ve kalsiyum gibi birçok içeriği ile nane vücut dostu bir bitkidir.
  • İdrar söktürücü ve ödem giderici, idrar söktürme özelliği olan taze nane su ile tüketilerek vücutta oluşan ödemin de atılmasında oldukça faydalıdır. Taze nane tüketmek ödem nedeni ile oluşan şişliklerin de giderilmesinde oldukça etkilidir.
  • Solunum yolları, birçok astım hastası için tavsiye edilen taze nane solunum yollarında meydana gelen bakterilerin giderilmesinde ve iltihapların önlenmesinde oldukça faydalı bir bitkidir.
  • Tüy giderme, taze nane günlük olarak düzenli bir şekilde tüketilir ve üzerine bir miktar su içilirse özellikle kadınlarda meydana gelen aşırı tüylenmeyi önlemektedir. Günlük olarak tüketilen taze nane bozulan hormonların normale dönmesinde oldukça faydalıdır.
  • Mide gazı, özellikle yeni doğmuş bebeklerde taze nane yaprağını kaynatarak suyunun bebeğe içirilmesi mide gazının giderilmesini ve bebekte rahatlamayı sağlaması açısından oldukça önemli bir bitkidir.
  • Yüksek tansiyon, yüksek tansiyon hastaları için öneriler arasında bulunan taze nane tansiyonun yükselmesini engellemekte ve tansiyonun düşmesine de yardımcı olmaktadır.

Taze Nane Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Nane Limon Tarifi ve Malzemeleri

Nane Limon Tarifi ve Malzemeleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Nane Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Nane Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Nane Çayı Nasıl Yapılır?

Nane Çayı Nasıl Yapılır?

Nane Nasıl Kurutulur?

Nane Nasıl Kurutulur?

Naneli Kurabiye Tarifi ve Malzemeleri

Naneli Kurabiye Tarifi ve Malzemeleri

Nane Çiçeği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Nane Çiçeği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Nane Yağı Faydaları ve Kullanımı

Nane Yağı Faydaları ve Kullanımı

Güncel

Nane Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Nane Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Güncel

Kedi Nanesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kedi Nanesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?