Kuru Nanenin Faydaları ve Kullanımı
21 Haziran 2024

Kuru Nanenin Faydaları ve Kullanımı

Kuru nane, tarihin her döneminde mutfakların vazgeçilmezi arasında yer almıştır. Kuru nane, hem şifa kaynağı hem de lezzet katıcı bir baharattır. İlk olarak Sümerler tarafından yemeklerin tadını ve lezzetini artırmak amacıyla kullanılmıştır. Tarihsel dönemlere baktığımızda, kuru nane nezlenin en etkili çarelerinden biri olarak kabul edilmiştir. Özellikle Anadolu'da mersin ağacı, armut, tarçın, köknar, söğüt, incir ve kuru nane karıştırılarak toz halinde tüketilmiştir. Eski Yunanistan'da ise kuru nane, yorgunluğu aldığı için banyo suyuna birkaç dal atılan kuru nane yaprağı, içindeki aroma ve güzel kokusu sayesinde bedenin zinde olmasını sağlamıştır.

Uzmanlar, bir tutam kuru nanenin bin bir derde deva olduğunu belirtmektedir. Kuru nane, her toprak türünde çok rahat yetişen bir baharat türüdür. Ülkemizin hemen hemen her yerinde üretilen nane, fülfül veya yarpuz gibi isimlerle de bilinir. Kuru nane, lezzetli ve kokusunun yanı sıra soğuk algınlığına karşı direnç kazandırma, ishal ve gaz giderme konularında da etkilidir. Ayrıca, sinek ile böcek kovucu özelliğinden dolayı kuru nane, balgam söktürmeye de iyi gelmesi nedeniyle uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Kuru nane, içindeki aromatik ve kimyasal özelliklerinden dolayı ilaç yapımı, sakız, esans ve şurup yapımı, şekerleme, diş macunu ve yemeklerde vazgeçilmez bir bitkidir. Nane, ülkemiz ile özdeşleşmiş bir bitki olup, genellikle mevsiminde toplanan naneler kurutularak yemeklerde ve garnitürlerin yanında tüketilmektedir. Kuru nane, dünyada en fazla ülkemizde tüketildiği konusunda TÜİK verilerinde ayrıca yer almaktadır.

Kuru Nanenin Vücut Üzerindeki Muazzam Etkileri Nelerdir?

 • Sinirleri güçlendirir ve heyecan ile korkuyu azaltır.
 • Kusmayı önler ve bulantıyı geçirir.
 • Uykusuzluk, migren, baş dönmeleri, dil tutulması ve el ayak titremesi gibi hastalıklar üzerinde etkilidir.
 • Kalbi kuvvetlendirir ve sinirsel tarzda kalp çarpıntılarının önüne geçer.
 • Gebelik sonrasında süt verme sıkıntısı yaşayan annelerde sütü artırır.
 • Bayanlarda aybaşı kanamalarının ağrısız ve düzenli olmasını sağlar.
 • Bağırsak solucanlarının düşürülmesine ve bağırsaklar üzerindeki zararlı yapıların yok edilmesine yardımcı olur.
 • Hazmı kolaylaştırır ve idrar ile gaz söktürür.
 • Karaciğer yetersizliğine karşı etkilidir ve safra akışını düzenler.
 • Mide ağrılarını azaltır ve bağırsak spazmını dindirir.
 • Grip, astım, bronşit, öksürük ve soğuk algınlığında etkilidir ve nefes almayı kolaylaştırır.

Kuru Nanenin Mide Ekşimesine Faydaları:

Anason tohumu, bir tutam lavanta çiçeği ve bir avuç nane bir litre suyun içine konulur. Bir gün bekletildikten sonra kaynatılır. Kaynatıldıktan sonra bir köşede bekletilen karışım süzülerek iki üç gün sabah akşam birer fincan tüketildiğinde mide ekşimesinin geçtiği görülecektir.

Kuru Nanenin Nefes Darlığına Faydaları:

Lavanta çiçeği, bir avuç akdiken, ökse otu, oğul otu, portakal çiçeği ve bir tutam nane demlenerek kaynatılır. Günde bir bardak tüketildiğinde nefes darlığı çeken özellikle astım hastaları için ferahlatıcı bir özelliğe sahiptir.

Kuru Nanenin Baş Dönmesine Faydaları:

Bir avuç akdiken, yarım avuç papatya, lavanta çiçeği, ada çayı ve bir miktar kuru nane iki litre su içine konulur. Bir gün bekletildikten sonra iyice kaynatılır. Kaynayan karışım süzülür ve buzdolabına konulur. Buradan çıkarılarak tekrar ısıtılan kuru nane, günde bir iki fincan tüketilirse baş dönmesinin ortada kronik bir sorun yoksa azaldığı gözlemlenmiştir.

Kuru Nanenin Karaciğer Hastalıklarına Faydaları:

Anason, fesleğen, kuru nane, biberiye ve maydanoz karıştırılarak özünü verinceye kadar bir litre su içinde bekletilir. Akabinde kaynatıldıktan sonra bir bardak yemekten sonra tüketilmesinde faydalar bulunmaktadır. Ancak, karaciğer hastalıkları ciddi rahatsızlıklardır; bu karışım yapılmadan önce doktorunuzun tavsiye ve yönlendirmelerine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kuru Nanenin Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Nane Nasıl Kurutulur?

Nane Nasıl Kurutulur?

Gebelikte Nane Limon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Nane Limon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Naneli Yoğurt Tarifi ve Malzemeleri

Naneli Yoğurt Tarifi ve Malzemeleri

Taze Nane Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Taze Nane Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Nane Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Nane Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yeşil Çay Nane Limon Zayıflatır mı?

Yeşil Çay Nane Limon Zayıflatır mı?

Güncel

Naneli Kurabiye Tarifi ve Malzemeleri

Naneli Kurabiye Tarifi ve Malzemeleri